Zemgales reģiona Kompetenču attīstības centra (ZRKAC) speciālistes Antra Škinča un Skaidrīte Bukbārde izstrādājušas metodisku materiālu pasniedzējiem, kurā izklāstīts, kā apmācību procesā pilnvērtīgi izmantot nodarbinātības rīku «KC4All», lai pieaugušie, kuri vēlas uzlabot savas nodarbinātības iespējas, sasniegtu maksimālu rezultātu. Nodarbinātības rīks un pasniedzēja rokasgrāmata ir pieejama piecās valodās interneta vietnē www.keycompetences.eu.
Sintija Čepanone
Nodarbinātības rīks «KC4All» izstrādāts starptautiska projekta nodarbinātības veicināšanai gaitā, kuru mūsu valstī īsteno Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācija, lai palīdzētu pilnveidot pamatkompetences pieaugušajiem, kuri vēlas uzlabot savas nodarbinātības iespējas, izmantojot alternatīvu mācību metodi. «Izmantojot šo rīku, tiek apgūtas un pilnveidotas datorprasmes un citas darba meklēšanā nepieciešamās prasmes – sākot no savu zināšanu novērtējuma līdz pat profesionālās prezentācijas sagatavošanai un darba intervijai,» skaidro ZRKAC direktores vietniece S.Bukbārde.
«KC4All» sastāv no trijām nodaļām – katrā divas daļas: tiešsaistes resursi un praktiskās nodarbības. Apgūstot pirmo nodaļu «Izvēlies!», kursu dalībnieki meklē darba piedāvājumus un izvēlas tos, kas atbilst viņu prasmēm, iespējām un vēlmēm. Otrajā nodaļā «Gatavojies!» – iepazīstas ar interneta resursiem un praktiskajās nodarbībās apgūst prasmes plānot darba meklēšanu, kā arī dokumentu, kas nepieciešami, piesakoties darbā, veidošanas prasmes, vienlaicīgi uzlabojot savas iemaņas darbā ar noteiktām datorprogrammām. Savukārt, apgūstot trešo nodaļu «Rīkojies!», apmācības dalībnieki pilnveido pašprezentēšanas prasmes.
Jau pašlaik ZRKAC 30 kursu dalībnieki sešās grupās, mācoties pēc šīs metodikas, uzlabo savas e-prasmes un paaugstina konkurētspēju darba tirgū. Mācību apjoms ir 40 stundas, un tās noslēgsies novembra vidū. Pašlaik apmācība pēc šīs metodoloģijas ar «Microsoft Latvia» finansiālu atbalstu norit apmācības centros deviņos Latvijas reģionos, taču perspektīvā paredzēts, ka to varēs izmantot arī Nodarbinātības valsts aģentūras, bibliotēku, pieaugušo izglītības speciālisti. Šo nodarbinātības rīku var izmantot arī individuāli, taču, kā skaidro ZRKAC Informācijas resursu un tehnoloģiju nodaļas vadītāja A.Škinča, veiksmīgāk apgūt visas darba meklēšanā nepieciešamās prasmes iespējams, piedaloties praktiskajos semināros, darbojoties grupās pasniedzēja vadībā. Lai nodarbinātības rīku «KC4All» varētu izmantot pēc iespējas plašāks pasniedzēju un konsultantu loks, tika izstrādāta Nodarbību vadītāja rokasgrāmata, un tās izveidē iesaistījās ZRKAC speciālistes. «Tas ir praktisks materiāls, kurā uzskatāmi parādīts, kā visproduktīvāk šo rīku izmantot, kā strādāt ar darba meklētājiem, lai sasniegtu optimālu rezultātu,» skaidro A.Škinča, atklājot, ka rokasgrāmatā izklāstīta gan «KC4All» struktūra, gan praktiski padomi, kā ar to strādāt, gan ieteicamais nodarbību apjoms un saturs un iekļauta cita vērtīga informācija.
Pagājušajā nedēļā nodarbinātības rīka lietošanas rokasgrāmata prezentēta ministriju pārstāvjiem un nozares speciālistiem, kas izstrādāto materiālu novērtējuši atzinīgi. Pēc šīs rokasgrāmatas strādās ne tikai Latvijā, bet arī vēl četrās valstīs – Beļģijā, Spānijā, Rumānijā un Lielbritānijā –, tādējādi tā kopumā tiks izdota piecās valodās un būs pieejama arī interneta vietnē www.keycompetences.eu.