Politiķi apsver iespēju veikt izmaiņas Alkoholisko dzērienu aprites likumā un mainīt atļauto alkohola tirdzniecības laiku. Portāla http://www.jelgavasvestnesis.lv/ aptaujāto tirdzniecības uzņēmumu pārstāvji pieļauj, ka tas varētu ieviest korekcijas veikalu darba laikos, ja aizliegumi tiks atcelti visu veidu alkoholiskajiem dzērieniem. Savukārt biedrība «Vecāki Jelgavai!», lai gan izprot ekonomisko situāciju valstī, nolēmusi iesaistīties lēmuma pieņemšanā, lai kaut cik pasargātu jaunatni.
Ilze Knusle-Jankevica
Biedrības «Vecāki Jelgavai!» priekšsēdētājs Kārlis Boldiševics portālam atzīstas, ka šai situācijai un tās iznākumam seko līdzi ar satrauktu sirdi, jo baidās, ka uzņēmēji un politiķi ekonomisko mērķu vārdā aizmirst par jauno paaudzi. «Uzskatu, ka veikalos nav tik godprātīga sistēma un joprojām alkohols tiek pārdots personām, kas jaunākas par 18 gadiem. Tāpēc, manuprāt, līdz ar aizliegumu atcelšanu būtu jāveic vēl citas darbības,» norāda K.Boldiševics. Viņš uzsver, ka šobrīd likums nosaka, ka pārdevējam ir tiesības lūgt personai, kas iegādājas alkoholiskos dzērienus, uzrādīt personu apliecinošu dokumentu. «Vārds drīkst jānomaina pret vārdu jāprasa!» biedrības priekšsēdētājs pārliecināts, ka tas disciplinēs gan tirgotājus, gan jaunatni. Turklāt ārzemju pieredze rāda, ka dokumentus lūdz uzrādīt arī cilvēkiem ap 40 un vecākiem. K.Boldiševics ir gatavs cīnīties par savu viedokli un teic, ka plāno nosūtīt vēstuli Saeimas Tautsaimniecības komisijai, kas pieņems gala lēmumu.
Lielveikalu «Rimi» preses sekretāre Zane Eniņa portālam http://www.jelgavasvestnesis.lv/ norāda, ka jautājums par alkohola tirdzniecības aizliegšanu vai atļaušanu vienmēr raisa karstas diskusijas sabiedrībā, bet fakti rāda, ka būtiskas izmaiņas patēriņā šie aizliegumi nenes un kopējo alkohola patēriņu vairāk ietekmē citi faktori. Viņa tomēr norāda, ka aizlieguma mainīšana vai atcelšana varētu būt iemesls, lai tiktu mainīti «Rimi» veikalu darba laiki. «Šī likuma izmaiņas varētu būt viens no faktoriem, kuru vērtēsim, nākamajā reizē izskatot veikalu darbalaikus,» tā Z.Eniņa.
Veikalu tīkla «Maxima» preses sekretārs Ivars Andiņš norāda, ka veikala vadība uzskata – lēmums mainīt tirdzniecības aizliegumu ir solis pareizā virzienā. «Tiklīdz paceļ akcīzes nodokli, alkohola noiets krītas un arvien vairāk cilvēku meklē iespējas iegādāties nelegālo alkoholu. Nedomāju, ka tas pasliktinās sabiedrības veselības stāvokli, drīzāk gan nelegālā alkohola tirgotāju ienākumus, tāpēc tas ir solis pareizā virzienā,» komentē I.Andiņš. Viņš norāda, ka vispirms jāsagaida gala lēmums, un tad, izejot no tā, cik plašām alkohola grupām ierobežojumi tiks atcelti, jāparēķina, vai atmaksāsies pagarināt veikalu darba laiku.
«IKI» Mārketinga nodaļas vadītāja Indra Svikle portālam klāsta, ka veikalu darba laika maiņu varētu apsvērt tikai gadījumā, ja aizliegumus atcels visa veida alkoholam. «Ja tirdzniecības aizliegumu atceltu tikai alum, mēs savu veikalu darba laukus nemainītu, jo šā brīža aprēķini rāda, ka ieguldītie resursi uz alus patēriņa apjomu izmaiņām, kādas prognozējam, neatmaksāsies,» skaidro I.Svikle. Viņa pieņem, ka aizlieguma atcelšana alum izdevīgāka būs mazajiem tirgotājiem.
Lai gan sākotnējā doma bija atcelt tirdzniecības ierobežojumus vien alum, pret to iebilst Alkohola ražotāju un tirgotāju apvienība, kas uzsver – ierobežojumus nepieciešams atcelt visiem alkoholiskajiem dzērieniem, nevis tikai alum, lai neradītu nevienlīdzīgu situāciju nozarē, kas arī ir tikpat nozīmīga kā alus ražošanas nozare.
Ieinteresēto pušu pārstāvji uzskata, ka ierobežojumu atcelšana sekmētu arī legālā alkohola pārdošanas apjomus un samazinātos nelegālā alkohola tirdzniecības aprite. Turklāt tā būtu sava veida kompensācija par paaugstināto pievienotās vērtības nodokli un akcīzes nodokli alum.
Izskanējuši vairāki priekšlikumi, piemēram, pagarināt tirgošanas laiku līdz pulksten 24 vai ļaut tirgot alkoholu visu nakti. Tiesa, galīgais lēmums vēl nav pieņemts. Pret šo ieceri kategoriski iebilst Tabakas un alkohola kontroles Latvijas nacionālā koalīcija, kas uzskata – jāsaglabā esošie tirdzniecības ierobežojumi.
Foto: Kristaps Hercs