Sabiedrības integrācijas pārvaldē šodien aizvadīts ceturtais pilsētas Jauniešu forums par tēmu «Es gribu palikt Jelgavā!». Jaunieši atzīst, ka kopumā Jelgava ir viņiem draudzīga pašvaldība, taču min arī vairākus ieteikumus, ko varētu mainīt, lai būtu vēl labāk. Izskanējis priekšlikums atvērt iniciatīvu centru, kur neformāli tikties ar pilsētas vadību, paplašināt studiju programmu klāstu, radīt darba vietas, kur strādāt pēc skolas, rīkot diskotēkas jauniešiem līdz 18 gadiem. Foruma laikā izskanējuši arī vairāki priekšlikumi par to, ko jaunietis gatavs darīt pilsētas labā, piemēram, viņi grib iesaistīties pilsētas labiekārtošanā.
Ritma Gaidamoviča
Viedokli par to, kas jau ir labs, ko mainīt, ko ieviest, lai jaunie paliktu mūsu pilsētā, izteica vairāk nekā 80 jaunieši no dažādām pilsētas skolām un studenti no Latvijas Lauksaimniecības universitātes. Tas ļauj domāt, ka jauniešiem ir svarīgi, kas notiek Jelgavā, un viņi ir gatavi iesaistīties kopīgā darbā, lai gribētu šajā pilsētā palikt arī pēc skolas beigšanas. Šogad forma mērķis bija noskaidrot, kas jādara, lai jaunieši paliktu Jelgavā. Foruma dalībnieki sniedza atbildes uz pieciem jautājumiem: Jelgavas lepnums, nepilnības; ko es varētu darīt, lai jaunietis paliktu Jelgavā; ko jaunieši gribētu darīt paši vai kopā ar pašvaldību Jelgavā; kas vajadzīgs pašvaldībai no jauniešiem; kāpēc jauniešiem būtu jāpaliek Jelgavā?
Runājot par pilsētas plusiem, minēti skulptūru festivāli, tas, ka pilsēta strauji attīstās, Jelgava ir studentu galvaspilsēta, Jelgavai ir sava vecpilsēta, Piena, maizes un medus svētki, atjaunotā promenāde, tornis, Zemgales Olimpiskais centrs. Taču, viņuprāt, ir arī vairāki mīnusi – cilvēki uz ielas nejūtas droši, nav kur atpūsties jauniešiem līdz 18 gadiem, pēdējā laikā jūtama narkotiku izplatība. Taujāti par to, ko gatavi paši darīt pilsētas labā, jaunieši atzīst, ka varētu vairāk stāstīt citiem vienaudžiem par to, kas iespējams mūsu pilsētā, piedalīties talkās, palīdzot pilsētas labiekārtošanā, kļūt par Jelgavas deputātu, veidot uzņēmējdarbību pēc skolas. Runājot par vēlmēm, jaunieši vēlas studēt bez maksas, publisko slidotavu, kino, vairāk bezmaksas sporta aktivitāšu, diskotēkas jauniešiem līdz 18 gadiem, vairāk koncertu ar pazīstamiem, populāriem mūziķiem, plašākas darba iespējas vasarā un to, lai viss nav pēc «blatu» sistēmas, vairāk studiju programmu. Kāpēc jaunietim būtu jāpaliek pilsētā? Tāpēc, ka šeit pieejamas skolas, šeit ir daudz skaistu vietu, iespēja iegūt augstāko izglītību. Svarīgi, lai kāds pilsētai maksā nodokļus, lai būtu darbaspēks un brīvprātīgie, tāpat šī ir studentu pilsēta, kas atrodas ģeogrāfiski izdevīgā vietā, un Jelgavā noteikti ir labākas darba iespējas nekā laukos. Izskanējusi arī doma, lai Jelgavā dotu iespēju jauniešiem pēc stundām piepelnīties. Šīs ir dažas no jauniešu idejām. Jelgavas Jauniešu centra vadītāja Jeļena Grīsle stāsta, ka visas tās tiks apkopotas un labākās iekļautas jaunatnes politikas attīstības plānā.
Paši jaunieši atzīst, ka forums ir laba un apsveicama lieta, jo tā ir iespēja satikties ar vienaudžiem un pilsētai paust savu viedokli. «Patiesībā ir prieks, ka pašvaldība šādi, rīkojot forumu, vēlas uzklausīt mūs un dzirdēt mūsu viedokli kādā jautājumā. Tā ir iespēja mums, jauniešiem, iesaistīties pilsētas attīstībā, lai mēs varētu lepoties ar Jelgavu,» tā Jelgavas 1. ģimnāzijas skolnieks Gvido Bērziņš. «Sākumā ir nepieciešama iniciatīva, idejas. Šī ir mūsu, jauniešu, iespēja pateikt to, ko mēs domājam. Es gan gribētu teikt, ka Jelgava ir draudzīga jauniešiem, šeit ir daudz un dažādu iespēju, tikai bieži vien no pašiem jauniešiem nav tās iniciatīvas to izmantot. Ir arī nezināšana – nezināšana tālab, ka viņš nemaz nav centies interesēties. Vairāk vajadzīga gribēšana darīt no pašu jauniešu puses,» tā Spīdolas ģimnāzijas audzēkne Kristiana Kraukle. Foruma laikā arī prezentēts, kas un kā izdarīts Jelgavā pēc «Jauniešu foruma 2010», kurā diskutēja par brīvprātīgo darbu, vienotu jauniešu portālu pilsētā un tēmu «Ja es būtu Jelgavas pilsētas domes deputāts, es izdarītu…». Piemēram, notikuši vairāki informatīvie semināri par brīvprātīgo darbu, lai dotu iespēju uzzināt, kas tas ir un ko tas dod, izstrādāti izglītojoši materiāli par šo tēmu, izveidota vidusskolēnu un studentu atbalsta grupa pamatskolēniem, palīdzot mācībās, ieviesta jauna tradīcija – konkurss «Gada brīvprātīgais».
Noslēgumā foruma dalībniekiem bija iespēja redzēt īpašu improvizācijas teātra priekšnesumu, kurā varēja iesaistīties ikviens.
Foto: Ivars Veiliņš