Lai kontrolētu šķeldas kvalitāti, SIA «Fortum Jelgava» noslēgusi sadarbības līgumu ar Meža un koksnes produktu pētniecības un attīstības institūtu (MeKA). Kā skaidro uzņēmumā, paraugi tiek paņemti no katras kravas – šobrīd vidēji dienā ienāk ap 13 kravu, ziemā to būs ap 30 –, bet šobrīd bijusi tikai viena krava, kurā šķeldas mitrums bija lielāks nekā to pieļauj normas.
Ilze Knusle-Jankevica
«Fortum Jelgava» pārstāve Guntra Matisa portālam www.jelgavasvestnesis.lv stāsta, ka saskaņā ar ES standartiem tiek noteikts šķeldas mitrums, pelnainība un siltumspēja. «Šie mērījumi ir ļoti būtiski, jo maksāts jau tiek par siltuma megavatstundām, kas tiek saražota no šķeldas, nevis par piegādātā kurināmā daudzumu,» viņa skaidro.
No katras šķeldas kravas tiek paņemti astoņi paraugi. Daļa paliek uzņēmumā, kur uz vietas tiek noteikts mitruma daudzums. Pelnu saturu un siltumspēju pēta MeKA. «Šie lielumi ir atkarīgi no dažādiem faktoriem, piemēram, no koka sugas, no tā, kā šķelda tiek savākta,» stāsta MeKA pārstāvis Kārlis Būmanis. Kurināmā kvalitāte tiek kontrolēta regulāri – tas ir nepārtraukts process.
Šobrīd ir konstatēta tikai viena krava, kurā šķeldas mitruma procents bija lielāks nekā vajag. Tā kā analīžu rezultāti tiek saņemti vēlāk, nevis uzreiz kravas piegādes brīdī, tie galvenokārt kalpo, risinot samaksas jautājumus par šķeldu. «Arī to kravu, kurā šķelda bija pārāk mitra, izkurinājām, bet, pamatojoties uz analīžu rezultātiem, ar piegādātāju vienojāmies, ka pilnu cenu par kravu nemaksāsim,» norāda G.Matisa. Jāatgādina, ka uzņēmumā šķelda tiek uzglabāta salīdzinoši nelielos daudzumos – apmēram tik, lai pietiktu divām dienām.
MeKA direktors Andrejs Domkins norāda, ka institūtā tiek pētīts arī citu pilsētu siltumražošanas uzņēmumos izmantotais kurināmais. Pārsvarā tiek noteikts mitrums un kurināmā frakcionālais sastāvs. Jelgavā tiek pētīts kurināmais, kas tiek izmantots, piemēram, lai sasildītu Ventspils, Rīgas, Kuldīgas, Liepājas iedzīvotājus.
Foto: Ivars Veiliņš Video: www.e-koks.lv