«Uzzināju daudz jauna par savu valsti, un tas manī rada lielāku piederības sajūtu. Šī ekskursija bija patiesi vērtīga,» atklāj Jelgavas tehnikuma 208. grupas audzēknis Dainis Jotčiks, kurš trešdien kopā ar skolasbiedriem viesojās Rīgas pilī un tikās ar iniciatīvas «Nacionālo dārgumu jaunatklāšana» patronesi prezidenta kundzi Ivetu Vējoni.
Jelgavas pilsētas laureāti pirmajā posmā – Jelgavas tehnikuma 208. grupa – ar audzinātāju Sigitu Brakovsku un viņu sabiedrotie 210. grupa ar audzinātāju Ilgu Cunsku-Brahmani mazāk nekā divu mēnešu laikā iepazina 14 no 20 iniciatīvā iekļautajiem nacionālajiem dārgumiem, un tikšanās ar iniciatīvas patronesi iedvesmojusi viņus arvien jaunu dārgumu atklāšanai.
«Man šis projekts ir patiesi tuvs, jo tas ir izzinošs un noderīgs – ne kurš katrs pieaugušais redzējis tik daudz, cik jūs šo dažu mēnešu laikā,» uzrunājot jelgavniekus, sacīja I.Vējone. Ekskursija lielākajā viduslaiku pilī Latvijā, kas sevī glabā gandrīz 700 gadus senu vēsturi, veda cauri daudzveidīgajām pils telpām, un katrā no tām tehnikuma audzēkņi varēja klausīties stāstos un leģendās, izzinot ne vien Rīgas pils, bet arī Latvijas vēsturi. Jelgavas jaunieši pabija Ģerboņu zālē, kur viņiem tika dots uzdevums griestu gleznojumos atrast Jelgavas ģerboni, Rīgas istabā gide iepazīstināja ar 18. gadsimta Rīgas panorāmu, kas rotā telpas sienu, tehnikuma audzēkņi ielūkojās arī Valsts prezidenta kabinetā, savukārt latviskākajā pils telpā – Sūtņu akreditācijas zālē, kuras interjers ir iekļauts Latvijas kultūras kanonā, – jaunieši iepazina latviešu mākslinieka Anša Cīruļa mākslu. Vislielāko iespaidu uz jauniešiem atstāja Baltā zāle, kas pārsteidza ar savu gaišumu un spozmi. Rīgas pils Baltā zāle ir unikāla Ziemeļaustrumeiropas mērogā ar savu arhitektonisko veidojumu. «Man ļoti patika Baltā zāle – tā ir liela, plaša un gaiša. Bija ļoti interesanti uzklausīt stāstus par pils telpām, jo ar katru no tām saistās kāda leģenda,» stāsta 210. grupas audzēkne Everita Ozoliņa. «Mani pārsteidza tas, cik daudz skaistu un greznu lietu atrodas pilī,» vērtē 208. grupas audzēknis Kārlis Hermanis.
Pēc izzinošās ekskursijas Rīgas pilī jaunieši tika aicināti uz tējas tasi ar iniciatīvas «Nacionālo dārgumu jaunatklāšana» patronesi, rodot atbildes uz sev interesējošajiem jautājumiem. «Pilī pavadītais laiks bija vērtīgs. Tāpat mani ļoti iepriecināja iespēja parunāties ar prezidenta kundzi, kura iedvesmoja tālākai jaunatklāšanai,» savos iespaidos dalās 210. grupas audzēknis Ričards Ziemelis. Viņš sacīja, ka I.Vējone uzsvēra šīs iniciatīvas nozīmību, aicinādama jauniešus savus jaunatklājumus sākt ar Latviju.
Grupas lielu paldies saka visiem gidiem, ekspozīciju un darbnīcu vadītājiem, kā arī kuratoriem par ieguldīto darbu un atsaucību jaunatklāšanas procesā. «Ir liels prieks redzēt, kā mainās grupu kolektīvi, jo kopā būšana skaistās un nacionāli nozīmīgās vietās, uzklausot pedagogu stāstījumu, noteikti stiprina jauniešos patriotismu,» iniciatīvu vērtē Jelgavas tehnikuma direktore Janīna Rudzīte. Savukārt iniciatīvas «Nacionālo dārgumu jaunatklāšana» vadītāja Elīna Miķelsone priecājas, ka arvien vairāk jauniešu interesējas par iesaistīšanos iniciatīvā. «Pagājušogad iniciatīvā iesaistījās pavisam neliels drosminieku skaits, bet, sekojot līdzi citu jauniešu gaitām, «Nacionālo dārgumu jaunatklāšanai» piesakās arvien vairāk interesentu,» stāsta E.Miķelsone.
Portāls www.jelgavasvestnesis.lv jau rakstīja, ka iniciatīva «Nacionālo dārgumu jaunatklāšana» sniedz iespēju Jelgavas pilsētas, Jelgavas un Ozolnieku novadu izglītības iestāžu klašu kolektīviem iepazīt un veikt uzdevumus nacionālās un lokālās nozīmes objektos, vienlaikus sacenšoties par balvām. Jaunatklāšanas procesā īpašus piedzīvojumus sagādājuši 20 nacionālie dārgumi: Gaujas Nacionālais parks, Ķemeru Nacionālais parks, Latvijas Nacionālais Arhīvs, Latvijas Nacionālais botāniskais dārzs, Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestri, Latvijas Nacionālais teātris, Latvijas Nacionālais vēstures muzejs, Latvijas Nacionālā bibliotēka, Latvijas Nacionālā operu un balets, Rāznas Nacionālais parks, Slīteres Nacionālais parks, Mākslas muzejs «Rīgas Birža», Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs, izstāžu zāle «Arsenāls», Oskara Kalpaka muzejs un piemiņas vieta «Airītes», LKA Rīgas Kino muzejs, Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs, Zemessardze, Ziemassvētku kauju muzejs.
Video: Austris Auziņš