18. martā Zemgales reģiona kompetenču attīstības centrā notika Finanšu nedēļas atklāšana, kā arī iedvesmas lekcija, kurā savā pieredzē dalījās pasaules apceļotāja Zane Eniņa, mūziķis Goran Gora, kā arī futbola kluba «Jelgava» direktors Jānis Vuguls. Paralēli šim pasākumam pa Jelgavu trīs stundas ceļoja krājkasītes «Gudrītes» komanda trīs jauniešu sastāvā, kuri aptaujāja jelgavniekus par finanšu pratību un saņēma no pilsētniekiem novēlējumus tās uzlabošanai.
Svinīgo pasākumu atklāja Finanšu un kapitāla tirgus komisijas Klientu skolas vadītāja Ieva Upleja, kura izteica gandarīju par to, ka šodien viesojas Jelgavā un izteica pateicību visiem ekspertiem un interesentiem, kuri ir pieteikušies dalībai diskusijā.
Jelgavas Domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš: «Katram veiksmīgam cilvēkam nepieciešamas zināšanas par finansēm – naudas plūsmu, iespējamām un riskiem. Šīs zināšanas palīdz attīstīt savu biznesu strādājot gan ar mazām naudas summām, gan lielām. Novēlu katram no šīs dienas iegūt ko jaunu un noderīgu.»
Iedvesmas lekciju iesāka pasaules apceļotāja Zane Eniņa, kura klātesošajiem deva dažādus praktiskus padomus, kā ieekonomēt ceļojot. «Piecpadsmit gadus darbojos biznesa jomā, taču tad nolēmu sekot savai sirdsbalsij un sāku ceļot. Šobrīd veidoju blogu mugursoma.lv, kurš ir sasniedzis 3 miljonu skatījumu. Es savā pieredzē sekoju vienkāršam finanšu pratības likumam – ja mani ienākumi ir lielāki par izdevumiem, tad esmu apmierināta, ja nē, tad cenšos samazināt izdevumus.»
Kā otrais uzstājās FK «Jelgava» direktors Jānis Vuguls, kurš savu iesāka ar personīgās karjeras izklāstu: «Pēc profesijas esmu mežzinātnieks, šajā sfērā arī veiksmīgi vairākus gadus darbojos. Sešus gadus biju uzņēmuma «Inčukalns Tinder» vadītājs, mūsu apgrozījums t.s. treknajos gados bija ap 10 miljoniem latu. Sākās krīze, un nolēmu pamest šo nozari un sākt darīt to, par ko allaž esmu sapņojis – piepildīju bērnības sapni un kļuvu par sporta komentētāju, atsāku spēlēt rokgrupā. Šobrīd esmu futbola kluba direktors, taču arī te nokļuvu nejauši.»
Kā pēdējais uzstājās mūziķis Gorans Gora, kurš spilgti raksturoja mūzikas biznesu Latvijā: «Daudziem liekas, ka Latvijā mūziķi labi pelna, staigā dārgās drēbēs un brauc ar lepniem auto, taču tā nav. Faktiski muzicēšana ir nemitīga sevis ieguldīšana – gan finansiāla, gan radoša. Kāds mans kolēģis ar 25 gadu pieredzi mūzikā reiz teica, ka pirmie desmit gadi katram mūziķim ir nabadzības gadi – laiks, kad ir tikai jāiegulda savā attīstībā. Mūzikas instrumenti, aparatūra, pieredze – šobrīd šie ir tie lielumi, kas raksturo manu koncertu honorāru, jo mums kā mūziķiem, līdzīgi kā sportistiem, neviens nemaksā par dziesmu skaitu, bet gan par mūža laikā iegūto skanējumu, pieredzi un kvalitāti.» Tāpat mūziķis minēja konkrētus piemērus, kad viņam pietrūcis finanšu plānošanas iemaņu: «Joprojām esmu parādā piecu ciparu skaitli skaņas kompānijai, kura ar mani sadarbojās. Savā finanšu plānošanā biju pārāk optimistisks un kļūdījos, tādēļ paliku parādā apskaņotājiem summu, kas mērāma ar piecciparu skaitli. Ļoti par to nepārdzīvoju, jo zinu, ka spēšu to visu samaksāt, tā ir jauna un ļoti svarīga pieredze.»
Noslēgumā I.Upleja aicināja visus interesentus izmērīt savu Finanšu pratības indeksu, kas ir viegli un ērti izdarāms Finanšu un kapitāla komisijas mājaslapā (www.fktk.lv).
«Kopumā jelgavnieki ir diezgan bailīgi un mazrunīgi. Iespējams, ka pie tā vainīgi mūsu dzeltenie tērpi, kas no malas varētu likties aizdomīgi. Visbiežāk sastaptie cilvēki aicināja veidot uzkrājumus un mazāk izdarīt impulsīvus pirkumus.» tā uz Jelgavu atbraukusī krājkases «Gudrīte» komanda pēc vizītes pilsētas ielās.
Foto: Ivars Veiliņš