«Policista darbs ir interesants, bet man tas vairs nav nekāds jaunums – es biju policijā jau Ēnu dienā. Jau tad iepazinu policista darba specifiku un kopā ar policistu devos arī uz vairākiem izsaukumiem – visvairāk mani pārsteidza tas, kā par 4×4 metru šķūnīti, kuram uzlauztas durvis, var pierakstīt divas lapas. Kā tur var tik daudz sarakstīt!» tā Jelgavas 4. vidusskolas 10. klases skolnieks Normunds Vētra, kurš šodien kopā ar klasi apmeklēja Atvērto durvju dienu Valsts policijā.
Ilze Knusle-Jankevica
Jelgavas 4. vidusskolas 10.a klase šodien viesojās Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes Jelgavas iecirknī. Tur ar sava darba specifiku viņus iepazīstināja Nepilngadīgo likumpārkāpumu prevencijas grupas inspektore, kā arī atgādināja Bērnu tiesību aizsardzības likumā definētos bērnu un jauniešu pienākumus un atbildības veidus. Galvenie bērnu un nepilngadīgo jauniešu pienākumi ir palīdzēt mājas darbos, ar cieņu izturēties pret vecākiem un aizbildņiem, kā arī vienaudžiem, mācīties un ievērot skolas iekšējās kārtības noteikumus, sargāt savu veselību, tostarp nelietojot alkoholu, narkotikas un nesmēķējot, cienīt valsti, tās simbolus un ievērot likumus, izturēties saudzīgi pret apkārtējo vidi. Jaunieši gribēja zināt, vai jebkuram pieaugušajam ir tiesības viņiem aizrādīt, uz ko inspektore atbildēja, ka vislielākās tiesības ir vecākiem vai aizbildņiem, kas audzina bērnu un ir par viņu atbildīgi līdz pilngadības sasniegšanai, tomēr aizrādīt var ikviens pieaugušais, bet jaunietis pats var izsvērt, vai šis aizrādījums ir pamatots un vietā. «Man līdz šim darīšana ar policiju nav bijusi, jo cenšos būt kārtīga un ievērot visus noteikumus, tāpēc man arī nav bail no policistiem,» tā Darja, piebilstot, ka arī viņas ģimenē ir policisti.
Inspektore, kas strādā ar nepilngadīgajiem, norādīja, ka ir trīs atbildības veidi – administratīvā, kriminālā un civiltiesiskā. «Kā zināms, pašu jaunieti pie kriminālatbildības var saukt no 14 gadiem, tāpēc nereti nācies dzirdēt, ka jaunāki likumpārkāpēji saka: «Man vēl nav 14, un man neko nevar izdarīt». Tā nav tiesa – jau no 11 gadu vecuma bērnam var piemērot piespiedu audzināšanas līdzekli, par ko lemj tiesa. Bērns, kurš negrib mācīties, slikti uzvedas un vairākas reizes izdara likumpārkāpumu, var tikt nosūtīts uz sociālās korekcijas izglītības iestādi Naukšēnos – šobrīd tur atrodas pieci bērni no Jelgavas,» tā inspektore.
Vēl jaunieši tikās ar ceļu policistu, kas pastāstīja par drošību uz ceļiem, iepazīstināja ar nosacījumiem, kādi jāizpilda, lai iegūtu velosipēdista, skutera, mopēda un automašīnas vadītāja apliecību, kā arī nodemonstrēja policijas rīcībā esošos transporta līdzekļus. Tomēr interesantākā daļa, iespējams, bija ieroču demonstrējumi. «Policista profesija ir interesanta, bet es pats negribētu būt policists. Kāpēc? Tāpēc, ka darbs ir grūts un tā ir valsts iestāde, kas nozīmē, ka ir maza alga,» lēš Normunds, piebilstot, ka pats nākotnē plāno izraudzīties datorspeciālista-programmētāja profesiju.
25. novembris iepriekš tika izsludināts par valsts pārvaldes Atvērto durvju dienu un Jelgavā durvis šodien vēra arī Ugunsdzēsēju depo, VSAA un Valsts Zemes dienests. Tiesa gan, šīs iestādes sevišķu iedzīvotāju interesi neizpelnījās – tās apmeklēja vien tie, kuriem bija darīšanas. Norāda VSAA Jelgavas nodaļas vadītāja Dace Olte, sakarā ar notikumiem «Latvijas Krājbankā» Klientu apkalpošanas centrs jau tā ir «atvēris savas durvis, cik plaši vien iespējams» – tas strādā līdz pulksten 19, un lielākoties to apmeklē VSAA klienti, kuriem ir konts «Krājbankā» un, lai saņemtu pensiju vai pabalstu, jānomaina konts.
Foto: Ivars Veiliņš