Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) pasākumā «Darba izmēģinājumi» valstī kopumā uz pašlaik nodarbināti 145 bezdarbnieki. Lai darba devējiem būtu lielākās iespējas iesaistīt bezdarbniekus vakantajās darba vietās, NVA Jelgavas filiālē projektu plāno izsludināt atkārtoti
Anna Afanasjeva
Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) pasākumā «Darba izmēģinājumi» valstī kopumā uz pašlaik nodarbināti 145 bezdarbnieki. Lai darba devējiem būtu lielākās iespējas iesaistīt bezdarbniekus vakantajās darba vietās, NVA Jelgavas filiālē projektu plāno izsludināt atkārtoti.
Pēc NVA datiem visaktīvāk pasākumā iesaistījušies Latgales reģiona iedzīvotāji. Tā ar NVA Daugavpils filiāles atbalstu savas profesionālās intereses un dotības pie darba devējiem izmēģina 28 bezdarbnieki, Rēzeknē – 14, Gulbenē – 13, bet Preiļos 11 bezdarbnieki. Arī no darba devēju puses, piesakoties pasākumam vislielākā aktivitāte vērojama Latgales pusē. NVA Krāslavas filiālē 27 darba devēji pieteica 122 darba vietas, Rēzeknes filiālē saņemti 26 darba devēju pieteikumi, kas iecerējuši nodrošināt 73 darba vietas. Vismazākā aktivitāte bija Bauskas un Ogres filiālē – pieteikumu dalībai pasākumā pieteica tikai trīs darba devēji.
Jelgavā aktivitāte bijusi vidēja. NVA Jelgavas filiāles referente nodarbinātības jautājumos Anita Dolace stāsta, ka no Jelgavas darba devējiem interesi par darba izmēģinājumiem izrādījusi Jelgavas mašīnbūves rūpnīca, SIA «Prestižs», trikotāžas fabrika «Mārīte», SIA «Labietis» stādaudzētava, kazu audzēšanas saimniecība «Līcīši». Taču bezdarbnieki darba devēju piedāvātās profesijas vērtējuši kā «neejošas» un par tām nav izrādījuši lielu interesi. Vairākus cilvēkus izdevies iesaistīt izmēģināt metālapstrādes, gludinātāja un pārdevēja profesijas, bet lielākā daļa piedāvāto vietu palikušas neaizpildītas.
Arī darba devēji pie sevis vēlējušies redzēt prasībām atbilstošus kandidātus. Piemēram, uzņēmums «Prestižs» atsevišķus bezdarbniekus noraidījis. Tālab NVA filiāle vēlreiz lūgs pieteikties interesentus pasākuma īstenošanai.
www.jelgavasvestnesis.lv jau rakstīja, ka darba izmēģinājumos bezdarbnieki varēs izmēģināt savas prasmes un iemaņas gada garumā. Pasākuma ietvaros bezdarbniekam ir iespēja noteikt savu profesionālo piemērotību, strādājot pie viena vai vairākiem darba devējiem vienā, divās vai trijās profesijās – katrā ne mazāk kā vienu mēnesi. Tādejādi bezdarbnieks praktiskā veidā var noteikt savu profesionālo piemērotību un izvēlēties apgūšanai sev visvairāk piemēroto profesiju, kā arī iegūt nepieciešamās prasmes un iemaņas, lai iekārtotos patstāvīgā darbā.
Bezdarbnieku aptauja pirms pasākuma uzsākšanas par vēlamākajām profesijām, kurās bezdarbnieks gribēja noteikt savu piemērotību un iegūt nepieciešamās iemaņas liecina, ka profesiju «topā» bija palīgstrādnieks, mazumtirdzniecības veikala pārdevējs, apkopējs, auto vadītājs, grāmatvedis, celtnieks, pavārs, administrators. Vismazāk bezdarbnieki vēlējās savas darba prasmes izmēģināt, strādājot par kurinātāju, slaucēju, jurista palīgu, kasieri, konditora palīgu un maiznieku, pasta šķirotāju, bibliotekāru un klientu konsultantu.