Vairāk nekā 20 dažādas aukstās uzkodas, kas ēdamas ar pirkstiem, Jelgavā tapa restorāna «Bergs» šefpavāra Kaspara Jansona rokām. Jelgavas reģionālais Pieaugušo izglītības centrs (JRPIC) sadarbībā ar Pavāru klubu interesentiem piedāvāja vēl nebijušu iespēju – semināru «Pirkstēdieni» –, un tajā cits pēc cita tapa filigrāni mākslas darbi.
Sintija Čepanone
«Šādu semināru organizējam pirmo reizi, taču ceram, ka ne pēdējo. Lai šī diena pārvēršas neaizmirstamā piedzīvojumā,» uzrunājot tā dalībniekus, teica JRPIC direktore Sarmīte Vīksna, un vēlējums piepildījās – noslēgumā visi izrādīja neviltotu interesi par to, kad «Pirkstēdieniem» gaidāms turpinājums.
Uzkoda, ko ēd ar pirkstiem Jēra fileja timiāna un rozmarīna marinādē ar brūkleņu mērci uz kartupeļu skones, pīļu krūtiņa sinepju medus glazūrā ar vīģu džemu uz zaļo zirnīšu pankūkas, marinētas vēžu astes dillēs ar karija siera krēmu kliju laiviņā, tunczivs salāti Nicas gaumē ar paipalu olām, ķirštomātiem, kātu seleriju un anšovu mērci mīklas groziņā – tie ir tikai daži pirkstēdieni jeb fingerfood, kuru gatavošanas noslēpumus semināra dalībniekiem atklāja K.Jansons. Viņš pārliecinoši paziņoja: «Pankūkas ir modē!», un apaļas, kantainas un trīsstūrveida tās pārtapa kārdinošās uzkodās, kaut arī pankūku izmantošana pirkstēdienos esot sava veida eksperiments. Arī saldie un sāļie dažādas formas mīklas groziņi, pildīti ar mūsu vēderam ierastām un mazliet neierastām pārtikas produktu kombinācijām, apliecināja uzkodu neierobežoto daudzveidību. «Miksēt var visu, taču jābūt garšai. Nenoliedzami – piņķerīgs darbs. Bet katra uzkoda ir ar savu stāstu,» ieintriģēja K.Jansons, un iecienītā tostermaize, nogludināta ar mīklas rulli, pārtapa plānā, meistara rokām veidotā tūtiņā, kur «patverties», piemēram, garnelei.
Atklāj arī knifiņus S.Vīksna atklāj, ka ideja ne tikai profesionālo skolu audzēkņiem, bet arī pieaugušajiem izglītoties pavārmākslā radusies, tiekoties ar Jelgavā jau labi zināmo francūzi Bruno Šaperonu. «Un mēs nolēmām dod savu artavu, lai pilnveidot zināšanas varētu ikviens interesents – kā profesionālis, tā amatieris,» tā S.Vīksna Izdibināt restorāna «Bergs» šefpavāra K.Jansona virtuves noslēpumus bija ieradušies gan tie, kam pirkstēdienu gatavošana dažādos saviesīgos pasākumos ir teju ikdiena, gan tie, kuri ar netradicionālām uzkodām grasās iepriecināt vien savus tuviniekus. «Pēc atsaucības varam spriest, ka cilvēkiem tas ir nepieciešams,» saka JRPIC Uzņēmējdarbības atbalsta nodaļas vadītāja Līga Miķelsone, atklājot, ka seminārā piedalījās gan saimnieces, kas vēlas papildināt savas prasmes ēdienu gatavošanā, gan Amatniecības vidusskolas un Amatu vidusskolas pasniedzēji, kas gūtās zināšanas tālāk varēs nodot saviem audzēkņiem, gan ēdināšanas uzņēmumu pārstāvji no «Jelgavas baltajiem krekliem», «Crash», «Zemnieka cienasta» un citiem. «Šis seminārs mums bija kā izaicinājums. Jāatzīst, ka sākumā pāris profesionāļu gan bija mazliet skeptiski noskaņoti – sak, kurš tad meistars citiem atklās savus noslēpumus, taču Kaspars, šķiet, diezgan nesavtīgi atklāja vienu otru savu knifiņu un ar prieku atbildēja uz jautājumiem, pat ļoti specifiskiem,» vērtē L.Miķelsone. Turklāt šefpavāra darbošanos varēja ne tikai vērot no malas – viņš palīgā aicināja ikvienu, kam vien bija vēlēšanās.
Tupinājums būs «Piedalīties šajā seminārā mani pamudināja priekšniece, un būtu grēks to laist garām, turklāt pats nosaukums «Pirkstēdieni» jau vien šķita saistošs,» atklāj pavāre Zaiga Tiltiņa no uzņēmuma «Kanto». Viņa pārliecināta – jo vairāk cilvēks zina, jo vieglāk strādāt, turklāt banketus rīkot gadās arvien biežāk. «Jāatzīst, ka, gatavojot uzkodas, esam pieraduši pie vienveidības, un parasti aukstajā galdā dominē groziņi ar dažādiem pildījumiem,» Z.Tiltiņa neslēpj, ka ļoti daudzas lietas, ko demonstrēja K.Jansons, viņai bija jaunums. «Par dažiem pildījumiem man nebija ne jausmas, es arī nezināju, ka tostermaizi var vienkārši izrullēt!» viņa prāto, ka seminārā gūtās zināšanas jau pavisam drīz izmantos praksē, un piebilst, ka arī turpmāk labprāt piedalīsies līdzīgās apmācībās. Līdzīgu viedokli pauž arī Liene Radziņa no «Zemnieka cienasta», akcentējot, ka arī ēdināšanas uzņēmumiem jāiet līdzi laikam un jāseko ēdienu modei. «Man saistoši šķita tas, ka tik plaši uzkodās iespējams izmantot pankūkas un grauzdiņus,» viņa piebilst, ka viss, ko gatavo K.Jansons, šķiet neparasts, taču ne sarežģīts. «Vispirms šīs uzkodas noteikti pamēģināšu pagatavot mājās, tikai pēc tam pielietošu arī darbā, organizējot pasākumus,» viņa saka. Noslēgumā līdztekus praktiskām zināšanām katrs dalībnieks ieguva gatavoto ēdienu recepšu krājumu un apliecību par piedalīšanos seminārā. L.Miķelsone teic, ka pirmais solis ir sperts un tas izrādījies veiksmīgs. Ņemot vērā dalībnieku ieinteresētību un vēlmi pilnveidot savas zināšanas ne tikai pirkstēdienu gatavošanā vien, viņa sola arī turpmāk rast iespējas izglītoties pavārmākslā.