Nedēļas nogalē Valmierā noslēdzās XIX Jaunrades deju konkurss, kurā pārliecinošu uzvaru guva horeogrāfs Jānis Purviņš, taču tukšā no tā sauktā «deju tirgus» mājās nav pārbraukušas arī jelgavnieces. Bērnu un jauniešu deju kolektīva «Vēja zirdziņš» repetitore tautas deju ansambļa «Līgo» dejotāja Guna Trukšāne jauno autoru grupā izcīnīja 3. vietu un ieguva 200 eiro naudas balvu, bet pieredzes bagāto horeogrāfu grupā veicināšanas balvas tautas deju ansambļa «Lielupe» deju pedagoģei Baibai Ķesterei un LLU tautas deju ansambļa «Kalve» un vidējās paaudzes deju kolektīva «Kalve Zelta smiltis» vadītājai Guntai Skujai.
Ritma Gaidamoviča
Latvijas Nacionālā kultūras centra sabiedrisko attiecību speciāliste Inga Bika informē, ka G.Trukšāne Jaunrades deju konkursā saņēmusi trešo vietu jauno autoru grupā par deju «Induļa Žigliņš», kas domāta vidējās paaudzes deju kolektīviem. «Deju tirgū» šo jauno G.Trukšānes deju prezentēja vidējās paaudzes deju kolektīvs «Līgo». «Patiesībā esmu negaidīti, bet patīkami pārsteigta par šādu iznākumu. Konkurss šogad bija ļoti liels – trīs pilsētās –, līdz ar to konkurence ievērojama, tāpēc biju ļoti priecīga jau tāpēc vien, ka vispār tiku uz finālu. Konkursā kā jaunā autore piedalos jau trešo gadu, un deju kvalitāte šo gadu laikā ir ļoti augusi, līdz ar to katram autoram ir lielāka spriedze. Tāpēc kļūst arvien grūtāk pašam izvērtēt savu deju,» atzīst G.Trukšāne, gan uzsverot, ka viņai pats svarīgākais ir tas, ko skatītāji domā par deju. «Ja priecājas, smejas un aplaudē, tad deja ir aizgājusi, un šoreiz tā bija,» tā G.Trukšāne. Līdz ar 3. vietas iegūšanu viņas deja tiks publicēta deju aprakstu krājumā un nodota vidējās paaudzes deju kolektīvu rīcībā. «Tur jau tā sāls, ka deju kolektīvu vadītāji uz «deju tirgu» brauc lūkot jaunas dejas. Šobrīd konkrētu piedāvājumu vēl neesmu saņēmusi, taču atsauksmes un minējumi, ka manu deju gribētu dejot, ir,» nosaka G.Trukšāne. Autore piebilst, ka «Induļa Žigliņš» ir raksturdeja humoristiskā manierē. «Tas ir stāsts par to, kā kādā Latvijas ciemā cilvēki pēc darba satiekas, lai apspriestu dienas notikumus. Atraktīvākie puiši sāk deju sacensību, uz ko noraugās arī ciema dāmas, un sākas žigla sadejošanās humoristiskā manierē vispārējai jautrībai,» tā G.Trukšāne.
Pieredzējušo autoru grupā finālā startēja divas Jelgavas kolektīvu pārstāves. B.Ķestere ar dejām «Dzinu jumi sētiņā» un «Es saviju vainadziņu», kuras izdejoja «lielupieši», ieguva veicināšanas balvas par abām dejām. Veicināšanas balva arī LLU tautas deju ansambļa un «Kalves Zelta smiltis» kolektīvu vadītājai horeogrāfei G.Skujai par deju «Odums», ko Jaunrades deju konkursā izdejoja viņas vadītais vidējās paaudzes deju kolektīvs «Mārupieši».
Jāpiebilst, ka konkursa finālā Valmierā piedalījās 15 jaunie autori un 11 pieredzējušie horeogrāfi ar 37 jaundarbiem. Divas pirmās vietas ieguva horeogrāfs Deju svētku virsvadītājs J.Purviņš ar dejām «Sidrabrasa» un «Pūtiet guni». Jauno autoru grupā par labākajām horeogrāfijām tika atzītas Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas Horeogrāfijas katedras studentes Lāsmas Andžānes «Malējbalsis» un Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas 4. kursa studentes Aijas Konstantes «Nāc ar mani lustēties».
Foto: tda-lielupe.lv