Ar 1. martu ārstēties būs vēl dārgāk – rīt stāsies spēkā grozījumi Ministru kabineta noteikumos par pacientu iemaksām, kas paredz, ka turpmāk par vizīti pie ģimenes ārsta, par konsultāciju pie speciālista vai arī ārstēšanos slimnīcā nāksies maksāt vairāk.
www.jelgavasvestnesis.lv
Kā portālam www.jelgavasvestnesis.lv jau iepriekš skaidroja SIA «Jelgavas pilsētas slimnīca» valdes loceklis Andris Ķipurs, šogad finansējums slimnīcai samazināts par 17 procentiem – līdz ar to valsts daļa samazināta proporcionāli tam, par cik palielināts slimnieka līdzmaksājums. «Līdz šim slimnieka līdzmaksājums bija pieci lati, no 1. marta – jau 12, un tas nozīmē, ka valsts savu daļu ir samazinājusi par septiņiem latiem,» situāciju skaidro A.Ķipurs, norādot, ka pašlaik ir izveidojusies absurda situācija: no vienas puses, slimnīca ir tāds pats komercuzņēmums kā jebkurš cits un pelna ārstējot, no otras puses – lielākoties atvestie pacienti ir akūti, un nereti sanāk tā, ka viņiem tiek nodrošināta ārstēšana, bet par to netiek samaksāts.
A.Ķipurs norāda, ka daļa pacientu līdzfinansējumu vienkārši nemaksā, daļa to ekonomiskās situācijas dēļ nav spējīga segt, un uz slimnīcas pleciem gulstas atgūt slimnieku ārstēšanā ieguldītos līdzekļus. Viņš arī prognozē, ka ar rītdienu nemaksātāju skaits tikai pieaugs.
No 1. marta ir šādas izmaiņas pacientu iemaksās:
– par ģimenes ārsta apmeklējumu — 1 lats, – par konsultāciju pie speciālista — 5 lati, – par ārstēšanos slimnīcās (sākot ar otro ārstēšanās dienu) — 12 lati par dienu, – par ārstēšanos Tuberkulozes un plaušu slimību valsts aģentūrā un Latvijas infektoloģijas centrā, kā arī aprūpes slimnīcās un slimnīcu aprūpes nodaļās — 5 lati par dienu, – par ķirurģiskām operācijām – līdz 30 latiem – par ārstēšanos onkoloģijas un onkohematoloģijas, kā arī no alkoholisko, narkotisko un psihotropo un toksisko vielu atkarību diagnozēs — 5 lati par dienu.
Tagad no pacientu iemaksām atbrīvotas visas līdzšinējās pacientu kategorijas (bērni, grūtnieces, psihiski slimās personas un citi), no pacienta iemaksas papildus atbrīvoti arī I grupas invalīdi. Savukārt trūcīgajām personām turpmāk jāmaksā 50% no pacienta iemaksas.
Pamatojoties uz pacienta iemaksas palielinājumu, noteikts, ka vienā ārstēšanās reizē slimnīcā pacientam nav jāmaksā vairāk kā 250 lati, savukārt pacienta iemaksas kopsumma par ambulatorajiem un stacionārajiem veselības aprūpes pakalpojumiem kalendārā gadā nevar būt lielāka par 400 latiem. Pacienta iemaksu kopsummā tiek ņemtas vērā veiktās iemaksas veselības centros, ārstu praksēs, slimnīcās, ieskaitot arī pacienta iemaksu par diagnostiskajiem izmeklējumiem ambulatori un dienas stacionārā.
Ja pacients sasniedzis šo pacienta iemaksu summu, tad, saglabājot visus maksājumu dokumentus (kases čekus vai stingrās uzskaites kvītis), uz kuriem ir norādīti visi dati, pacients var vērsties Veselības obligātās apdrošināšanas valsts aģentūras Zemgales nodaļā un saņemt izziņu par atbrīvojumu no pacienta iemaksu maksāšanas līdz kalendārā gada beigām.