Kā sazinās sikspārņi, kā noteikt ābolu gatavību, cik dažādi garšo piens – tās ir lietas, ko šovakar jelgavnieki izzina vairākās LLU fakultātēs. Te notiek tradicionālā Zinātnieku nakts, kuras laikā septiņu LLU fakultāšu pētnieki un studenti ikvienu aicina apskatīt, kas tiek darīts viņu laboratorijās, iesaistīties eksperimentos, diskusijās un viktorīnās.
Ritma Gaidamoviča
Pirmie apmeklētāji vairākās fakultātēs jau sagaidīti pulksten 16, galvenokārt skolēni, kuri vēlējās veikt gan ķīmiskus eksperimentus, gan nogaršot ābolos, gan caur mikroskopiem paskatīties. Jāteic, ka interesantākās un saistošās apmeklētājiem šķiet tās laboratorijas un auditorijas, kurās iespēja pašiem līdzdarboties. Piemēram, Lauksaimniecības fakultātes Agroķīmijas laboratorijā, varēja piedalīties testā, kur, pētot pēc krāsas un struktūras, jānosaka, kas tas par minerālmēslu, redzēt kā noteikt ābola gatavību. «Tas vairāk attiecas uz ziemas āboliem. Ja saimnieks vēlas uzzināt ir āboli jāvāc nost vai vēl ne, izpilda cietes-joda testu. Proti, šo šķidrumu uzpilina uz ābola šķērsgriezuma un skatās. Ja tas iekrāsojas zils, vēl par agru vākt nost, ja krāsa pazūd, āboli jau pārgatavojušies, ja pusi uz pusi, īstais laiks vākšanai,» stāsta pētniece. Bet Pārtikas tehnoloģijas fakultātē var gan palutināt savas garšu kārpiņas, gan veikt ķīmiskus eksperimentus. Te tiek dota iespēja iemēģināt roku, gatavojot slāņainus kokteiļus, kas vēlāk tiek pārvērsti līdzīgā konsistencē kā krāsainās eļļas lampiņas – vispirms traukā ieliek medu, virsū ūdeni, klāt mazliet pārtikas krāsas, lai iekrāsojas virsū eļļu, dažas pilītes krāsvielas un gatavs. Tepat ir iespēja arī izgaršot pienu un dažādu garšu ūdeņus, mēģinot noteikt, kurš tad ir ar kuru garšu. Liela interese arī par Veterinārmedicīnas fakultātes piedāvājumu – izzinošu lekciju par sikspārņiem un vēlāk ekskursiju uz patversmi, fakultātes muzeju un parazitoloģijas nodaļu.
Portāla www.jelgavasvestnesis.lv uzrunātie apmeklētāji atzina, ka Zinātnieku nakts ir ļoti interesanta un tā ir iespēja redzēt, kas notiek LLU, paplašinot savu redzesloku. Kaut vai piemēram, kā tad noteikt ābola gatavību. «Mājās noraujam ābolu no koka, pagaršojam, ir labs, lasām. Nemaz nezinām vai viņš ir īsti gatavs, galvenais, ka mums garšo. Bet izrādās, ka ar ķīmisku vielu palīdzību uz viena ābola var konkrēti noteikt, ir vai nav tas gatavs,» tā Annija Kārkliņa.
Jelgavas 3. pamatskolai šodien ekskursiju diena, kurā 4. klases skolēni kopā ar audzinātāju viesojās Zinātnieku naktī. «Devām priekšroku ekskursijai uz tepat esošo universitāti. Bērniem jau ļoti patīk, interesē gan mikroskopi, gan augi, gan salīdzināšanas, gan eksperimenti,» atzīst skolotāja Ingrīda Siliņa. «Savu turpmāko dzīvi vēlos saistīt ar ķīmiju, tālab nolēmu atnākt paskatīties kā strādā LLU laboratorijās. Kas zina, varbūt tieši šī būs mana nākamā mācību iestāde,» savu izvēli apmeklēt Zinātnieku nakti pamato Spīdolas ģimnāzijas 11. klases skolnieks Aleksejs Bobrovs. Kriķīšu ģimenei – mammai Līgai, dēlam Kārlim un tētim Aivaram Zinātnieku nakts apmeklējums esot jau kā tradīcija. «Parasti vissaistošākā ir Pārtikas tehnoloģijas fakultāte, jo te var visu ko pagaršot, uzzināt, cik labs ir tas, ko ēdam,» tā Līga.
Jāpiebilst, ka dažādas aktivitātes līdz pulksten 21 piedāvā Veterinārmedicīnas fakultātē (Helmaņa ielā 8), pulksten 18 un 20 Informācijas tehnoloģiju fakultātē (Jelgavas pilī) iespēja noskatīties filmu par dzīvības rašanos no atomiem un pēc tās piedalīties diskusijā. Meža fakultātes Kokapstrādes katedrā (Dobeles ielā 41) pulksten 18.30, 19.30 un 20.30 viktorīna, atpazīstot koka sugu pēc tā šķērsgriezuma. Tehniskajā fakultātē (Čakstes bulvārī 5) pulksten 18 un 20 iespēja iepazīties ar biodegvielu maisījumu ķīmiju. Līdz pulksten 21 var apmeklēt Lauksaimniecības fakultātes Sēklu laboratoriju (Jelgavas pilī) un blakus Agroķīmijas laboratoriju. Bet Sociālo Zinātņu fakultātē (Jelgavas pilī) pulksten 19 diskusija par tēmu «Uzturs». Pārtikas tehnoloģijas fakultātes laboratorija (Jelgavas pilī) atvērta līdz 21.
Foto: Ivars Veiliņš