Jelgavnieks Edgars Bukšs atgriezies no Horvātijas, kur aprīļa vidū kopā ar vēl 37 valstu sportistiem piedalījās Istras ultramaratonā. Edgars veica otru sarežģītāko trasi – 108 kilometrus garu distanci. «Pilnīgi noteikti Istras ultramaratons bija mans lielākais izaicinājums līdz šim, jo tas notika pa Horvātijas kalniem un vietējām takām. Skrējienu grūtāku padarīja tas, ka pirmie 58 kilometri, kas bija arī kāpumiem bagātākie, bija jāveic pa nakti. Tā bīstamību palielināja akmeņainais trases segums, kas nesaudzēja kāju pirkstus un pēdas,» ar skrējienā gūto pieredzi dalās skrējējs.
Pagājušajā gadā Jelgavas godu ultramaratonu mekā nesa Edgars Simanovičs, kurš septembra beigās Grieķijā piedalījās Spartatlonā jeb 246 kilometrus garā skrējienā no Atēnām līdz Spartai. Šogad viņam pievienojies vēl viens Edgars. «Šo ultramaratonu izvēlējos, lasot skrējēju rakstus, kuri iepriekš bija piedalījušies un vēlāk dalījušies ar savu pieredzi. Izlasītais mani piesaistīja un skriešanas laiks – aprīļa sākums – man ļoti patika, jo tādā veidā varēju sevi arī nomotivēt kārtīgi strādāt un gatavoties ziemas mēnešos,» stāsta E.Bukšs, kurš gatavošanos Istras ultramaratonam sāka pirms 16 nedēļām. Treniņiem tika izmantotas Jelgavas apkārtnes vietas, kur ir kāpumiem bagātāks reljefs – Tērvetes dabas parks un Ložmetējkalna apkārtne. «Treniņu slodzi un programmu veidoju pats pēc saviem ieskatiem un savas nelielās pieredzes. Nedēļas plāns tika veidots aptuveni tā, lai būtu pieci skriešanas treniņi, divi funkcionālie/spēka treniņi un divi treniņi baseinā,» gatavošanās nianses ieskicē Edgars.
Pats skrējiens jelgavniekam padevās gana veiksmīgs, jo bīstamajā trasē izdevās izvairīties no smagām traumām. Problēmas sagādāja karstie laika apstākļi – dienas vidū gleznainajā apvidū gaisa temperatūra sasniedza pat +22 līdz +24 grādus. «Sagatavošanās posms notika ziemā, un, nepieradis pie karstuma, distances otrajā pusē saskāros ar grūtībām, kad cīnījos ar sliktu pašsajūtu un galvas reiboņiem,» tā Edgars.
Izturīgajam jelgavniekam skrējienā pāri Istras pussalai izdevās sasniegt labu rezultātu – 108 kilometrus garā distance veikta vienā stundā 21 minūtē un sešās sekundēs, kas 225 finišējušo (uz starta izgāja 249) dalībnieku vidū deva augsto 81. vietu. Edgars gan papildina, ka sportiskais rezultāts šajā ultramaratonā nav bijusi prioritāte. «Tā kā tās bija manas pirmās tik nopietna līmeņa sacensības, tad galvenais mērķis bija maksimāli izbaudīt šo skrējienu, finišēt kontrollaikā – 33 stundās –, un iegūtā vieta nespēlēja tik lielu lomu. Istras ultramaratonu daļēji uzskatu kā gatavošanās posmu pasaules slavenajam Monblāna skrējienam, kurā arī esmu iekļuvis, pateicoties nopelnītajiem starptautiskajiem punktiem un veiksmīgajai izlozei.» Šis 119 kilometrus garais un 7200 kāpuma metru augstais skrējiens notiks 28. septembrī.
Līdz tam jelgavnieks turpinās aktīvi piedalīties dažādos Latvijā notiekošajos garo distanču skrējienos, tāpat Edgars ir viens no tiem pilsētniekiem, kurš labprāt izmanto iespēju trenēties projekta «Sporto un esi vesels» skriešanas koptreniņos.
Foto: no E.Bukša personīgā arhīva