Pasniegta «Gada balva dizainā 2013» interjera, modes, foto, vides, grafiskā un rūpnieciskā dizaina nominācijās. Kategorijā «Modes aksesuāru dizains» uzvaras laurus plūkusi jelgavniece dizainere Ilizane Grīnberga kopā ar Baibu Cihovsku, piedāvājot darbu «Mantojums». B.Cihovska darinājusi četrus dažādus tērpus, izmantojot dabīgos materiālus, bet I.Grīnberga uzšuvusi četras ovālas ādas somas.
Ritma Gaidamoviča
Labākie dizaineri nedēļas nogalē sumināti izstādes «Design Isle 2013» laikā izstāžu centrā «Ķīpsala». Jelgavniece I.Grīnberga šoreiz saņēmusi balvu kategorijā «Modes aksesuāru dizains». «Kopā ar Baibu esam radījušas modes kolekciju – Baibas tērpi un manas somas. Tas, kas mūsu vieno, ir materiāla izjūta un priekšstats par latvisko identitāti. Baiba strādā tikai ar tīriem, dabiskiem materiāliem – vilnu, zīdu un linu –, bet es pieskaņojos ar savām rupjajām, biezajām Jelgavas ādām. Rezultātā sanākuši četri skaisti tērpi, ko papildina mana ovālā somu kolekcija,» stāsta I.Grīnberga, piebilstot, ka somām ir viens modelis, taču atšķiras krāsa. I.Grīnberga atzīst, ka laba dizaina priekšnoteikums ir teicama amata prasme. «Tieši tas atspoguļojas somās, jo tās ir šūtas ar rokām, izmantojot īlenu, vaskotu diegu, kas ļauj izjust materiālu,» tā I.Grīnberga. Māksliniece gan atzīst, ka somas nenonāks pārdošanā, bet gan tiks eksponētas komplektā ar tērpiem. Šobrīd mākslinieču mērķis ir parādīt šos darbus tālāk pasaulē, lai arī citi tos var novērtēt. «Māris Grīnbergs mums safotografējis darbu sēriju, un domāju, ka arī jelgavniekiem būs iespēja fotogrāfijās redzēt mūsu veikumu. Protams, vienmēr esmu teikusi, ka ādu nepieciešams pataustīt, pasmaržot, taču šobrīd neesam domājušas par darbu eksponēšanu Jelgavā. Taču tas ir runājams, lai gan īsti neredzu vietu pilsētā, kur tērpus būtu labi parādīt,» tā dizainere, sakot paldies žūrijai par uzticību, jo 2011. gadā I.Grīnberga jau saņēma balvu kopā ar B.Cihovsku, bet pērn mūsu dizainerei kategorijā «Modes/tekstila dizains» – galvenā balva par somu kolekciju «Lielpilsēta – NY».
«Žūrija bija starptautiska, un gribas ticēt, ka rezultāts ir objektīvs,» nosaka I.Grīnberga.
Jāpiebilst, ka kategorijā «Ārtelpas objektu dizains» 1. vietu ieguva Gunārs Platpīrs par strūklaku «Kamols» Limbažos. Šī mākslinieka darbu jelgavnieki var novērtēt pie Zemgales reģiona kompetenču attīstības centra – tur izvietota viņa metāla «Tulpe».
«Gada balva dizainā» ir augstākais un prestižākais dizaineru darba novērtējums Latvijā.
Foto: Māris Grīnbergs