No šodienas līdz 12. augustam Jelgavas Katoļu katedrālē apskatāma izstāde «Dievmātes tēls Latvijā». Tajā redzama arī slavenā Jelgavas Uzvaras Dievmātes svētglezna, kas Otr pasaules kara laikā tika uzskatīta par zudušu.
www.jelgavasvestnesis.lv
No šodienas līdz 12. augustam Jelgavas Katoļu katedrālē apskatāma izstāde «Dievmātes tēls Latvijā». Tajā redzama arī slavenā Jelgavas Uzvaras Dievmātes svētglezna, kas Otrā pasaules kara laikā tika uzskatīta par zudušu.
2015. gadā aprit 800 gadi, kopš pāvests Inocents III pasludināja Livoniju par Jaunavas Marijas zemi jeb Terra Mariana. Atzīmējot šo vēsturisko notikumu, tapusi unikāla ceļojošā izstāde «Svētlaimīgu mani teiks visas paaudzes (Lk 1, 48). Dievmātes tēls Latvijā». Līdzās citiem astoņiem Dievmātes tēliem daudzi pirmo reizi varēs uzlūkot Jelgavas Uzvaras Dievmātes gleznu, kas vairākus desmitus gadu tika uzskatīta par zudušu. «Jelgavas Uzvaras Dievmāte tikai pirms nepilniem diviem gadiem tika atrasta kādā Latgales mājā. Kā atzīmē mākslas zinātniece Kristīne Ogle, šīs gleznas atradums ir liels notikums Latvijas kultūras vēsturē un svētglezna ir augstvērtīgs ikonogrāfisks darbs. Glezna tapusi 18. gadsimtā, kad pēc publiskas Dievmātes goda apvainošanas Jelgavas pilsētas rāte jelgavniekam Pēterim Plagmanim kā sodu uzlika finansēt jaunas svētgleznas tapšanu,» portāls www.jelgavasvestnesis.lv uzzināja katedrālē.
Katram no izstādē apskatāmajiem Dievmātes tēliem ir kāds īpašs vēstījums: kāds mākslinieciski augstvērtīgs, cits – ar nepārprotamu kultūrvēsturisko nozīmi, bet vēl kāds – sevišķi iemīļots ticīgo vidū. Katram attēlam līdzās lasāms detalizēts apraksts.
Izstādi veidoja Rīgas Augstākais reliģijas zinātņu institūts, tā direktore Žanete Narkēviča, jelgavnieks priesteris Mihails Volohovs, mākslinieks Mārtiņš Krūklis, eksperti mākslas vēstures jautājumos Rūta Kaminska un Ojārs Spārītis. Izstāde ir veltījums Māras zemes Karalienei pateicībā par viņas drošo patvērumu mūsu tautai cauri gadsimtiem.
Ilustrācija: katedrale.lv