Turpinot pilnveidot zināšanas plūdu seku mazināšanā, kā arī lai izzinātu ārvalstu kolēģu pieredzi šajā jautājumā, kas perspektīvā var būt izmantota arī Jelgavā, ceturtdien un piektdien Jelgavas pilsētas un rajonu pašvaldību, kā arī Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Jelgavas brigādes speciālisti piedalīsies seminārā Šauļos, Lietuvā.
Zane Auziņa
Seminārs ir kā kārtējā sadaļa starptautiskajam projektam «Latvijas – Lietuvas sadarbība cīņai pret plūdiem». Jelgavas domes Attīstības un pilsētplānošanas pārvaldes Projektu vadības sektora projektu vadītāja Liene Rulle skaidro, ka starptautiskais seminārs uzsākts jau aizvadītā gada martā. Šajā laikā notikuši vairāki semināri gan Jelgavā, gan Lietuvā, kā arī projekta dalībnieku pieredzes apmaiņas braucieni uz Helleforsu Zviedrijā un Prāgu Čehijā. Iepriekšējais seminārs projekta laikā risinājās Jelgavā, kad vairāk tika analizēta mūsu pilsētas situācija plūdu kontekstā, visvairāk apdraudētie rajoni un galvenie riski. Jelgavas speciālisti dalījās arī savā pieredzē par plūdu seku mazināšanu, palīdzības sniegšanu, iedzīvotāju apziņošanu un citiem jautājumiem. Iepriekš savu pieredzi klāstījuši arī eksperti no Čehijas, bet ceturtdien un piektdien notiekošajā seminārā galvenokārt tiks akcentēta Šauļu pieredze.
Paredzēts, ka, turpinot projektu, nākamnedēļ mācības atkal notiks Jelgavā – reģionālajā Pieaugušo izglītības centrā. «Jelgavā mācības paredzētas divās daļās – teorētiskajā un praktiskajā. Nākamnedēļ Jelgavas reģionālajā Pieaugošo izglītības centrā risināsies teorētiskās mācības, savukārt septembrī un nākamā gada pavasarī ar plūdu situāciju simulāciju, palīdzības sniegšanu, dienestu darba koordināciju un līdzīgām lietām notiks arī praktiskās mācības. Vēl pirms tām paredzēts arī trešais pieredzes apmaiņas brauciens uz Franciju,» stāsta L.Rulle.
Eiropas Komisijas Vides ģenerāldirektorāta finansētā projekta noslēgums paredzēts nākamā gada maijā. Līdz tam tiks izdoti arī informatīvie bukleti un videofilma par rīcību plūdu situācijā, kā arī izstrādātas vienotas vadlīnijas par Jelgavas un Šauļu dienestu darbību plūdu apkarošanai. Līdz tam tiks īstenotas arī vairākas informatīvās kampaņas, tostarp arī tādas, kas orientētas uz jauniešiem. Projekta kopējais finansējums ir 223 872 eiro, no tā 80 procentus finansē Eiropas Komisija, bet 20 procentus – projekta dalībnieki no Jelgavas un Šauļu pašvaldības.
Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Jelgavas brigādes priekšnieks Aldis Feldmanis, kas ar nelielu priekšlasījumu uzstāsies arī šīs nedēļas seminārā, atzīst, ka Jelgavai plūdu risks ir augsts – pilsēta atrodas zemu, tādēļ nokrišņiem bagātākās ziemās, kā arī veidojoties ledus sablīvējumiem, plūdu risks pastāv gan Jelgavas rajonā, gan arī pilsētā. Tas apdraud upes tuvumā dzīvojošos, turklāt rada arī kanalizācijas sistēmas applūšanas draudus un citus riskus.