Inflācija Latvijā joprojām ir augstākā Eiropas Savienībā – cenas aug, savukārt naudas vērtība krīt, tāpēc veidot sabalansētu budžetu kļūst arvien grūtāk, taču tas nav neiespējami. Kā to īstenot pat šādā nestabilā situācijā, pieredzē dalās SIA «Maxima Latvija» menedžere Žanna Tiļecka.
Olga Tiļecka
Cik liela ir jūsu ģimene?
Ģimene ir maza – dzīvoju kopā ar vīru un 18 gadus veco meitu. Vīrs ir automehāniķis un strādā autocentrā «Auto Fans», savukārt meita mācās Jelgavas 5. vidusskolas 12. klasē un sapņo par žurnālistes karjeru.
Kas jūsu ģimenē ir tā saucamais finanšu ministrs?
Visticamāk, ka es! Neskatoties uz to, ka naudu pelnām kopā ar vīru, galu galā tā nonāk manās rokās, jo visas izmaksas un ienākumus kontrolēju es.
Vai pietiek ar to naudu, ko nopelnāt?
Protams, pietiek gan kredīta, gan komunālo pakalpojumu segšanai, vienmēr arī esam paēduši un labi ģērbti. Es ar pārliecību varu paziņot, ka mans budžets ir sabalansēts! Dažreiz pat atliek tādam patīkamām lietam kā ceļojumi. Piemēram, pagājušos Ziemassvētkus kopā ar vīru sagaidījām Parīzē, savukārt nesen iepazināmies ar Spānijas kultūru.
Cik bieži jūs sastopaties ar naudas trūkumu jeb deficītu?
Dažreiz jau mēdz gadīties arī tā sauktais deficīts, tomēr mēģinu izvairīties no tādām situācijām. Manuprāt, gandrīz katrai sievietei piemīt spēja taupīt, tādēļ visi ģimenes locekļi jau sen iemācījušies ekonomēt kā elektroenerģiju, tā ūdens patēriņu. Lielākie izdevumi ik mēnesi ir kredīta apmaksa (ap 140 lati) un pārtikas produktu iegāde (vidēji 200 lati), bet krīzes situācijā ēdienus var gatavot mazliet vienkāršākus un mazāk naudas tērēt izklaidēm.
Ko jūs darītu, ja jums būtu vairāk naudas?
Es noteikti vairāk ceļotu, jo ar visu pārējo es esmu gandrīz simtprocentīgi apmierināta. Pēc atpūtas ārzemēs jūtos pilna enerģijas, atkal rodas vēlme strādāt vairāk un vairāk, tāpēc es ieteiktu visiem doties ceļojumā, lai palutinātu sevi un paskatītos, kā cilvēki dzīvo ārpus Latvijas.
Kā, jūsuprāt, var daudz nopelnīt?
Manuprāt, galvenais, lai cilvēkam patiktu savs darbs – ja uz darbu ej ar prieku, tad esi spējīgs panākt vairāk, nekā tie, kuri dodas uz darbu kā uz katorgu. Svarīgi arī tas, lai cilvēks tiešam strādātu, nevis izliktos strādājam – ja patiešām vēlēties kaut ko sasniegt un esi gatavs darīt visu iespējamo, tad viss arī noteikti izdosies! Protams, ka galvenais ir iegūt labu izglītību, jo darba devējam ir svarīgi redzēt, ka cilvēkam, kuru grasās pieņemt darbā, tiešām ir dokuments, kas apliecina iegūtās zināšanas.
Lai nopelnītu daudz, vajag pavisam nedaudz: vienkārši ir jādomā ar galvu!