2020. gads sev līdzi nes dažādas izmaiņas likumos. «Jelgavas Vēstnesis» veicis apkopojumu, iepazīstinot ar vērā ņemamām izmaiņām Jelgavā un Latvijā.
Pieaug maksa par atkritumu apsaimniekošanu
Līdz ar dabas resursu nodokļa likmes pieaugumu no janvāra daudzdzīvokļu un privātmāju iedzīvotājiem, kā arī uzņēmumiem un iestādēm palielinās maksa par atkritumu izvešanu. Jelgavas daudzdzīvokļu māju iedzīvotāji, kuriem sadzīves atkritumu normatīvais daudzums gadā ir noteikts 1,5 kubikmetri, par vienu personu turpmāk maksās 2,83 eiro mēnesī līdzšinējo 2,76 eiro vietā. Privātmāju iedzīvotājiem, iestādēm un uzņēmumiem līdzšinējo 22,08 eiro vietā no janvāra jāmaksā 22,63 eiro par kubikmetru.
Jelgavā pieaug pabalsts bāreņiem
Veikti grozījumi Jelgavas pilsētas pašvaldības saistošajos noteikumos «Sociālās palīdzības pabalstu un sociālo garantiju piešķiršanas noteikumi», no 2020. gada janvāra palielinot vienreizējo pabalstu bāreņiem un bez vecāku gādības palikušajiem bērniem, uzsākot pastāvīgu dzīvi, sadzīves priekšmetu un inventāra iegādei. Līdzšinējais pabalsts 250 eiro apmērā palielinās par 100 eiro.
Palielinājies ienākumu slieksnis maznodrošinātā statusa iegūšanai
Grozījumi Jelgavas pilsētas saistošajos noteikumos «Trūcīgas un maznodrošinātas ģimenes (personas) statusa noteikšana Jelgavas pilsētas pašvaldībā» paredz, ka no janvāra uz maznodrošinātā statusu Jelgavas pilsētā varēs pretendēt ģimenes ar bērniem, kurās vidējie ienākumi uz katru personu mēnesī pēdējo trīs mēnešu laikā nepārsniedz 295 eiro, ģimenes, kurās nav darbspējīgu personu un to vidējie ienākumi katram ģimenes loceklim mēnesī pēdējo triju mēnešu laikā nepārsniedz 295 eiro, kā arī ja persona ir atsevišķi dzīvojošs pensionārs, persona ar invaliditāti, politiski represētais pensionārs, kura vidējie ienākumi mēnesī pēdējo triju mēnešu laikā nepārsniedz 325 eiro.
Slēgti «JNĪP» norēķinu punkti
Slēgti SIA «Jelgavas nekustamā īpašuma pārvalde» (JNĪP) norēķinu punkti. Turpmāk JNĪP rēķinu apmaksu varēs veikt elektroniski, kā arī veikalu tīkla «Maxima» kasēs, «Latvijas Pasta» nodaļās un bankās, izmantojot skaidras vai bezskaidras naudas norēķinus. Internetbankā vai JNĪP informatīvajā sistēmā rēķinu var apmaksāt, izmantojot tikai bezskaidras naudas norēķinus.
Samazinās pacientu līdzmaksājumi
No 2020. gada pacientu līdzmaksājums personām no 65 gadu vecuma pie ģimenes ārsta līdzšinējo 1,42 eiro vietā būs 1 eiro, bet pilngadīgām personām līdz 65 gadu vecumam – 2 eiro. Visiem iedzīvotājiem būs samazināti līdzmaksājumi, veicot izmeklējumus un apmeklējot ārstu speciālistu.
Pieaugs akcīzes nodokļa likmes degvielai
Iespējamā nodokļa pieauguma ietekme uz naftas produktu cenām mazumtirdzniecībā būs 4 centu litrā pieaugums benzīnam, 5 centu pieaugums litrā dīzeļdegvielai un 3 centu pieaugums litrā naftas gāzei.
Mājās obligāti jābūt uzstādītiem dūmu detektoriem
Lai sekmētu iedzīvotāju ugunsdrošību, dzīvokļos obligāti jābūt uzstādītiem dūmu detektoriem, bet privātmājās jābūt arī ugunsdzēsības aparātam. Dzīvoklī jāuzstāda vismaz viens dūmu detektors, bet privātmājā tas jāuzstāda katrā ēkas stāvā. Svarīgi, lai uz dūmu detektora būtu informācija par atbilstību Eiropas standartam EN 14604, kā arī CE marķējums, kuram jābūt arī uz ugunsdzēsības aparāta.
Palielināts neapliekamais minimums
Maksimālais ar iedzīvotāju ienākuma nodokli neapliekamais minimums no šī gada ir 300 eiro mēnesī, kā arī līdz 500 eiro palielināta ienākumu robeža, līdz kurai tiek piemērots maksimālais neapliekamais minimums.
Jaundzimušajiem vairs netiks piešķirts nepilsoņa statuss
Turpmāk jaundzimušajiem tiks piešķirta Latvijas pilsonība, ja vien bērna vecāki nebūs vienojušies par citas valsts pilsonības piešķiršanu. Ja bērns piedzims ārpus Latvijas vai viens no viņa vecākiem būs citas valsts pilsonis, lai bērnu atzītu par Latvijas pilsoni, Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē vajadzēs iesniegt iesniegumu un dokumentus, kas apliecina, ka bērns nav un nav bijis nevienas valsts pilsonis.
Pieaug minimālās vecuma pensijas apmērs
Minimālās vecuma pensijas apmēra aprēķināšanā turpmāk par pamatu ņems aprēķina bāzi, ko noteiks valdība. Vispārējā gadījumā tā būs 80 eiro, savukārt personām ar invaliditāti kopš bērnības – 122,69 eiro apmērā. Ministru kabinets noteiks minimālās vecuma pensijas apmēru, kā arī tās piešķiršanas un pārskatīšanas kārtību. Vecuma pensijas pieaug par 15,97 eiro no to līdzšinējā apmēra.
Pašvaldībām jāfinansē brīvpusdienas
Bērnu tiesību aizsardzības likuma grozījumi paredz, ka pašvaldības brīvpusdienu 1.-4. klašu izglītojamajiem nodrošināšanā piedalās savu budžetu ietvaros vismaz tādā apmērā kā valsts. Līdz 2019. gada beigām valsts budžetā līdzekļu apmērs vienam izglītojamajam dienā bija 1,42 eiro. Līdz ar 2020. gadu valsts līdzdalība ir 0,71 eiro.
2. līmeņa pensiju uzkrājumus varēs mantot
Pensiju 2. līmeņa dalībnieki varēs izvēlēties, vai uzkrājumu novēlēt mantojumā, pievienot citas personas pensiju 2. līmeņa kapitālam, vai ieskaitīt valsts pensiju speciālajā budžetā. Ja cilvēks būs izvēlējies savu pensiju 2. līmenī uzkrāto kapitālu atstāt mantojumā, zvērināts notārs varēs iekļaut to kopējā mantojuma masā, un to varēs saņemt mirušā tuvinieki.
Bezdarbnieku pabalstu izmaksās par vienu mēnesi mazāk
Bezdarbniekiem, kuri bezdarbnieka statusu ieguvuši no 2020. gada 1. janvāra, pabalsta izmaksas ilgums ir astoņi mēneši iepriekšējo deviņu mēnešu vietā.
Mainīta vecāku pabalstu aprēķināšanas kārtība
Ja triju gadu laikā pēc bērna piedzimšanas ģimenē ienāk vēl viens bērns, vecāku pabalsts par nākamā bērna kopšanu nedrīkst būt mazāks par vecāku pabalstu, kas piešķirts par iepriekšējo bērnu.
Slimības pabalstu par smagi slima bērna kopšanu izmaksās ilgāk
Ja bērnam nepieciešama ilgstoša ārstēšana un nepārtraukta vecāku klātbūtne, darba nespējas lapu vecākiem varēs izsniegt uz ilgāku laiku. Šādos gadījumos slimības pabalsta izmaksas ilgums būs līdzīgi kā pilngadīgas personas darbnespējas gadījumā – 26 nedēļas, ja darbnespēja ir nepārtraukta, bet ne ilgāk par trim gadiem piecu gadu periodā, ja darbnespēja atkārtojas ar pārtraukumiem.
Pieaug izmaksas no Uzturlīdzekļu garantiju fonda
Palielinās izmaksu apmērs no Uzturlīdzekļu garantiju fonda tiem bērniem, kuru vecāku vietā valsts izmaksā obligātos noteiktos uzturlīdzekļus. Valsts garantētos uzturlīdzekļus turpmāk ik mēnesi izmaksās 107,50 eiro apmērā bērniem no piedzimšanas līdz septiņu gadu vecuma sasniegšanai, kā arī 129 eiro apmērā bērniem no septiņu gadu vecuma sasniegšanas līdz 18 gadu vecuma sasniegšanai un pilngadīgai personai līdz 21 gada vecuma sasniegšanai, ja tā turpina izglītoties. Valsts garantētie uzturlīdzekļi tiek atsaistīti no minimālās algas, kas nozīmē, ka valsts garantēto uzturlīdzekļu apmēru vairs neietekmēs izmaiņas minimālās algas apmērā.
Samazinās sadales sistēmas pakalpojumu tarifi
AS «Sadales tīkls» no 2020. gada 1. janvāra samazina sadales sistēmas tarifus nākamajiem pieciem gadiem – līdz 2024. gadam ieskaitot. Sadales pakalpojumu tarifi vidēji samazināsies vidēji par 5,5 procentiem. Klienti tarifu izmaiņas redzēs janvāra elektroenerģijas rēķinā, ko saņems februārī.
Paplašinās atbalsts mājokļa iegādei ģimenēm ar bērniem
Attīstības finanšu institūcijai «Altum» piešķirts valsts budžeta finansējums vairāk nekā 7 miljonu eiro apmērā atbalstam ģimenēm ar bērniem mājokļa iegādei vai būvniecībai. Paredzēts, ka no februāra atbalsts būs pieejams arī personām, kuru apgādībā ir viens vai vairāki bērni un ir iestājusies grūtniecība, kā arī lai palielinātu garantijas apmēru līdz 30 procentiem pašreizējo 20 procentu vietā no aizdevuma ģimenēm ar četriem un vairāk bērniem.
Beidzas noteiktais termiņš, kurā jāveic ūdens mērītāju mezglu ierīkošana
Lai visi lietotāji maksātu par faktiski patērēto ūdens apjomu atbilstoši ūdens mērītāju rādījumiem, nevis fiksētu apjomu, kas neatspoguļo reālo patēriņu, visās privātajās un dzīvokļu mājās jābūt ierīkotam ūdens mērītāja mezglam. Ja lietotājs līdz 2019. gada beigām nav paspējis ierīkot ūdens mērītāja mezglu, ūdensapgādes komersants ir tiesīgs darbu veikt pats, piestādot rēķinu par izmantoto materiālu un darba izmaksām. Prasības attiecas uz ūdens mērītājiem, kas uzskaita kopējo mājai piegādāto ūdens apjomu, nevis uz tiem, kuri atrodas daudzdzīvokļu māju dzīvokļos. Tos, kuriem ir individuālā ūdensapgāde, šīs prasības neskar.
Turpina pieaugt pensionēšanās vecums
Kā katru gadu, pensionēšanās vecums pieaug par trim mēnešiem, kas nozīmē, ka tiesības uz valsts vecuma pensiju 2020. gadā būs personām, kuras sasniegušas 63 gadu un 9 mēnešu vecumu, ja apdrošināšanas stāžs nav mazāks par 15 gadiem.
Pieaug partiju finansējums
Pieaug valsts finansējums politiskajām partijām. Līdz ar jaunajiem grozījumiem finansējums palielināsies līdz 4,50 eiro par katru balsi iepriekšējo 0,71 eiro vietā. Papildus tam partijas, kuras ir pārvarējušas piecu procentu slieksni, katru gadu no valsts budžeta saņems 100 000 eiro. Šim mērķim no valsts budžeta katru gadu tiks atvēlēti 4,5 miljoni eiro līdzšinējo 600 000 eiro vietā. Likumprojekta mērķis ir mazināt politisko partiju atkarību no sponsoriem. Vienlaikus noteikts ierobežojums partiju pieļaujamo ziedojumu apmēram. Turpmāk Saeimā pārstāvēto partiju, kas saņem valsts budžeta finansējumu ziedojumu, biedra naudas un iestāšanās naudas kopējais apmērs nedrīkst pārsniegt piecas minimālās mēnešalgas no personas. Savukārt partijas, par kurām Saeimas vēlēšanās nobalsojuši vairāk nekā divi procenti, bet mazāk nekā pieci procenti vēlētāju, nedrīkst saņemt ziedojumus, biedra un iestāšanās naudu vairāk nekā 12 minimālo mēnešalgu apmērā no personas.
Čipots suns jāreģistrē līdz četru mēnešu vecumam
Turpmāk īpašniekam suns ar mikroshēmu jāapzīmē un jāreģistrē Lauksaimniecības datu centra (LDC) mājas (istabas) dzīvnieku datubāzē līdz suņa četru mēnešu vecumam. Iepriekš tas bija jāveic līdz suņa sešu mēnešu vecumam. Ja suns līdz četru mēnešu vecumam tiek pārdots, dāvināts, atdots, tad sunim jau jābūt apzīmētam ar mikroshēmu, vakcinētam, jābūt mājas dzīvnieka pasei, un sunim ir jābūt reģistrētam LDC datubāzē. Jaunajam īpašniekam ir jāparūpējas, lai datubāzē tiek veikta suņa pārreģistrācija. Suņiem turpmāk būs tikai viena veida dokuments – mājas (istabas) dzīvnieka pase.
Vēstuļu sūtīšana būs dārgāka, citi pasta pakalpojumi – lētāki
Maksa par vienkāršas A klases vēstuļu korespondences sūtījumu svarā līdz 20 gramiem būs 1 eiro, līdzšinējo 57 centu vietā. Turpretī samazinājumu piedzīvos maksa iekšzemes pasta pakas sūtījumam svarā no 15 kilogramiem – no 11,23 eiro uz 8,04 eiro. Bet, piemēram, apdrošinātu sīkpaku svarā no 50 līdz 100 gramiem turpmāk varēs nosūtīt kā apdrošinātu pasta sūtījumu par 1,91 eiro (iepriekš 3,56 eiro). Šāda pakalpojumu maksas maiņa notikusi, apstiprinot «Latvijas pasta» jauno universālā pasta pakalpojuma tarifu, ar kuru paredzēts samazināt uzņēmuma kopējās izmaksas. Jāpiebilst, ka, lai paātrinātu pasta pakalpojumu sniegšanu, ierakstītu sūtījumu apmaksas apliecināšanai pastmarku vietā varēs izmantot īpašus svītrkodus, ar kuriem sūtījumus marķēs pasta darbinieki vai paši klienti pašapkalpošanās vietnē.
Jebkura būvniecības iecere jāiesniedz elektroniski
Latvija kļūst par vienu no pirmajām valstīm Eiropā, kura pilnībā digitalizējusi būvniecības procesu, paredzot, ka turpmāk jebkāds būvniecības administratīvais process uzsākams elektroniski Būvniecības informācijas sistēmā (BIS). No šī gada jāpiesaka jebkura būvniecības iecere – sākot no dzīvokļa atjaunošanas darbiem un beidzot ar lielveikala celtniecību. Sistēma piedāvā tādas priekšrocības kā ieceres dokumentācijas iesniegšanu jebkurā laikā un no jebkuras vietas, pastāvīgu piekļuvi būvniecības lietai, pilnvarojumu veikšanu bez notāra iesaistes, arhīva funkciju un citas. Līdz ar to paredzams, ka pieaugs pašvaldību būvvalžu administratīvais slogs, sniedzot konsultācijas jaunās sistēmas izmantošanā – īpaši tiem cilvēkiem, kuri ikdienā nav saistīti ar būvniecību un varētu saskarties ar grūtībām, lietojot BIS. Ar sistēmu var iepazīties vietnē bis.gov.lv.
Samazināsies gāzes tarifi
Gaidāmais gāzes tarifa samazinājums atkarībā no patēriņa svārstās no nepilniem 7 procentiem līdz vairāk nekā 10 procentiem. Tarifu samazinājumu sekmējis gan dabasgāzes cenas kritums globālajā tirgū, gan Latvijas, Igaunijas un Somijas noslēgtā vienošanās par vienota gāzes tirgus izveidi.
Valsts ar uzņēmējiem sazināsies elektroniski
Turpmāk valsts un pašvaldību iestādes ar uzņēmējiem sazināsies elektroniski – izmantojot oficiālo e-adresi portālā Latvija.lv. Neatkarīgi no tā, kura valsts un pašvaldību iestāde vēlēsies sazināties ar uzņēmēju, korespondence nonāks uzņēmuma e-adresē. Tieši tāpat uzņēmums var organizēt savu saziņu ar iestādēm.
CSDD varēs saņemt starptautiskā parauga vadītāja apliecību
Lai varētu vadīt automašīnu valstīs, kas līdz šim neatzina Latvijas nacionālo vadītāja apliecību, Ceļu satiksmes drošības direkcija (CSDD), sākot ar šo gadu, pēc pieprasījuma, līdzās nacionālajai apliecībai, sāks izsniegt arī starptautiska parauga vadītāja apliecības. Šīs apliecības izsniegs CSDD klientu apkalpošanas centros personām, kurām ir derīga nacionālā vadītāja apliecība un veikta veselības pārbaude. Maksa par starptautiskās apliecības izsniegšanu – 19,84 eiro.
Foto: Freepik