Kamēr Latvijā jau bija jaušama rudens dvesma, jelgavniece Daira Slezkina ar draugu Kasparu Viškeri un ceļabiedriem Zani Zālīti un Kristapu Straupi devās iepazīt Maltu, kur dienā vēl septembrī bija plus 30, bet naktī – no 20 līdz 25 grādiem. Nu viņa ar spilgtiem iespaidiem atgriezusies mājās, atzīstot, ka nedēļa ir pilnīgi pietiekami, lai iepazītu Maltas tūrisma objektus, par laika apstākļiem tur nav jāuztraucas un ērtākais veids, kā apskatīt Maltu, ir ar sabiedrisko transportu. Tiesa, būtiski zināt dažus knifus.
Ritma Gaidamoviča
Uz Maltu jelgavnieki devās septembra vidū, un Malta par galamērķi izvēlēta, jo aviokompānija ziemas vidū iekārdinājusi ar draudzīgajām aviobiļešu cenām uz saulaino vietu. Palīdzējis arī fakts, ka Maltā dzīvo paziņa, kas apsolīja palīdzēt ar padomiem pirms braukšanas un, esot tur, iepazīstināja ar Maltu, tās kultūru un cilvēkiem.
«Nenoliedzami, Malta tūristus piesaista ar savu silto Vidusjūras klimatu, visu toņu zilajiem ūdeņiem un dabu, kā arī cilvēku draudzīgumu,» atzīst Daira. Malta vasaras sezona skaitās no maija līdz oktobrim, kad tūristu ir visvairāk, un šajā laika periodā kopumā līst tikai piecas dienas. Visas pārējās dienas spīd saule, līdz ar to par sliktiem laika apstākļiem nav jāuztraucas. «Mūsu gadījumā pilnīgi visas dienas bija saules pārpilnas. Vētra ar lietusgāzēm bija dienu pirms mūsu ierašanās, dienā, kad valsti pametām, arīdzan solīja lietu,» tā Daira.
Jelgavniece stāsta, ka sākotnēji bija doma valsti apceļot īrētā automašīnā, taču paziņa ieteicis izmantot autobusu satiksmi, jo valstī izveidots ērts autobusu tīkls, kas bez problēmām ļauj nokļūt gandrīz visos izvēlētajos apskates objektos. «Ja laika nav daudz, galvenos apskates objektus iespējams apmeklēt, izmantojot «City Sightseeing Hop on, Hop off» busiņus, kas paredzēti tieši tūristiem. Šādu pārvietošanās veidu izmantojām, esot Gozo salā, kur bijām tikai vienu dienu, savukārt Maltu apceļojām ar autobusiem,» stāsta Daira, piebilstot, ka nedēļas biļete visiem autobusiem vienai personai izmaksājusi 12 eiro.
«Nedēļas laikā apceļojām gandrīz visu Maltu, kā arī bijām Gozo un Komino salā. Ievērības cienīgākie apskates objekti noteikti bija Zilā Grota, Azur window, Maltas galvaspilsēta Valeta, Zilā lagūna, kā arī Dingli klintis un pludmales,» atmiņās vēl kavējas jelgavniece. Maltā runā maltiešu un angļu valodā, līdz ar to sazināties ar vietējiem neesot nekādu problēmu, turklāt viņi vienmēr ir laipni un draudzīgi.
Vienīgais pārsteigums, kas sākumā radījis neizpratni, sagaidījis jelgavniekus autobusu pieturā. «Pirmajā dienā mūs vairāki autobusi nepaņēma. Kā vēlāk izrādījās, tur neuzņem tik pilnus autobusus kā pie mums Latvijā. Stāvvietas paredzētas tikai dažiem cilvēkiem, jo kalni, kuros jābrauc, ir ļoti augsti un stāvi, līdz ar to autobusu pārvietošanās ir apgrūtināta,» stāsta Daira, apbrīnojot autobusu vadītāju braukšanas prasmi, kas esot vienkārši fenomenāla. «Ielas ir ļoti šauras, pa tām pārvietošanos apgrūtina ielu malās novietotās automašīnas, tomēr tas nesagādā nekādas problēmas autobusu šoferiem, kas ar centimetru atstarpi spēj filigrāni izmainīties bez skrambām un skaļas taurēšanas,» tā jelgavniece.
Viņasprāt, nedēļa ir optimāls laiks, lai apskatītu un iepazītu Maltu. «Tā kā esam aktīvās atpūtas piekritēji, ļoti daudz braukājām un staigājām apkārt, bet pludmalēs glābāmies no karstuma, kad dienas vidū staigāt pa pilsētu bija pārāk grūti. Nākamreiz uz Maltu brauktu tad, ja gribētos laiski gulēt pludmalē, bet tūrisma objektu apskatei būtu jāizvēlas cita valsts, jo Maltas resursi tika izsmelti nedēļas laikā,» uzskata Daira.
Foto: no D.Slezkinas personīgā arhīva