12. janvārī pulksten 16 uz Jelgavas kultūras nama skatuves tautas deju ansambļa «Lielupe» dejotāji izdejos koncertu divās daļās ««Lielupe» – mīlestības rakstos», kurā būs redzamas gan kolektīva iepriekš izpildītas raksturdejas, gan jaunas deju izrādes pirmizrāde. Koncerts norisināsies svētku sajūtās, atzīmējot ansambļa mākslinieciskās vadītājas Elitas Simsones 35 darba gadu jubileju.
«Mērķis, uzdevums un attīstība – tas ir galvenais katras dejas, izrādes un koncerta veidošanā, jo nekad nedarām kaut ko tikai vienai reizei. Visi mūsu uzvedumi iziet lielus ceļus,» saka E.Simsone, raksturojot pieeju darbam, ar kādu veidots arī 12. janvāra koncerts. Tā pirmajā daļā būs skatāma jaunradīta dejas izrāde «Mirdz debesu spīdeklīši», savukārt otrajā daļā dejotāji izdejos dejas izrādi «Īsa pamācība mīlēšanā», kas tapusi pēc Rūdolfa Blaumaņa darba motīviem un pirmo reizi tika izdejota pērn maijā, kad «Lielupe» svinēja 60 gadu jubileju.
Jaunā izrāde tapusi tautas deju ansambļa pedagogu Baibas Ķesteres un Ģirta Bisenieka sadarbības rezultātā, eksperimentāli apvienojot tautas un laikmetīgās dejas nianses, un darbs pie tās noticis kopš aizvadītās vasaras vidus ārpus ierastā mēģinājumu laika. Koncerta režisore Lolita Muižniece skaidro, ka «Mirdz debesu spīdeklīši» ir veiksmīga kamerizrāde, jo tā paredzēta septiņiem dejotāju pāriem, līdz ar to piemērota ne tikai kultūras nama, bet arī citām skatuvēm.
Deju izrāde balstīta uz latviešu tautas teiku par Mēness un Saules miju, un tās sagatavošanas procesā L.Muižniece nodarbojusies ar šo folkloras simbolu pētniecību. «Koncerta pirmā daļa ir pedagogu Baibas un Ģirta vīzija. Mans darbs kā režisorei ir nodrošināt izrādes sižeta darbību un tālāko virzību, bet tēmas izpēte atklāja daudz jauna. Lieli palīgi darbā bija Vairas Vīķes-Freibergas un Janīnas Kursītes grāmatas, kurās bija aplūkota Saules un Mēness tēma – to loma kā simboliem, sievišķā un vīrišķā apzīmējumiem, dienas un nakts mijai,» deju izrādes tematiku atklāj režisore. Pedagoģe B.Ķestere stāsta, ka folkloras izpēte bijusi pamats, uz kura būvēta izrādes horeogrāfija un sižets: «Nonācām pie stāsta, kas ir par pamatu izrādei. Šis ir mūsu kopīgais stāsts par to, kā savstarpēji mijas un savijas Saules meitas un Mēness dēla Ausekļa dzīves un pasaules ritējums.» Runājot par koncertu kopumā, pedagoģe izceļ tā saturu: «Koncerts ir īpašs ar to, ka būs redzamas divas deju izrādes – divi stāsti. Tajos dejas mīlestības būs ļoti daudz, un tā tiks atklāta dažādos veidos, tāpēc arī tie būs svētki Elitai. Mēs kopīgi darīsim to, ko mīlam, – dejosim!»
«Lielupes» mākslinieciskā vadītāja koncertu nosauc par veltījumu laikam, kas nostrādāts kultūras jomā Jelgavā, kā arī lielajam deju kolektīvam un devumam pilsētai. «Darbs gadu garumā noticis ciešā sadarbībā ar Jelgavas pilsētu – pašvaldību un iestādi «Kultūra» –, līdz ar to vēlos teikt lielu paldies par atbalstu un uzticību. Paldies pedagogiem Zaigai Pielēnai-Pelēnai, Baibai Ķesterei un Ģirtam Biseniekam un, protams, dejotājiem. Daudzi «Lielupes» dejotāji visos sastāvos ansamblī darbojas ar lielu gadu stāžu. Viņi viennozīmīgi gadu gaitā notur radošumu, un dejas pašas par sevi mūs dara jaunākus un dzīvākus katru dienu,» tā E.Simsone.
Biļetes uz koncertu ««Lielupe» – mīlestības rakstos» iespējams iegādāties visās «Biļešu paradīzes» tirdzniecības vietās, kā arī internetā www.bilesuparadize.lv. Biļešu cena – 3 un 4 eiro.
Foto: Billijs Locs