Jau no nākamās otrdienas, 21.jūlija, līdz pat 30.augustam Talsu novada muzejā būs apskatāma Jelgavas mākslinieku izstāde «Mēs visi kopā». Te būs skatāmi gan gleznotāju, gan keramiķu, gan stiklinieku un citu meistaru darbi.
Ritma Gaidamoviča
Jelgavas mākslinieku organizācijas vadītājs Māris Brancis informēja, ka nākamgad Jelgavas mākslinieku organizācija svinēs savu 40 gadu pastāvēšanas jubileju. Šajā laikā tā pārdzīvojusi dažādus periodus – bijusi gan augšupeja, gan kritumi. Tomēr organizācija savu būtību ir saglabājusi.
Jelgavas māksliniekiem raksturīga augsta profesionalitāte, tradīciju turpināšana, pietāte pret cilvēku. Organizācijā ir tuvu pie 40 aktīvu mākslinieku, gan Latvijas Mākslinieku savienības biedri, gan arī tādi, kuri ar laiku cer tādi būt.
«Visvairāk mums ir gleznotāju – Gunārs Ezernieks, Edvīns Kalnenieks, Indulis Landaus, Uldis Zuters, Uldis Roga, Mārcis Stumbris, Valerijans Dadžāns, Ludmila Grīnberga, Ivars Klaperis, Didzis Krūmiņš. Labprāt mūsu izstādēs piedalās jelgavnieks, jaunās gleznotāju paaudzes mākslinieks Kalvis Zuters. Arī bijusī talsiniece grafiķe Lolita Zikmane pēdējos gados pievērsusies glezniecībai. Laikmetīgāku mākslas valodu saviem darbiem izvēlējusies Ilona Drīliņa. Guntis Švītiņš strādā gan pastelī, gan akvarelī, gan labprāt arī fotogrāfijā un jauktā tehnikā,» stāsta M.Brancis.
Jelgavai raksturīgi, ka te ir skaitliski daudz keramiķu, kuru izteiksmes forma ir ļoti dažāda un atšķirīga. Undīnes Stepkas, Georga Svikuļa, Mārītes Djačenko un Valdas Semanes darbu pamatā ir trauks, kuram tiek atrasts savdabīgs risinājums. Aleksandrs Djačenko aizraujas ar figurālām kompozīcijām. Sarmīte Zutere vairāk pievērsusies dekoratīviem darbiem.
Bet pēdējos gados arvien spilgtāk parādās «stiklinieki». Ivanda Spulle-Meiere nodarbojas ar stikla apgleznojumiem. «Lepojamies, ka mūsu grupā ir divas vitrāžistes Asnate Zutere un Laura Vizbule,» piebilst M.Brancis.
Jelgavā ir iecienīta tekstilmāksla. Mārīte Leimane joprojām auž gobelēnus, Jeļena Jēkabsone dažkārt mīl izmantot netradicionālas izteiksmes formas. Vita Makruzova, Anna Kaltigina un Dita Veģe pievērsušās zīda apgleznošanai.
Tāpat ir attīstīta ādas apdares māksla. Ilizane Grīnberga ieguvusi ievērību ar grāmatu iesējumu tehnikas novitātēm. Sandra Strēle daudz glezno uz ādas, izmantojot specifiskus paņēmienus. Tēlniecību pārstāv Nellija Skujeniece, kura sekmīgi strādā kā portretā un animālijā, tā medaļmākslā.
«Mēs visi kopā esam dažādi – mēs, Jelgavas mākslinieki,» tā izstādes «Mēs visi kopā» būtību raksturo Māris Brancis.