Turpinot apkarot nelegālās televīzijas izplatīšanu Latvijā, Valsts policijas (VP) Kibernoziegumu apkarošanas nodaļas amatpersonas, identificēja personu grupu, kas nodrošināja nelegālās televīzijas pakalpojumus. Par minētās personu grupas noziedzīgajām darbībām tika uzsākts kriminālprocess, un aizturēta viena persona. Izmeklēšana kriminālprocesā tika pabeigta, un lieta nodota kriminālvajāšanas uzsākšanai, informē VP pārstāve E.Sprudzāne.
VP Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes Kibernoziegumu apkarošanas nodaļas amatpersonas noskaidroja personu grupu, kas laikaposmā no 2015. gada sākuma līdz 2017. gada beigām lietotājiem piedāvāja nelikumīgus televīzijas pakalpojumus. Likumsargi uzsāka kriminālprocesu un izmeklēšanas laikā noskaidroja, ka, ar mērķi nodrošināt nelegālo televīzijas kanālu saņemšanas pakalpojumus, potenciālajiem klientiem, noslēdzot līgumu un nosakot ikmēneša abonēšanas maksu, tika piedāvāti 163 dažādi televīzijas kanāli. Tā rezultātā tika izplatīti televīzijas uztvērēji, kas nodrošināja nelicencētu pieeju televīzijas programmām.
Piedāvātā nelikumīgā pakalpojuma popularizēšanai tika izmantota interneta vide – sociālie tīkli, sludinājumu portāli, kā arī uzņēmuma interneta vietne. Lai piesaistītu jaunus klientus, nelegālā televīzija tika reklamēta vienā, pēc tam citā interneta vietnē, tādējādi lietotāju skaits ar katru dienu pieauga. Izmeklēšanas laikā noskaidrots, ka šo nelikumīgo pakalpojumu izmantoja vismaz 4000 klientu visā Latvijas teritorijā. Likumsargiem kopā ar biedrību «Par legālu saturu» īsā laika periodā izdevās apzināt tos cietušos, kuru autortiesības tika pārkāptas, izplatot nelicencētu televīziju. Kopējais cietušajiem nodarītais kaitējums ir lēšams vairāk nekā 68 tūkstošu eiro apmērā.
Aizdomās par noziedzīgu nodarījumu izdarīšanu tika aizturēts 1982. gadā dzimis Rīgas iedzīvotājs, pret kuru uzsākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 148. panta trešās daļas. Par šādu noziegumu viņš var tikt sodīts ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz sešiem gadiem, atņemot tiesības uz noteiktu nodarbošanos uz laiku līdz pieciem gadiem, un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem vai bez tās.
Likumsargi veica vairākas kratīšanas Rīgas centrā un mikrorajonos – Imantā, Zolitūdē un Iļģuciemā. To laikā tika izņemta datortehnika, dažādu veidu datu nesēji, dokumentācija, grāmatvedības dokumenti un cita veida objekti, kuriem bija nozīme kriminālprocesā pierādījumu iegūšanā un nostiprināšanā. Tāpat kratīšanās tika atrasti un izņemti pierādījumi, kas nepārprotami norādīja uz aizturētās personas saistību ar izmeklēto noziegumu. Tika apzināta televīzijas retranslēšanas administrēšanas sistēmas atrašanās vieta un administratori.
2017. gada decembrī izmeklēšanas darbību gaitā tika veiktas izmaiņas televīzijas retranslēšanas administrēšanas sistēmā, proti, tika slēgts ārzemēs esošais serveris, kas izplatīja nelegālo TV signālu, tādējādi visiem klientiem Latvijas IP adrešu diapazonā tika liegta pieeja nelicencētām televīzijas programmām. Izmeklēšanas laikā noskaidrots, ka, lai slēptu nozieguma pēdas, uzņēmuma vadība četras reizes mainīja bankas kontus, kur klienti veica ikmēneša pārskaitījumus par saņemto pakalpojumu. Tāpat bankas konti tika veidoti arī ārpus Latvijas, kā arī trīs reizes mainīts uzņēmuma nosaukums un servera atrašanās valsts.
Tā kā izmeklēšanas laikā tika iegūts pierādījumu kopums, kas deva pamatu uzskatīt, ka noziegumu ir izdarījusi aizturētā persona, viņa mantai tika uzlikts arests un nodrošināts mantiskā kaitējuma kompensācijas pieteikums.
Līdz ar personas aizturēšanu likumsargiem izdevās pārtraukt minētās noziedzīgās darbības un liegt pieeju nelegālās televīzijas saturam. Nelikumīgā pakalpojuma sniedzēji bija veikuši ne vien autortiesību/blakustiesību pārkāpumu, bet arī veicinājuši ēnu ekonomiku.
Tā kā kriminālprocesa gaitā veiktas visas nepieciešamās izmeklēšanas darbības, lai nostiprinātu iegūto pierādījumu bāzi, šāgada jūnijā tika pieņemts lēmums par kriminālprocesa nodošanu kriminālvajāšanas uzsākšanai Finanšu un ekonomisko noziegumu izmeklēšanas prokuratūrai.
VP Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes Kibernoziegumu apkarošanas nodaļa informē, ka arī turpmāk tiks veikts Latvijas interneta segmenta monitorings ar mērķi identificēt resursus, kuri, neievērojot likumā noteiktu kārtību, bez attiecīgās licences retranslē audiovizuālo saturu. Jautājumos, kas saistīti ar licencēšanas kārtību, jāvēršas Nacionālo plašsaziņas līdzekļu padomē www.neplpadome.lv
Foto: backgroundcheckall.com