Pēdējās nedēļās Jelgavā bijuši vairāki gadījumi, kad krāpnieki piezvana gados veciem cilvēkiem uz stacionāro telefonu, un, pamatojoties uz stāstu par ārzemēs nelaimē nonākušu radinieku, izkrāpj naudu. Policija šobrīd aizturējuši vairākas Lietuvas pilsoņus, kas šādā veidā jelgavniekiem izkrāpa un mēģināja izkrāpt naudu.
Ilze Knusle-Jankevica
Valsts policijas Jelgavas iecirkņa priekšniece Tatjana Flandere stāsta, ka 20 gadus vecs Šauļu iedzīvotājs tika aizturēts 31. augustā. Viņš bija apkrāpis divus gados vecus jelgavniekus, no 1937. gadā dzimušas sievietes izkrāpjot 600 eiro un no 1921. gadā dzimuša vīrieša – 300 eiro. Aizturētais vīrietis bija tas, kurš devās uz dzīvokli pakaļ naudai. «Krāpnieki par upuriem izvēlas gados vecus cilvēkus, lielākoties tie bijuši krievu valodā runājoši cilvēki, jo viņi paši runā lauzītā krievu valodā. Zvana uz stacionāro telefonu. Visbiežāk stāsta par radinieku, kurš ārzemēs nonācis nelaimē un kuram vajadzīga finansiāla palīdzība. Saruna ilgst 15 – 20 minūtes. Cietušais pats aiz šoka sarunas laikā gan atklāj radinieku vārdus, gan adresi, kur jāierodas pēc naudas,» shēmu atklāj Jelgavas iecirkņa priekšniece.
Savukārt 7. septembrī aizturēti divi Lietuvas pilsoņi – 1971. un 1974. gadā dzimuši vīrieši –, kuri jau agrāk Lietuvā tiesāti par mantiskiem noziegumiem. Viņi kādai 1942. gadā dzimušai sievietei bija izkrāpuši 5000 eiro, stāstot: viņas mazdēls ārzemēs pakritis, uzgāžoties virsū jaunai meitenei, kura kritienā guva smagu galvas traumu un kurai steidzami nepieciešama operācija; tās izdevumi jāsedz vainīgajam. Policija norāda, ka krāpšanas gadījumu un mēģinājumu bijis vairāk, jo šajā dienā dežūrdaļa jau bija saņēmusi vairākus zvanus no iedzīvotājiem par krāpšanas mēģinājumu. Tomēr ne visi ziņo policijai.
Policistu atklāj vēl detaļas: krāpnieki izmantojuši vietējo taksometru pakalpojumus, jo Jelgavā neorientējas. Kad policisti bija informējuši taksistus par šādiem krāpniekiem, vēlāk saņēma ziņas, ka bijuši pasažieri, kas runā lauzītā krievu valodā un īsti nevar nosaukt nepieciešamo adresi. Tāpat bijuši gadījumi, kad krāpnieks, kurš ierodas pēc naudas, uzdodas par kādas valsts iestādes vai institūcijas pārstāvi un pat paraksta dokumentu ar izdomātiem datiem par naudas saņemšanu. «Prasiet uzrādīt dokumentus! Pat ja cilvēks, kurš pārstāv valsts iestādi vai institūciju, ir tērpies civilā apģērbā, apliecība viņam ir jāuzrāda,» uzsver T.Flandere. Viņa aicina iedzīvotājus nebūt tik lētticīgiem un, pirms atdot naudu, pārbaudīt saņemto informāciju par radiem ārzemēs: pat ja jūs iedosiet (krāpniekam) naudu tagad un tūlīt, tas nekādi neietekmēs situāciju ārzemēs.
Jāpiebilst, ka šajos abos gadījumos aizturētās personas ir apcietinātas. Viņas aizturēt palīdzēja Jelgavas pilsētas Pašvaldības policija.
Saistītās ziņas
Uzdarbojas krāpnieki, kas pieprasa naudu par negadījumos cietušiem radiniekiem
Krāpjoties ar ātrajiem kredītiem, nežēlo arī tuviniekus un draugus
Viltus kaimiņš «apšmauc» par četriem latiem
Policija lūdz atsaukties viltus kaimiņa upurus