Lielākais pārsteigums ir nevis Jelgavas domē iekļuvušās partijas, bet gan vietu sadalījums starp tām, portālam www.jelgavasvestnesis.lv norāda uzrunātie partiju līderi.
Visvairāk – septiņas – vietu domē ieguvusi Zaļo un Zemnieku savienība. Partijas pārstāvis Andris Rāviņš atzīst, ka vēlēšanu rezultāti – konkrēti, vietu sadalījums domē pa partijām – mazliet pārsteidz un liek domāt un meklēt labāko variantu Jelgavas attīstībai, bet politiskais spēks ir gatavs darbam.
Esošās trīs vietas domē saglabājusi «Saskaņa», kas arī bija partijas izvirzītais uzdevums šajās pašvaldības vēlēšanās. Partijas pārstāvis Ivars Jakovels uzskata, ka vēlēšanu rezultāti ir stabili un prognozējami. «Paldies visiem jelgavniekiem, kas novērtēja mūsu darbu un sniedza uzticības kredītu turpmākajiem četriem gadiem,» tā viņš, piebilstot, ka galvenais tagad ir vienoties ar pārējiem politiskajiem spēkiem par tālāko darbību. Kopējo vēlētāju aktivitāti Jelgavā viņš vērtē pozitīvi, jo tā ir par trīs procentiem augstāka nekā iepriekšējās pašvaldību vēlēšanās. «Tas, ka Zemgalē kopumā vēlētāju aktivitāte gan Saeimas, gan pašvaldību vēlēšanās ir zemāka nekā vidēji valstī, mani personīgi sarūgtina, jo uzskatu: tā kā pašvaldības budžetu veido iedzīvotāju nodokļos samaksātā nauda, tad ir tikai pareizi lemt, kam uzticēt šo līdzekļu pārraudzību nākamos četrus gadus,» uzskata I.Jakovels.
Esošās divas vietas domē saglabājusi nacionālā apvienība «Visu Latvijai!» – «Tēvzemei un Brīvībai/LNNK», bet tās pārstāvis Jurijs Strods neslēpj, ka cerēja uz trīs vietām. «Neskatoties uz to, paldies vēlētājiem. Mums, salīdzinot ar iepriekšējām pašvaldību vēlēšanām, nāca klāt apmēram 400 balsu,» viņš norāda. Iekšējā balss viņam arī teikusi, ka domē varētu būt jauns spēlētājs, tomēr pilnīgas pārliecības, ka «KPV LV» pārvarēs piecu procentu barjeru, viņam nav bijis. «Ir cilvēki, kas savu viedokli pauž internetā, bet ir arī tādi, kas to parāda vēlēšanu iecirknī, izrādot pilsonisko aktivitāti,» kopējo vēlētāju aktivitāti Jelgavā komentē J.Strods.
Līdzšinējās pozīcijas domē zaudēja Latvijas Reģionu apvienība un «Vienotība», kam līdzšinējo divu vietā jaunajā sasaukumā katrai būs pa vienai vietai. Latvijas Reģionu apvienības līderis Gunārs Kurlovičs atzīst, ka negaidīja īpašas izmaiņas domes sastāvā un neprognozēja, ka tajā iekļūs kāda jauna partija. Protams, partija cerēja saglabāt līdzšinējo pārstāvību domē, kas gan neizdevās. Arī domē iekļuvušais «Vienotības» pārstāvis Aigars Rublis neslēpj, ka uzdevums bija noturēt esošās divas vietas. «Mums pietrūka pavisam maz, lai saglabātu divas vietas, bet uzskatu, ka rezultāti ir saistīti ar partijas reitingu valstī,» norāda A.Rublis, sakot paldies visiem, kas vēlēšanās atbalstīja viņu un viņa komandu. «Arī viena vieta ir vieta, un turpināšu strādāt, realizējot savas definētās prioritātes,» pauž «Vienotības» pārstāvis. Viņš atzinīgi vērtē vēlētāju aktivitātes kāpumu, salīdzinot ar iepriekšējām pašvaldību vēlēšanām, bet uzskata, ka liela daļa sabiedrības joprojām netic, ka var kaut ko ietekmēt. «Tas, ka Jelgavas domē iekļuva jauna partija, pierāda, ka katra balss ir no svara, jo sasniegt piecus procentus nav nemaz tik viegli,» vērtē A.Rublis.
Vienīgā jaunpienākusī partija Jelgavas domē ir «KPV LV». «No vienas puses, ir ļoti skumji, ka vēlētāji turpina balsot par cilvēkiem, kuri sevi nav pierādījuši no labākās puses, ar to domājot Zaļo un Zemnieku savienības pārstāvjus. No otras puses, esmu priecīgs, ka tiku iekšā, lai gan līdz galam tam neticēju,» tā partijas pārstāvis Lauris Zīverts, solot būt skaļa opozīcija. «Es nebūšu tāda opozīcija kā bija Saulvedis Šalājevs. Domāju, ka viņa darbību arī vēlētāji novērtēja – ar Gunāra Kurloviča pievienošanos Latvijas Reģionu apvienībai, manuprāt, vajadzēja iegūt, bet viņi ieguva tikai vienu vietu,» rezultātus komentē L.Zīverts. Par kopējo vēlētāju aktivitāti Jelgavā viņš ir vīlies, uzskatot, ka lielākoties balsojuši tie, kas lojāli pie varas esošajai partijai, bet liela daļa no tiem, ko viņš mēģinājis pārliecināt, ka jāpiedalās vēlēšanās, uzskata, ka tāpat neko nevarēs izmainīt. «Uzskatu, ka Jelgavā pašvaldību vēlēšanās, tāpat kā pēdējās Saeimas vēlēšanās, uzvarēja vienaldzība,» tā L.Zīverts, paužot gatavību nākamajos četros gados pierādīt, ka ir vērts balsot par jauniem politiskiem spēkiem un jaunām sejām.
Jāpiebilst, ka piecu procentu barjeru nepārvarēja un Jelgavas domē neiekļuva Latvijas Sociālistiskā partija un partija «Gods kalpot mūsu Latvijai» .
Foto: no JV arhīva