Šodien kampaņas «InvestEU» ietvaros, kura notiek 13 ES dalībvalstīs, tika organizēta ekspertu diskusija par ES ieguldījumu nozīmi Latvijas reģionos. Diskusijā tika uzsvērts, ka līdz šim Jelgava ir bijusi viena no veiksmīgākajām Latvijas pašvaldībām ES investīciju piesaistē un iepriekšējā plānošanas periodā pilsētā investēti 138 miljoni eiro. Tāpat Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā pārstāvis Mārtiņš Zemītis aicināja cilvēkus aktīvāk izmantot ES piedāvātās iespējas, jo šis ir pēdējais plānošanas periods, kad tik plaši būs pieejami granti jeb finansējums, kurš nav jāatgriež.
Diskusijā piedalījās Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā pārstāvis Mārtiņš Zemītis, Jelgavas pilsētas pašvaldības Attīstības un pilsētplānošanas pārvaldes vadītāja Gunita Osīte, Finanšu institūcijas «Altum» Zemgales reģiona vadītāja Mārīte Lazdiņa un lidostas «Rīga» Komunikācijas vienības vadītāja Laura Karnīte. Piedāvājam www.jelgavasvestnesis.lv lasītājiem iespēju iepazīties ar diskusijā izsaknējušajiem viedokļiem.
«Skolotāju mājas» aktuālas arī šodien
Uzsākot diskusiju Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā pārstāvis Mārtiņš Zemītis uzsvēra, ka Jelgavas lielais pluss un mīnus ir Rīgas tuvums, kas gan stimulē, gan bremzē vietējās ekonomikas attīstību. «Jelgavā atšķirībā no citām Latvijas pašvaldībām ir pietiekami daudz industriālās teritorijas, kuras nepieciešams atgriezt ekonomikas apritē un te labs atbalsts varētu būt tieši ES investīcijas ne tikai kā ieguldījums infrastruktūras attīstībā, bet arī kā investīcija cilvēkos un jaunu darba vietu radīšanā. Tās ir savstarpēji saistītas lietas. Redzam, ka viena no problēmām, kura bremzē ekonomikas attīstību reģionos ir mājokļu trūkums. Tā tas ir gan Valmierā, gan Jelgavā, tādēļ esam uzsākuši darbu pie jaunu finanšu instrumentu izveides, lai stimulētu mājokļu būvniecību reģionos,» tā M.Zemītis.
Ar ES atbalstu izdevies mainīt pilsētas tēlu
«Iepriekšējā plānošanas periodā Jelgavas pilsētā no dažādiem ES fondiem esam piesaistījuši investīcijas 138 miljonu eiro apmērā. ES atbalsts ir bijis nozīmīgs pilsētas attīstībā. Esam ieguvuši tādus objektu kā Sv. Trīsvienības baznīcas tornis, Čakstes bulvāris un Pasta sala, kuri šobrīd veido pilsētas panorāmu, būtiski mainījusies pilsētas ielu infrastruktūra, izglītības iestādes. Arī šobrīd aktīvi strādājam, lai realizētu jaunos projektus, kuri vērsti uz uzņēmējdarbības attīstību tādās degradētās ražošanas zonās kā bijušās «Būvdetaļas» teritorija pie Prohorova un Neretas ielas. Investīcijas tiks veiktas arī izglītības iestāžu attīstībā, ēku energoefektivitātes paaugstināšanā un deinstitucionalizācijas procesa īstenošanā. Tomēr bažas raisa tas, ka atbilstoši jaunajiem ES projektu īstenošanas nosacījumiem atsevišķās programmās ir nepieciešama arī privāto partneru iesaiste ar savām investīcijām un konkrētu darba vietu skaitu. Tas ne vienmēr ir iespējams, jo pieredze rāda, ka tehnoloģiski augsti attīstīti uzņēmumi rada lielu pievienoto vērtību, bet salīdzinoši mazu, toties labi apmaksātu darba vietu skaitu. Mums pilsētā ir piemērs, kur tehnoloģiski augsti attīstīts uzņēmums veica investīcijas ražotnē 7 miljonu eiro apmērā, bet tika izveidotas tikai 7 jaunas darba vietas,» tā Jelgavas pilsētas pašvaldības Attīstības un pilsētplānošanas pārvaldes vadītāja Gunita Osīte.
«Altum» aicina uzņēmējus un iedzīvotājus būt aktīvākiem
Finanšu institūcijas «Altum» Zemgales reģiona vadītāja Mārīte Lazdiņa diskusijā uzsvēra, ka «Altum» galvenais uzdevums ir sniegt valsts atbalstu gan biznesa uzsācējiem, gan mazajiem un vidējiem uzņēmumiem. Tas var kalpot kā papildus atbalsts arī tiem uzņēmumiem, kuri vēlas piesaistīt ES struktūrfondu līdzfinansējumu. «Zīmīgi, ka Jelgavas uzņēmēji «Altum» piedāvāto valsts atbalstu izmanto salīdzinoši mazāk nekā citos Latvijas reģionos. Vidēji Latvijā «Altum» pakalpojumus izmanto ap 5 procentiem no aktīvajiem uzņēmumiem, Jelgavā tie ir tikai 2 procenti no 4442 aktīvajiem uzņēmumiem. Tas liecina, ka uzņēmējdarbības vide ir salīdzinoši laba un uzņēmēji resursu piesaistei vairāk izmanto komercbanku pakalpojumus. Mums ir piemēri, kur no Rīgas attālākās pašvaldībās «Altum» klienti ir pat katrs desmitais aktīvais uzņēmums. Arī ēku siltināšanas jeb energoefektivitātes paaugstināšanas projektu Zemgales reģionā nav daudz, kopumā iesniegti 24 projekti, tostarp 6 no Jelgavas. Šai ziņā aicinātu iedzīvotājus būt aktīvākiem, jo tā ir iespēja saņemt ES dāvinājumu līdz pat 50 procentiem no savas daudzdzīvokļu ēkas renovācijas izmaksām. Tik liela atbalsta visdrīzāk turpmākajos plānošanas periodos vairs nebūs,» piebilst M.Lazdiņa.
«InvestEU» kampaņas ietvaros Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā aicina cilvēkus uz tikšanos ES vēstniecības teltī, kura tiks atvērta 26. augustā Hercoga Jēkaba laukumā un papildinās tradicionālo Piena, maizes un medus svētku programmu Jelgavā. Jāpiebilst, ka līdzīgi pasākumi kampaņas «InvestEU» ietvaros aizvadīti arī Valmierā, Ventspilī un Preiļos.
Foto: Ivars Veiliņš