Pēc kartēšanas ballītes, kurā iesaistījās arī vietējie iedzīvotāji, «OpenStreetMap» (OSM) kartē atzīmēti 628 objekti, tostarp 17 jauni veikali, kā arī izveidota specializēta ugunsdzēsības karte. Tiesa, dati tajā ir vien par nelielu daļu Jelgavas, tāpēc ikviens aicināts iesaistīties kartes aktualizēšanā.
Ligita Vaita
OSM no «Google Maps» atšķiras ar to, ka datus OSM kartē var papildināt ikviens, tāpēc tajā iespējams ievietot aktuālo informāciju nekavējoties (salīdzinājumam – «Google Maps» informāciju aktualizē vairāku mēnešu laikā). Pagaidām gan Jelgavā entuziastu skaits, kuri datus regulāri aktualizē, nav liels, tāpēc aprīlī Jelgavā tika organizēta kartēšanas ballīte.
Tā kā Jelgavas ielas un to nosaukumi kartē atzīmētas pietiekami precīzi, tad pasākuma dalībnieki pievērsās galvenokārt ēku numerācijas atzīmēšanai. Organizatori, apkopojot datus informē – pirms pasākuma Jelgavas kartē bija atzīmēti 545 māju numuri, bet pēc – 1032, tātad kartē pārbaudīto un atzīmēto ēku numuru skaits tika gandrīz dubultots. Tāpat kartē tika atzīmētas arī pašas ēkas, kuras līdz šim kartē nebija iezīmētas, un entuziastu grupiņas dienas laikā tika galā ar 92 jaunu ēku iezīmēšanu kartē.
Entuziastu skaits, kas piedalījās kartēšanas pasākumā Jelgavā, nebija liels, taču viņi sadalījās divās grupiņās, aptverot divus rajonus pilsētas centrā. Viena grupa, atzīmējot redzēto kartē un fotografējot attiecīgās vietas, ievāca datus par Oskara Kalpaka, Dārza, Zirgu un Pavasara ielas rajonu, otra – pa Dambja, Asteru un Aspazijas ielas rajonu. Līdz ar to arī ievāktie dati ir galvenokārt šajos rajonos.
Papildus kartē iezīmētajām ēkām un to numuriem, kartēšanas laikā iezīmēti 17 jauni veikali (jāņem vērā, ka OSM par veikaliem var tikt klasificētas, arī, piemēram, frizētavas), deviņas autostāvvietas, viens bankomāts, divas baznīcas, viena aptieka, trīs zobārstniecības pakalpojumu sniegšanas vietas, divi krogi, divas divriteņu novietnes un citi objekti.
Ar paveikto kartēšanas ballītē var iepazīties ŠEIT .
Tāpat sākts darbs pie Jelgavas ugunsdzēsības kartes izveides, kāda jau ir izveidota, piemēram, Jūrmalā. Pašlaik kartē atzīmēti 33 ugunsdzēsības hidranti, taču pirms kartēšanas ballītes tāds bijis tikai viens. Tiesa, pagaidām ugunsdzēsības karte aktualizēta tikai par konkrētajiem diviem centra rajoniem, jo, kā norāda «Jelgavas ūdenī», pilsētā ir kopumā 305 virszemes ugunsdzēsības hidranti (kopā ar pazemes hidrantiem – 431).
Portāls www.jelgavasvestnesis.lv jau rakstīja, ka aprīlī notika kartēšanas ballīte, kurā piedalījās vairāki entuziasti, palīdzot veidot iespējami precīzāku Jelgavas karti internetā. OSM karte tiek veidota pēc tādiem pašiem principiem kā «Vikipēdija» – to kopīgiem spēkiem brīvprātīgi rada un uzlabo sabiedrība. OSM kartes priekšrocība ir iespēja to operatīvi rediģēt – projektā reģistrējušies vairāk nekā pusotrs miljons lietotāju, un katru mēnesi to rediģē vairāk nekā 20 tūkstoši lietotāju.
Kartes zīmēšanā tiek iesaistīti vietējie iedzīvotāji, jo tieši viņi vislabāk pazīst savas pilsētas nostūrus un objektu atrašanās vietas un var tos ietvert kartē. Turklāt šādā veidā iedzīvotāji arī iemācās paši papildināt savas pilsētas karti, jo tieši viņi visātrāk pamana un uzreiz var veikt labojumus kartē, ja pilsētas ikdienas dzīvē kas mainās – notiek ceļa remonts, tiek izbūvēta jauna iela, atklāts veikals.
Ikviens, kurš vēlas iesaistīties kartes aktualizēšanā, pamācību var lasīt ŠEIT
Foto: no organizatoru arhīva
Saistītās ziņas
«Kartēšanas ballītei» visai maza atsaucība
Zīmēsim «OpenStreetMap» Jelgavas karti!