Jelgava no pilsētu attīstības veicināšanai domātajiem ES struktūrfondu līdzekļiem varēs piesaistīt 18 miljonus latu. Mūsu pilsēta par šiem līdzekļiem plāno īstenot urbānos projektus, kas vērsti uz pilsētvides atjaunošanu, piemērotas infrastruktūras izveidi un konkurētspējas veicināšanu.
Anna Afanasjeva
Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrija (RAPLM) līdz šīs nedēļas beigām 16 Latvijas pilsētām, tostarp Jelgavai, nosūtīs uzaicinājumu projektu iesniegumu atlasei. Līdzfinansējumu varēs saņemt programmā, kas domāta nacionālas un reģionālas nozīmes attīstības centru izaugsmes veicināšanai un līdzsvarotai valsts attīstībai. Uz ES līdzekļiem varēs pretendēt visas Latvijas Lielo pilsētu asociācijas pilsētas, kā arī Aizkraukle, Cēsis, Gulbene, Kuldīga, Līvāni, Madona, Saldus, Smiltene un Talsi. Atsevišķa aktivitāte pilsētvides attīstībai paredzēta Rīgai.
Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministra preses sekretāre Dace Kārkliņa skaidro, ka, vērtējot pieejamo līdzekļu sadali, ņemts vērā tas, ka pilsētas ir attīstības centri, aptverot pēc iespējas plašāku teritoriju. Tādējādi Daugavpilij būs iespējas apgūt 22,4 miljonus latu, Liepājai – 21,7 miljonus, Jelgavai – 18 miljonus, Rēzeknei un Ventspilij -–16,3, Jēkabpilij un Valmierai – 13,4 miljonus, bet Cēsīm – 10,1 miljonu. Pārējās pilsētas varēs pretendēt uz 4,6 līdz 6,4 miljoniem latu. Kopumā pilsētām programmā būs pieejami 209,2 miljoni latu, no tiem Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) finansējums būs 177,8 miljonu latu apmērā, bet valsts finansējums veido 31,4 miljonu latu.
Preses konferencē, kopā ar kolēģiem no citām pilsētām iepazīstinot ar izstrādātajiem projektiem, Jelgavas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš šodien norādīja, ka pieejamie līdzekļi kalpos kā vērtīgs papildinājums pilsētas plānotajām investīcijām un dos labu sinerģiju pilsētas vīzijas īstenošanai ražošanas, izglītības un kultūrvēstures līdzsvarotai attīstībai. Jelgavas pašvaldība kopumā plāno iesniegt piecus projektus, kas vērsti uz kultūrvēsturiskās pilsētvides atjaunošanu, konkurētspējas un uzņēmējdarbības aktivitātes veicināšanu, kā arī piemērotas infrastruktūras izveidi, sakārtojot sabiedriskā transporta infrastruktūru un atjaunojot ielas. Pirmajā kārtā šogad aktivitātei paredzēts iesniegt divus projektus – Trīsvienības baznīcas torņa renovācijas projektu, kā arī Lielās ielas un Dobeles šosejas posma līdz Satiksmes ielai rekonstrukcijas projektu.
Pašvaldību lietu ministrs Edgars Zalāns preses konferencē pauda, ka pēc diskusijām ar Finanšu ministriju izdevies panākt, ka no nākamā projektu uzsaukuma pieteikšanās process pilsētu pašvaldībām tiks vienkāršots.
Minimālais finansēšanas apjoms vienam projektam ir ap 900 000 latu. Programma paredz četras uzsaukumu kārtas. Pirmajā kārtā pilsētas var apgūt pusi no finansējuma, taču prognozēts, ka tie varētu būt 10 – 20 miljoni latu.
Nākamie uzaicinājumi tiks nosūtīti līdz šā gada 31.oktobrim, trešā kārta – līdz nākamā gada 31.oktobrim, bet ceturtā – līdz 2010.gada 31.oktobrim. Aktīvākās pašvaldības, kas būs veiksmīgi izstrādājušas attīstības projektus, jau šogad var pretendēt uz finansējuma avansu.
Projekta administrēšanu veiks RAPLM un Valsts reģionālās attīstības aģentūra, bet iesniegtos pašvaldību projektus izvērtēs Koordinācijas padome, kurā bez RAPLM darbosies Satiksmes, Ekonomikas, Vides, Kultūras un Finanšu ministrijas pārstāvji.