Jelgavas slimnīcas Uzņemšanas nodaļā ar lūgumu noņemt ērci vidēji dienā vēršas trīs četri pacienti. Nodaļas vecākā māsa Māra Pudāne norāda, ka pirmie ērces piesūkšanās gadījumi Jelgavā fiksēti jau aprīļa sākumā, taču situācija kopumā ir līdzīga iepriekšējiem gadiem.
Sintija Čepanone
No 978 šogad Latvijas Infektoloģijas centrā (LIC) pārbaudītajām ērcēm 77 jeb 7,9 procenti bijušas inficētas ar ērču encefalītu, aģentūru LETA informēja LIC direktores vietniece Velga Ķūse, norādot, ka pērn ap šo laiku inficētība sasniedza 9 procentus.
Jelgavā šogad vēl nav ziņots par saslimšanu ar ērču encefalītu, norāda Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Infekciju slimību profilakses un pretepidēmijas pasākumu nodaļas Zemgales reģionālās nodaļas vecākā epidemioloģe Elvīra Brūvere. Viņa skaidro, ka Zemgales reģionā izplatītākās ir tā sauktās suņu ērces, kuru aktīvā sezona ir vasara/rudens, savukārt, piemēram, Latgalē biežāk sastopamas tā sauktās taigas ērces, kuru lielākā aktivitāte vērojama pavasara/vasaras sezonā. «Tādējādi ērču problēma Zemgales reģionā varētu aktualizēties vēlāk,» tā E.Brūvere, gan atgādinot, ka tas nemazina nepieciešamību veikt profilaktiskus pasākumus, lai izvairītos no saslimšanas ar ērču encefalītu.
«Jelgavas slimnīcas Uzņemšanas nodaļā pirmie pacienti ar lūgumu noņemt ērci vērsušies jau aprīļa sākumā, un pašlaik šāda palīdzība tiek sniegta vidēji trim četriem pacientiem dienā. Ir gadījumi, kad cilvēks pats mēģinājis atbrīvoties no ērces un pēc palīdzības vērsies tikai tad, ja saviem spēkiem to noņemt nav izdevies – bieži vien šādos gadījumos ērce jau ir saspiesta un cilvēks – ļoti satraucies,» komentē M.Pudāne, norādot, ka pacienti, kas lūdz noņemt ērci, tiek informēti par to, kā turpmāk jārīkojas, un pēc pacienta vēlēšanās iespējams saņemt nosūtījumu ērces pārbaudei, lai noskaidrotu, vai tā nav bijusi inficēta ar ērču encefalītu. «Ērces pārbaudi veic Rīgā, un mūsu praksē ir gadījumi, kad pārbaudīt ērci drošības nolūkos vēlas arī cilvēki, kuri ir vakcinējušies pret ērču encefalītu. Tas gan ir maksas pakalpojums,» norāda slimnīcas Uzņemšanas nodaļā.
Kā portālu www.jelgavasvestnesis.lv informē LIC, šajā iestādē ērces pārbaude maksā 11 latus un ērci, kas noņemta, pārbaudei var nododot LIC Uzņemšanas kabinetā visu diennakti, savukārt darba dienās no pulksten 9 līdz 20 tas iespējams Ambulatorajā daļā.
«Ja cilvēks, kam piesūkusies ērce, ir vakcinējies, pārbaudīt ērci nav nozīmes, jo viņš ir izdarījis visu nepieciešamo, lai pasargātu sevi no saslimšanas ar ērču encefalītu. Savukārt, ja cilvēks nav vakcinējies, ērci tomēr ieteicams pārbaudīt. Ja izrādās, ka ērce nav inficēta, pacients uzreiz var uzsākt vakcināciju, savukārt, ja izrādās, ka ērce inficēta, jāuzsāk ārstēšanās,» skaidro LIC.
Jāuzsver, ka ērce pirms nogādāšanas LIC pārbaudes veikšanai, jāievieto slēgtā traukā kopā ar samitrinātu papīra gabaliņu vai marlīti, lai ērce neizžūst.
Mediķi atgādina: ja ērce piesūkusies, nepieciešams to izņemt pēc iespējas ātrāk. Ērču encefalīta vīrusu inficēta ērce var ievadīt koduma vietā uzreiz pēc piesūkšanās, bet risks inficēties ar citiem ērču pārnesto infekcijas slimību izraisītājiem ir augstāks, ja ērce ir ilgāk piesūkusies. Ērce jānoņem, nesaspiežot tās ķermeni, lai koduma brūcē neiekļūtu inficētas ērces iekšējais saturs. Pirms ērces izvilkšanas dezinficē vietu, kur tā piesūkusies. Ērces izvilkšanai izmanto smailu pinceti, ar ko satver ērces snuķīti pēc iespējas tuvāk ādai un lēni velk uz āru. Ja nav pieejama pincete, ap ērces snuķīti apsien stipru diegu un, velkot aiz diega galiem, izņem ērci.
Piesūkušos ērci nedrīkst piededzināt ar sērkociņu, cigareti, likt tai virsū benzīnu, eļļu, sviestu un citas nepiemērotas vielas, jo tās veicina ērces inficētā šķidruma izdalīšanos cilvēka ādā. Pēc ērces izņemšanas koduma brūci dezinficē un rokas nomazgā ar ūdeni un ziepēm.
Pašlaik Alsungas, Pāvilostas, Dundagas, Ventspils, Engures, Lubānas, Baldones, Pārgaujas, Kārsavas, Kuldīgas, Rojas, Kocēnu, Sējas, Jaunpiebalgas, Rugāju, Kandavas, Talsu, Mērsraga, Aizputes, Krimuldas, Durbes, Raunas, Rucavas un Ciblas novads ir teritorijas, kurās atbilstoši epidemioloģiskās uzraudzības datu analīzei par saslimstību ar ērču encefalītu piecu gadu periodā – no 2008. līdz 2012. gadam – fiksēta visaugstākā saslimstība ar ērču encefalītu, informē SPKC.
Foto: lvportals.lv