20 jaunieši, kuri savu nākotni plāno saistīt ar medicīnu, šodien uzsāka dalību Jelgavas poliklīnikas izveidotajā Jauno mediķu programmā. Viņu galvenā motivācija – desmit nodarbību ciklā pārliecināties, vai medicīna un ārsta profesija patiešām būs īstā izvēle.
«Izvēlei nākotni saistīt ar medicīnu ir jābūt apzinātai un pārdomātai, jo no cilvēka baltajā halātā tiek ļoti daudz sagaidīts. Mēs vēlamies, lai ārsts būtu profesionāls, ļoti zinošs, empātisks, iz tu ar tehnoloģijām un gatavs mācīties līdz pat savai pēdējai darba dienai. Manuprāt, Jelgavas poliklīnikas iniciatīva jums, jaunieši, ir lieliska iespēja vairāk iedziļināties dažādos medicīnas jautājumos un izvērtēt, vai esat izdarījuši pareizo izvēli. Un, pat ja kāds no jums sapratīs, ka medicīna tomēr nav viņa aicinājums, arī tas būs ieguvums,» uzrunājot jauniešus un atklājot Jauno mediķu programmas pirmo nodarbību, norādīja Jelgavas domes priekšsēdētāja vietniece Rita Vectirāne.
20 topošie stomatologi, ķirurgi, onkologi, kardiologi un citu specialitāšu mediķi desmit bezmaksas nodarbību ciklā iegūs gan teorētiskas zināšanas, gan priekšstatu par dažādām medicīnas jomām. «Plānoju studēt medicīnu ar specializāciju onkoloģijā vai ģenētikā,» saka viens no programmas dalībniekiem 12. klases audzēknis Ralfs Zitāns. To, ka vēlas kļūt par mediķi, jaunietis sapratis 9. klases beigās, un līdz šim jau spēris vairākus mērķtiecīgus soļus šajā virzienā. Viens no tiem – viņš jau otro gadu savu zinātniski pētniecisko darbu izstrādā tieši par medicīnas tēmu sadarbībā ar Rīgas Stradiņa Universitātes Onkoloģijas institūta Molekulārās ģenētikas laboratoriju. Arī dalība jauno mediķu programmā ir solis pretī mērķim – lai pilnībā pārliecinātos, ka izdarītā izvēle ir pareiza. «Apzinos, ka, lai kļūtu par ārstu, ir ilgi jāmācās, tomēr uzskatu, ka tas ir tā vērts, ja rezultātā iegūsti profesiju, kas tev tiešām interesē, un darbu, kas sniedz gandarījumu,» spriež jaunietis. Arī 9. klases skolniece Mišela Drozdova nākotni plāno saistīt ar medicīnu, bet šobrīd vēl nav izlēmusi, kura specialitāte viņai būtu saistoša – to viņa cer sagaidīt no jauno mediķu programmas. «Par to, ka vēlos kļūt par ārsti, sāku runāt jau piecu gadu vecumā, un pagaidām tas nav mainījies. Šobrīd domāju kļūt par ķirurgu, bet tas nav gala lēmums – iespējams, ka šajā programmā atklāšu sev ko jaunu un saistošu un izlemšu, kurā virzienā specializēties,» norāda jauniete.
Jelgavas poliklīnika jau otro gadu pastiprināti strādā pie mediķu tālākizglītošanās jautājumiem, rīkojot seminārus un konferences. «Jauniešu iesaistīšana ir šī darba pievienotā vērtība, jo ceram, ka kāds no viņiem nonāks medicīnas nozarē,» norāda Jelgavas poliklīnikas valdes locekle Kintija Barloti. Lai gan sākotnēji bija plānots programmā uzņemt 9.–11. klases skolēnus, izvērtējot jauniešu motivācijas vēstules, uzņemti arī divi 12. klases skolēni. Programmu apgūs arī seši 11. klases skolēni, septiņi 10. klases skolēni un pieci 9. klases skolēni. Kopumā tika saņemti vairāk nekā 50 pieteikumu.
Nodarbības notiks divas reizes mēnesī, un jaunieši galvenokārt tiks iepazīstināti ar tām specialitātēm un medicīnas procesiem, kas notiek Jelgavas poliklīnikā. Pirmā nodarbība bija veltīta kardioloģijai, un to vadīja poliklīnikas galvenā ārste kardioloģe Marina Kovaļova. «Ārsta uzdevums ir ne tikai ārstēt, bet arī veikt profilaktiskos pasākumus, lai samazinātu pacienta risku saslimt, tāpēc šoreiz vairāk akcentēju sirds un asinsvadu slimības izraisošos faktorus – īpaši tos, ko mēs paši varam ietekmēt, piemēram, kaitīgos ieradumus, uzturu un fiziskās aktivitātes,» tā ārste. Tāpat jaunieši iepazinās ar sirds uzbūvi un darbības principiem, citiem sirds un asinsvadu slimības izraisošiem faktoriem, veselīga dzīvesveida pamatprincipiem un poliklīnikas kardioloģijas nodaļu.
Nākamā nodarbība jauniešiem notiks 4. novembrī.
Foto: Ivars Veiliņš/«Jelgavas Vēstnesis»