Jelgavas dome šodien konceptuāli atbalstīja SIA «Fortum Jelgava» ieceri izveidot pilsētā biokurināmā koģenerācijas staciju, kas varētu atrasties Rūpniecības ielā 73 pie esošās katlumājas. Ieceres īstenošana ļautu ne tikai būtiski pazemināt maksu par siltumu un tādējādi paplašināt pakalpojuma saņēmēju loku, bet arī radīt jaunas darbavietas.
Ilze Knusle-Jankevica
SIA «Fortum Jelgava» valdes priekšsēdētāja Ginta Cimdiņa-Pundure portālam www.jelgavasvestnesis.lv skaidro, ka uzņēmuma eksperti veic situācijas izpēti un meklē iespējas Jelgavā uzbūvēt jaunu koģenerācijas staciju, kurā varētu izmantot dažādus kurināmā veidus, piemēram, koksnes šķeldu, kūdru, salmus. Līdz ar to gāze paliktu kā rezerves kurināmais.
Līdzšinējais ekspertu darbs liecina, ka ieceres īstenošana būtiski uzlabotu siltumapgādes sistēmu Jelgavā. Viens no būtiskākajiem ieguvumiem – ievērojami mazāks siltuma tarifs. «Dabas gāzes cenas svārstības nav prognozējamas, līdz ar to arī siltuma tarifi mainās un patērētāji nezina, ar ko rēķināties. Tā kā prognozes liecina, ka vietējā cietā kurināmā pašizmaksas tā nesvārstīsies, tas nodrošinās tarifa prognozējamību un stabilitāti,» norāda G.Cimdiņa-Pundure. Viņa piebilst, ka līdz ar cenu kritumu noteikti palielināsies pakalpojuma saņēmēju loks, un pieļauj, ka tas būs saistoši arī rūpnieciskajiem patērētājiem, piemēram, kokapstrādes uzņēmumiem. Būtiski, ka biokurināmā izmantošana palielinās siltumenerģijas apgādes drošību, jo Jelgavas iedzīvotāji nebūs atkarīgi no dabas gāzes un «Latvijas Gāzes» parādsaistībām.
SIA «Fortum Jelgava» valdes priekšsēdētāja uzsver, ka liels ieguvums būs tas, ka plānots būvēt koģenerācijas staciju, nevis katlumāju – tādējādi vienlaikus tiks ražots gan siltums, gan elektroenerģija. Tas palielinās arī jelgavnieku elektroenerģijas drošību un viņi nebūs atkarīgi no «Latvenergo». Šobrīd Jelgavā ir divas siltumtrases un divas katlu mājas – katrā Lielupes krastā. Īstenojot koģenerācijas stacijas būvniecību, tiks izveidots vienots siltumtīkls, izbūvējot saistvadu, kas savienos abus Lielupes krastus. «Vienots siltumtīkls ļaus jaunajai stacijai strādāt efektīvi, ar maksimālu jaudu, jo nodrošinās lielāku patēriņu,» skaidro G.Cimdiņa-Pundure. Nevar nepieminēt arī to, ka šāda koģenerācijas stacija būtiski samazinās vides piesārņojumu.
SIA «Fortum Jelgava» valdes priekšsēdētāja pieļauj, ka līdz ar projekta īstenošanu Latvijā palielināsies biokurināmā tirgus, kas pavērs jaunas biznesa iespējas, radot arī jaunas darba vietas.
Koģenerācijas staciju plānots būvēt, piesaistot Eiropas Savienības struktūrfondu līdzekļus. SIA «Fortum Jelgava» plāno pieteikties programmām «Atjaunojamo energoresursu izmantojošu koģenerācijas elektrostaciju attīstība» un «Pasākumi centralizētās siltumapgādes sistēmu efektivitātes paaugstināšana». G.Cimdiņa-Pundure skaidro, ka tuvāko mēnešu laikā uzņēmums izstrādās detalizētu tehniski ekonomisko pamatojumu, kurā tiks izvērtēti visi projekta riski, noteikti gala siltuma tarifi un kopējās projekta izmaksas. Pieteikumi struktūrfondu programmām tiks iesniegti līdz 31. jūlijam.