Šodien Jelgavas Valsts ģimnāzijā (JVĢ) atklāta ikgadējā Karjeras nedēļa, kas šogad tiks aizvadīta ar saukli «Ielogojies nākotnē». Šīgada pasākuma mērķis ir ne tikai mudināt skolēnus domāt par savu karjeru, balstoties uz savām interesēm un spējām, bet arī izvērtēt, vai izraudzītā profesija būs pieprasīta nākotnē.
Atklājot Karjeras nedēļu Jelgavā, skolēnus uzrunāja Jelgavas pilsētas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš un priekšsēdētāja vietniece Rita Vectirāne, kā arī informācijas tehnoloģiju uzņēmuma «Emergn» pārstāvji, aicinot diskutēt par to, kas ir veiksmīga karjera, kā arī padomāt par profesionālās dzīves riskiem un personīgās izaugsmes nozīmi.
Viena no karjeras iespējām ir kļūt par uzņēmēju un darīt pašam, tāpēc šodien skolēniem bija iespēja piedalīties kādā no trim praktiskajām nodarbībām, ko vadīja profesionāļi. JVĢ absolventi un SIA «RocketGrip» dibinātāji Reinis Nikuļcevs un Aksels Zingulis stāstīja par uzņēmuma ideju plānošanu, Dace Bole no informācijas tehnoloģiju uzņēmuma «Datakom» uzstājās ar lekciju par balansu starp profesionālo dzīvi un brīvo laiku, bet Jelgavas Biznesa inkubatora vadītājs Ņikita Kazakevičs rīkoja prototipēšanas darbnīcu.
«Mācījām jauniešiem, kā izstrādāt tā saucamo «minimum viable product» jeb minimālo lietu kopumu, ko var jau kā biznesa ideju prezentēt citiem, tomēr būtiski atcerēties, ka bieži vien idejas izpildījumam ir lielāka nozīme nekā sākotnējai idejai,» stāsta R.Nikuļcevs. Viņam, kā arī «RocketGrip» līdzautoram A.Zingulim skolēnu karjeras atbalsta pasākumi nav sveši, jo abi jaunieši savu ideju sāka attīstīt tieši kā skolēnu mācību uzņēmumu. «Viss ir iedvesmā, jo ikdienā skolā ne vienmēr ir kāds, kurš var pastāstīt par uzņēmējdarbību. Šādās dienās skolēni daudz praktiskāk var iepazīt, kā viss notiek un no kā bizness vai karjera veidojas,» Karjeras nedēļas nozīmi uzsver R.Nikuļcevs. Savukārt Ņ.Kazakevičs savā darbnīcā uzsvēra funkcionāla domāšanas veida nozīmi jaunu ideju radīšanā. «Biznesa inkubators ir ļoti labs palīgs, lai attīstītu jūsu idejas, un tur svarīga ir uz attīstību vērsta domāšana. To mēs šodien pārbaudījām,» stāsta Jelgavas Biznesa inkubatora vadītājs. Darbnīcā jaunieši darbojās ar «LittleBits» elektronikas moduļiem un apguva pamatzināšanas, kuras var izmantot jaunu produktu prototipu izstrādei.
Karjeras nedēļas aktivitātes atzinīgi vērtē arī mērķtiecīgākie skolēni. «Šī ir laba iespēja uzzināt par profesijām, kas būs noderīgas nākotnē un kas ir pieprasītas tagad. Mani pašu drīzāk saista profesijas, kur var vairāk socializēties ar cilvēkiem. Arī ārpus šādām karjeras dienām draugi mani mudina jau sākt interesēties par to, ko mācīšos tālāk, bet pagaidām vēl līdz galam neesmu pārliecināta, kas tas būs,» stāsta Jelgavas 4. vidusskolas 10. klases skolniece Alvīne.
Karjeras nedēļas pasākumi lielākajā daļā Jelgavas skolu notiks visu nedēļu. Vairākos pasākumos skolēni iepazīs nākotnē pieprasītas profesijas un tām nepieciešamās prasmes, kā arī izzinās šobrīd aktuālas un interesantas profesijas, piemēram, ugunsdzēsēja, automehāniķa, ainavu arhitekta un citas. Karjeras nedēļas pasākumos piedalīsies skolēni no 1. līdz 12. klasei.
Karjeras nedēļu jau septīto gadu organizē Valsts izglītības attīstības aģentūra, un tā tiek finansēta ESF projekta «Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs» ietvaros. Karjeras nedēļas pasākumi vienlaikus notiek 83 Latvijas pilsētās un novados.
Foto: Ivars Veiliņš/«Jelgavas Vēstnesis»