«Es uzzināju to, ka pasaulē dzīvo ap desmit miljoniem baltkrievu un ka Krievijā līdzās krievu tautības cilvēkiem dzīvo arī daudz citu tautību,» spilgtākās atziņas no līdz šim nometnē «Multikulturālā Jelgava 2019» apgūtā atklāj desmit gadus vecā Sofija. Nometne, kurā 20 bērni 7–10 gadu vecumā izzina latviešu un Jelgavā dzīvojošo mazākumtautību kultūru, Sabiedrības integrācijas pārvaldē notiks līdz 19. jūnijam.
Katra nometnes diena ir veltīta kādas tautas kultūras izzināšanai – bērni iepazīst gan latviešu, gan arī baltkrievu, ebreju, poļu, krievu, ukraiņu, čigānu un lietuviešu kultūras vērtības. «Ik dienu mēs sākam ar nelielu rīta rosmi, kurai seko katras mazākumtautību kultūras biedrības sagatavotās aktivitātes. Tās ir meistarklases, tradicionālo dziesmu un deju iepazīšana un citas izzinošas nodarbes. Piemēram, latviešu kultūru un tradīcijas bērni izzinās, dodoties uz lauku sētu «Caunītes»,» stāsta Sabiedrības integrācijas pārvaldes speciāliste sabiedrības integrācijas jautājumos Žanna Novaša.
Iepazīstot krievu kultūru, bērni piedalījās mūzikas, mākslas un izglītojošās aktivitātēs. «Dienu sākām ar vispārēju iepazīšanos ar Krieviju. Pētījām globusu, un bērni bija pārsteigti par to, cik Krievijas teritorija, salīdzinot ar citām valstīm, ir liela. Runājām arī par slaveno krievu rakstnieku Aleksandru Puškinu, kurš dzimis pirms 220 gadiem, kā arī veidojām krievu pasakās un multfilmās tik bieži aprakstīto putnu ar zelta un sudraba spārniem žarpticu, baudījām tēju no patvāra, pētījām matrjoškas un pirkstiņlelles, bet, lai ieraudzītu, kā lelles top, devāmies uz ražotni «Berling»,» stāsta Jelgavas krievu biedrības «Istok» vadītāja Sņežana Zenovjeva. Ritma izjūtu bērni varēja attīstīt muzikālajā meistarklasē kopā ar vokālo ansambli «Slavjanočka» un tā vadītāju Ēriku Bogdanovu.
Desmitgadīgā Sofija nometnē piedalās pirmo gadu – pieteikties viņu pamudināja draudzene Liliāna, kura tajā piedalījās arī pērn. «Pieteikties nometnei man pagājušogad ieteica mamma, man ļoti patika, tādēļ nolēmu piedalīties atkal. Katru dienu mēs pavadām interesanti, mums ir dažādas aktivitātes iekštelpās un ārā. Piemēram, pagājušogad šeit es iemācījos veidot gaisa pūķi,» atklāj deviņus gadus vecā Liliāna.
Jāpiebilst, ka nometne notiek bilingvāli – latviešu un krievu valodā, kā arī bērniem ir iespēja dzirdēt citu mazākumtautību valodas.
Nometni «Multikulturālā Jelgava 2019» organizē biedrība «Jelgavas nacionālo kultūras biedrību asociācija» sadarbībā ar Sabiedrības integrācijas pārvaldi un mazākumtautību kultūras biedrībām.
Foto: Ivars Veiliņš/«Jelgavas Vēstnesis»