31. maijā ar liecību izsniegšanu noslēgsies 2018./2019. mācību gads un skolēniem sāksies vasaras brīvlaiks. Taču, jau laikus gatavojoties jaunajam darba cēlienam, skolēniem, kuri nākamajā mācību gadā mūsu pilsētā mainīs izglītības iestādi, ir jāizgatavo jauna elektroniskā Jelgavas skolēna apliecība jeb e-apliecība, savukārt pirmklasnieku vecākiem skolā jāpiesakās pirmajai bērna skolēna apliecībai. Bet tie izglītības iestāžu audzēkņi, kuriem jau ir e-apliecība, aicināti pievērst uzmanību tās derīguma termiņam – ja tas beidzies, apliecība jāatjauno.
Skolēna apliecībai ir jābūt katram skolēnam – tas ir viens no skolēna obligātajiem dokumentiem, kas ne tikai pierāda skolēna piederību kādai izglītības iestādei, bet arī sniedz virkni priekšrocību. Ar skolēna apliecību var iegūt pašvaldības atlaidi sabiedriskajam transportam un ēdināšanai, Jelgavas skolēns bez maksas var apmeklēt visus pilsētas muzejus, un arī citviet Latvijā apliecība ļauj iegūt atlaides muzeju apmeklējumiem. Tāpat ir atsevišķi kultūras un sporta pasākumi, kuros skolēniem, uzrādot apliecību, ieejas maksa ir zemāka.
Līdzfinansēti braucieni pilsētas sabiedriskajā transportā
Jelgavas Izglītības pārvaldes vadītāja Gunta Auza skaidro, ka Jelgavas pilsētā deklarētie skolēni, kuri mācās Jelgavas vispārējās izglītības iestādēs, Jelgavas Amatu vidusskolā, Jelgavas tehnikumā un Jelgavas Mūzikas vidusskolā, izmantojot Jelgavas skolēna apliecību, mācību gada laikā Jelgavas pilsētas sabiedrisko transportu var izmantot ar 80 procentu pašvaldības līdzfinansējumu. Proti, skolēnam par vienu braucienu jāmaksā 0,17 eiro, bet pārējo biļetes cenu sedz pašvaldība. Jelgavā deklarētie trūcīgo un daudzbērnu ģimeņu izglītojamie, bērni bāreņi un bez vecāku gādības palikušie bērni, kā arī pilngadību sasniegušie bērni bāreņi, kuri mācās kādā no Izglītības likumā noteiktajām izglītības pakāpēm (pamatizglītība, vidējā izglītība, augstākā izglītība) un/vai profesionālās izglītības iestādē, pilsētas sabiedrisko transportu var izmantot par brīvu, jo biļetes cenu pilnā apmērā sedz Jelgavas pašvaldība.
G.Auza atgādina, ka skolēns ar pašvaldības atlaidi var izmantot līdz pieciem braucieniem dienā un e-apliecība darbojas mācību gada laikā – no septembra līdz maijam. «Izņēmums ir 9. un 12. klašu skolēni, kuriem elektroniskā skolēna apliecība ir aktīva arī eksāmenu laikā, tāpat to norēķiniem pilsētas autobusā vasaras periodā var izmantot tie skolēni, kuri piedalās mācību aktivitātēs izglītības iestādē, kā arī tie, kuri iesaistīti pašvaldības vasaras nodarbinātības programmā,» piebilst G.Auza.
Jelgavas skolēna apliecību izgatavo divās bankās
E-apliecības izgatavošanu koordinē katra skola. Lai tai pieteiktos, vecākiem bērna izglītības iestādē jāuzraksta pieteikums par skolēna apliecības izgatavošanu un vēlāk – iesniegums izvēlētajā bankā par kartes izgatavošanu. G.Auza skaidro, ka vecāki elektroniskās Jelgavas skolēna apliecības izgatavošanai var izvēlēties vienu no divām bankām, kas nodrošina šo pakalpojumu, – «SEB banku» vai «PNB Banku». Jāpiebilst, ka «PNB Bankā», iesniedzot iesniegumu par skolēna apliecības izgatavošanu, ir iespēja skolēnu nofotografēt arī bankas filiālē, bet «SEB bankai» būtiski, lai bērns jau būtu nofotografēts skolā. Jāpiebilst, ka «SEB banka» gatavās apliecības izsūta pa pastu uz norādīto adresi, bet «PNB Bankā» tās jāizņem klātienē. «Svarīgi ir skolēna apliecības izgatavošanu veikt savlaicīgi, neatliekot uz pēdējo brīdi,» tā G.Auza.
Pirmreizējā e-apliecība – bez maksas
Lai skolēns varētu norēķināties par braukšanu pilsētas sabiedriskajā transportā, vecākiem jārūpējas, lai bērna kartē vienmēr būtu līdzekļi. «Kad skolēns autobusā veic maksājumu, ieturēta tiek pilna biļetes cena – 85 centi –, taču atlaides summa tiek atskaitīta atpakaļ kontā. Lai nerastos situācija, ka tajā nepietiek līdzekļu, aicinām vecākus sekot līdzi konta atlikumam,» skaidro pārvaldes vadītāja.
Jāuzsver, ka pirmreizējās skolēna apliecības izgatavošanas maksu sedz SIA «Jelgavas autobusu parks», bet skolēna apliecībai ir noteikta gada lietošanas maksa. «SEB bankā» tā ir 1,80 eiro, kas tiek ieturēta pa mēnešiem – mēnesī 0,15 eiro, bet «PNB Bankas» apliecībai ir noteikta lietošanas maksa 5 eiro, ko iekasē reizi gadā.
Lieto arī norēķiniem skolas ēdnīcā
Jāpiebilst, ka ar e-apliecību izglītojamie var arī norēķināties par pusdienām skolas ēdnīcā. Tiesa, 1.–4. klašu skolēniem pusdienas 1,42 eiro apmērā tiek finansētas no valsts budžeta, taču, ja bērns vēlas nopirkt kaut ko papildus, viņš skolas ēdnīcā var norēķināties ar Jelgavas skolēna apliecību. Jāuzsver, ka 5. un 6. klašu izglītojamajiem, kuri norēķiniem par pusdienām skolā izmanto Jelgavas pilsētas skolēna apliecību, pašvaldība mācību gada laikā piešķir pabalstu ēdināšanas pakalpojuma apmaksas segšanai 20 procentu apmērā no pusdienu maksas, kas ir 1,42 eiro. Tas nozīmē, ka pašvaldība līdzfinansē 0,28 eiro, bet skolēniem jāmaksā atlikusī summa. Lai saņemtu šo pašvaldības līdzfinansējumu, 5. un 6. klašu skolēnu vecākiem Jelgavas Sociālo lietu pārvaldē jāuzraksta iesniegums par pabalsta pieprasījumu.
Būtiski uzsvērt, ka «PNB Bankā» izgatavotā e-apliecība pilda arī maksājumu kartes funkciju un ar to var norēķināties jebkurā vietā, kur tiek pieņemti karšu maksājumi.
Kā rīkoties apvienoto skolu audzēkņiem?
Jaunais mācību gads Jelgavā nesīs pārmaiņas pilsētas skolu tīklā. «Jelgavas 2. pamatskola līdz ar jauno mācību gadu tiek apvienota ar Jelgavas 5. un 6. vidusskolu, un, lai maksimāli atvieglotu pārmaiņas 2. pamatskolas 1.–3. klašu audzēkņiem un nodrošinātu skolu tuvāk dzīvesvietai, paredzēts, ka 5. vidusskola uzņems visus 1.–3. klašu skolēnus kopā ar katras klases skolotāju. Taču ikvienam vecākam ir iespēja savam bērnam izvēlēties jebkuru citu pilsētas skolu. Tas nozīmē, ka arī 2. pamatskolas skolēniem, kuri mācīsies citā pilsētas skolā, ir jāizgatavo jauna Jelgavas skolēna apliecība,» uzsver G.Auza, piebilstot, ka 68 Jelgavas 2. pamatskolas audzēkņi uz citu pilsētas skolu pārgājuši jau mācību gada laikā, izvēloties Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolu, Jelgavas Valsts ģimnāziju, Jelgavas Spīdolas Valsts ģimnāziju un 5. vidusskolu.
Tāpat skolu tīkla reformas gaitā pilsētā tiek likvidēta Jelgavas Vakara (maiņu) vidusskola, to pievienojot Amatu vidusskolai, līdz ar to jaunajā mācību gadā visi Vakara (maiņu) vidusskolas audzēkņi mācības turpinās Jelgavas Amatu vidusskolā, kas piedāvā pamatizglītības un vidējās izglītības programmas klātienes vai neklātienes formā. Arī šīs skolas audzēkņiem, iesniedzot dokumentus par mācību uzsākšanu Amatu vidusskolā, būs jāuzraksta iesniegums par jaunas Jelgavas skolēna apliecības izgatavošanu. Ja izglītojamais nav sasniedzis 18 gadu vecumu, iesniegums par apliecības izgatavošanu gan izglītības iestādē, gan bankā jāuzraksta kādam no vecākiem vai aizbildnim, bet pilngadīgas personas to var darīt pašas.
Foto: Ivars Veiliņš/«Jelgavas Vēstnesis»