Atvērta elektroniskā Latviešu valodas rokasgrāmata, kas ir enciklopēdiska rakstura darbs un informatīvs mācību palīglīdzeklis latviešu valodniecībā. Jaunajā interneta resursā «Valodasrokasgramata.lv» apkopoti un izklāstīti galvenie jautājumi 26 valodniecības nozarēs un apakšnozarēs, informē portālā www.izglitiba-kultura.lv.
Latviešu valodas rokasgrāmatas redaktores filoloģijas doktores Anna Vulāne un Ilga Jansone ievadā raksta, ka rokasgrāmata veidota kā daudzfunkcionāls informatīvi praktisks elektronisks līdzeklis, kas, no vienas puses, ir lingvistisks uzziņu un mācību materiāls pamatskolas un vidusskolas skolēniem, kā arī visiem interesentiem, kuri vēlas pilnveidot valodas zināšanas, bet, no otras – teorētisks palīgs skolotājiem, it īpaši tiem, kuri strādā diasporā vai māca latviešu valodu kā svešvalodu ārpus Latvijas. «Līdz šim ir tikuši izstrādāti un ir brīvi pieejami vairāki elektroniskie resursi kā «Valoda.lv», «Epupa.valoda.lv», «Lingvistiskakarte.lv», «Letonika.lv» un citi, kuros iespējams sameklēt atbildes uz daudziem jautājumiem, tomēr arī tie neaptver visas valodniecības nozares. Rokasgrāmata ir veidota kā vienots resurss, kuru skolēni varētu izmantot nepieciešamās lingvistiskās informācijas ieguvei jebkurā laikā un vietā,» skaidro rokasgrāmatas redaktores.
Rokasgrāmatas saturs pēc sarežģītības sakārtots divos līmeņos. Pirmajā līmenī, kas vairāk adresēts pamatskolas audzēkņiem, raksturotas valodniecības nozares un skaidroti pamatjēdzieni, kā arī iekļauti testi un uzdevumi, kas atbilst pamatizglītības posma mācību saturam. Savukārt otrajā līmenī sniegta lingvistiskā informācija, kura lielākoties saistāma ar vidusskolas mācību saturu. Tāpēc dažkārt viena un tā paša jēdziena skaidrojums atrodams abos līmeņos, tikai pirmajā līmenī sniegta vienkāršāka pamatinformācija, bet otrajā – zinātniski pilnīgāka informācija un jau sarežģītāks skaidrojums. Daļa jēdzienu skaidrota tikai vienā no līmeņiem. Materiālu papildina vizuālā informācija, bet fonētikas un dialektoloģijas sadaļā – arī audio materiāls. Rokasgrāmatai pievienota nozaru terminu vārdnīca, ko var izmantot arī kā patstāvīgu informatīvu materiālu.
Rokasgrāmatas saturu Latviešu valodas aģentūras pasūtījuma izstrādājis Latvijas Universitātes Latviešu valodas institūts, bet lietotni veidojis SIA «Datorzinību centrs».