«Esmu dzirdējis teicienu – pirms sāc savu biznesu, septiņas reizes nomēri un tikai tad nogriez. Man gribētos teikt – kamēr tu septiņas reizes mērīsi, kāds cits jau būs nogriezis. Sāc tagad!» Karjeras nedēļas atklāšanas pasākumā Jelgavas Biznesa inkubatorā ar savu pieredzi dalījās un jauniešus iedvesmoja jaunais uzņēmējs Aksels Zingulis no uzņēmuma «RocketGrip».
Šodien ar pasākumu Jelgavas Biznesa inkubatorā pilsētā atklāta Karjeras nedēļa – darba nedēļas gaitā dažādās pilsētas izglītības iestādēs notiks tematiskās aktivitātes, piedāvājot bērniem un jauniešiem izzināt profesiju daudzveidību un uzlabot karjeras vadības prasmes. Jelgavas Biznesa inkubators šodien pulcēja vidusskolēnus, iepazīstinot ar jauno uzņēmēju pieredzes stāstiem – viņi stāstīja par savu pieredzi, skaidrojot, kā veidojusies pašu karjera un kā skolā iegūtā izglītība palīdzēja sasniegt savus mērķus.
«Šogad īpaši akcentējam to, cik svarīgi pašam būvēt savu karjeru – laicīgi saprast, ko tu vēlies darīt, lai jau skolas laikā varētu izdarīt pirmos soļus, piemēram, lielāku uzmanību pievērst konkrētiem mācību priekšmetiem vai interešu izglītībai,» norāda Jelgavas Izglītības pārvaldes galvenā speciāliste izglītības jautājumos Inita Mazūdre.
Pasākuma gaitā jaunieši dzirdēja dažādus pieredzes stāstus. «Mēs esam klasisks mūsu laika piemērs – pabeidzām skolu, ieguvām augstāko izglītību sociālajās zinībās un ekonomikā, krājām pieredzi dažādās darba vietās vietējos un starptautiskos uzņēmumos, līdz visbeidzot uzdrīkstējāmies pamēģināt realizēt savu ideju. Jāatzīst, ka tieši visas iegūtās prasmes un iemaņas palīdzēja mums panākt rezultātu – iegūt finansējumu, piesaistīt ārzemju investoru un visbeidzot sākt ražot mūsu produktu,» stāsta uzņēmuma «ZeT`Zsnacks» līdzīpašnieki Svetlana un Juris Zeļenko, kuri nupat atvēruši dabīgo čipsu ražotni. Savukārt Jelgavas Valsts ģimnāzijas absolvents A.Zingulis uzstāj – kamēr tu plāno sākt darīt, citi jau dara, tādēļ jāsāk tūlīt. «Es un mans kolēģis Reinis esam piemērs tam, kā var sākt ar skolēnu mācību uzņēmumu 10. klasē, bet pēc pāris gadiem, absolvējot skolu, jau eksportēt savu produktu uz 22 pasaules valstīm. Mēs negaidījām investoru – vienu vasaru pastrādājām, nopelnot 300 eiro, un pa solītim sākām darīt – veidot produktu, definēt mērķauditoriju, domāt par mārketingu. Galvenais ir laicīgi sākt, un pamazām viss secīgi izdosies,» stāsta A.Zingulis, skaidrojot: biznesā svarīgi būt multifunkcionālam, tādēļ var izmantot iespēju jau skolā apgūt maksimāli dažādas prasmes, piemēram, valodas, programmēšanu un ekonomiku.
Jaunieši iespēju dzirdēt pieredzes stāstus vērtē atzinīgi. Piemēram, Jelgavas Mūzikas vidusskolas audzēkne Darīna Pitkeviča stāsta, ka viņas nākotnes iecere ir kļūt par mūzikas producenti, tādēļ pasākums ir iespēja uzzināt par to, kā pārdot savu produktu vai pakalpojumu, kas šajā gadījumā ir mūzika. «Sapratu, ka jābeidz sēdēt un domāt – jāsāk darīt!» secina jauniete. Savukārt Jelgavas Valsts ģimnāzijas audzēkne Amanda Zvaigzne uzsver, ka viņas iecere ir kāpināt valsts ekonomiku, sākot savu uzņēmējdarbību, bet tam nepieciešami resursi un sapratne par pašiem pamatiem. «Man bija vērtīgi dzirdēt jauno uzņēmēju stāstus, jo tas ir dzīvs piemērs un svaigs skatījums uz lietām un procesiem. Man nebija nepieciešama iedvesma – tāda jau man ir –, es uzmanīgi klausījos par to, kā secīgi notiek procesi, kāds atbalsts uzņēmējiem ir pieejams, kādu mārketinga politiku uzņēmumi izvēlējās,» norāda jauniete, papildinot, ka jau šobrīd savā skolā, pateicoties spēcīgai pedagogu komandai, plāno nākotnes biznesa ideju un regulāri paplašina redzesloku.
Jāpiebilst, ka Karjeras nedēļa turpināsies ar pasākumiem vairākās pilsētas izglītības iestādēs.
Foto: «Jelgavas Vēstnesis»