Ar rītdienu par apstāšanās un stāvēšanas noteikumu pārkāpumiem būs jāmaksā divas un pat trīs reizes lielākie naudas sodi. Jelgavas pašvaldības policijas Satiksmes uzraudzības nodaļas priekšniece Inga Stepane atzīst, ka tie visticamāk kļūs par labu argumentu noteikumu ievērošanai un pie kārtības radinās arī tos, kas līdz šim bijuši regulāri noteikumu pārkāpēji.
Zane Auziņa
Rīt stājas spēkā jūlijā Saeimas pieņemtie grozījumus Administratīvo pārkāpumu kodeksā (APK), kuri paredz piemērot bargākus sodus par pārkāpumiem ceļu satiksmē, kas saistīti ar transportlīdzekļa apstāšanos vai stāvēšanu neatļautā vietā. Tādējādi turpmāk ikvienam, kas bija radis par apstāšanos «zem zīmes» vai citā neatļautā vietā saņemt 10 latu lielu naudas sodu, būs jārēķinās ar vismaz 20 latiem. Par daudziem pārkāpumiem turpmāk policija varēs piemērot arī 30 latu lielu naudas sodu, bet tiem, kas savas automašīnas nepamatoti novietos invalīdu transportlīdzekļiem paredzētās stāvvietās, par katru šādu reizi būs jāšķiras pat no 40 latiem.
Jelgavas pašvaldības policijas Satiksmes uzraudzības nodaļas priekšniece Inga Stepane skaidro, ka ar 7. augustu par transportlīdzekļa novietošanu zem zīmes apstāties vai stāvēt aizliegts, pie dzeltenajām līnijām, tuvāk par pieciem metriem no gājēju pārejām, krustojumos, autobusu un taksometru pieturās, kā arī citviet, kur stāvēšana nav atļauta autovadītājam jārēķinās ar 20 līdz 30 latu lielu naudas sodu līdzšinējo desmit latu vietā. «Soda lielumu noteiks pārkāpuma bīstamība un tas, cik nopietni tas kavē citu transportlīdzekļu kustību. Katrā ziņā ar lielākiem naudas sodiem jārēķinās tiem autovadītājiem, kas paraduši mašīnu novietot nevis paralēli brauktuves malai, kā tas ir lielākoties atļauts pilsētā, bet iespraukties šķībi, vai pat perpendikulāri brauktuvei, kas tādējādi traucē pārējo automašīnu kustību. Tāpat ar lielākiem sodiem jārēķinās tiem, kas mašīnu vēlēsies novietot uz gājēju ietves, vai krustojumā vai arī novietos to ielas malā divās rindās,» uzsver I.Stepane. Tiesa, ja apstāšanās noteikumu pārkāpējas būs uz vietas, policija varēs viņam izteikt arī brīdinājumu bez naudas soda.
Savukārt vislielākie sodi paredzēti par mašīnas nepamatotu novietošanu invalīdu stāvvietās, kur līdzšinējo 20 latu vietā, tagad būs jāšķiras no 40 latiem. Te pašvaldības policijas Satiksmes uzraudzības nodaļas priekšniece gan uzsver, ka arī invalīdiem ar kustību traucējumiem, kas drīkst mašīnu novietot invalīdu stāvvietā, jāatceras, ka to darot, mašīnas priekšējā panelī jāatstāj invalīdu stāvvietu izmantošanas karte, kādu izsniedz CSDD. Bez tādas arī cilvēks ar invaliditāti mašīnu invalīdu stāvvietā novietot nedrīkst.
Vērtējot jaunos, ievērojami bargākos sodus I.Stepane atzīst, tiem vajadzētu kļūt par labu audzināšanas līdzekli cīņā ar stāvēšanas un apstāšanās noteikumu pārkāpējiem. «Vēl vakar rakstījām sodu kādam autovadītājam, kuram šobrīd par apstāšanās un stāvēšanas noteikumu pārkāpumiem jau sakrājies 31 sods. Piekrītu, pie mūsdienu cenām līdzšinējie desmit lati nebija bargs sods un daudzi to vieglu sirdi atļāvās pārkāpt. Jaunie sodi tomēr pamatīgāk «sitīs pa kabatu» un domājams, pirms kādu no tiek pārkāpt, cilvēks rūpīgi padomās, vai tiešām ir vērts,» tā I.Stepane.
FOTO: Ivars Veiliņš