Sākoties karstam laikam aizvien vairāk iedzīvotāju izvēlas atpūsties pie ūdens. Arī Jelgavā aktīvu darbu sākušas ūdens velosipēdu un laivu nomas, upēs notiek arī peldēšanās. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Jelgavas brigādes priekšnieks Aldis Feldmanis jelgavniekus aicina neaizmirst par piesardzību, lai atpūta nebeigtos traģiski.
Zane Auziņa
Aldis Feldmanis informē, ka kopumā šogad Latvijā ūdeņos noslīkuši 45 cilvēki, no tiem divi bērni. Viens traģisks gadījums reģistrēts arī šopavasar Jelgavā, kad martā Lielupē pie Pasta salas noslīka 1992. gadā dzimis jaunietis. Ņemot vērā aizvien pieaugošo iedzīvotāju interesi par atpūtu pie ūdens, A.Feldmanis aicina parūpēties par savu drošību, ievērot elementāru piesardzību, jo arī laba peldēt prasme un ilggadēja pieredze makšķerēšanā ne vienmēr spēs paglābt no nelaimes.
Tā A.Feldamnis atgādina, ka svarīga ir peldvietas izvēle – jāatceras, ka peldvietas krastam jābūt lēzenam, vēlams ar cietu pamatu. Upēs jāizvēlas vieta, kur ir vismazākā straume un tuvumā nav atvaru vai citu bīstamu vietu. «Protams, nav ieteicams arī vienam doties peldēties, jo notiekot nelaimei, vienkārši nebūs neviena, kas var doties palīgā. Svarīgi arī atcerēties, ka pirms peldēšanās vai vizināšanās ar laivu par savu nodomu kāds jāpabrīdina. Kāpjot laivā obligāti jāatceras par glābšanas vesti, bet pats svarīgākais – nedrīkst pārvērtēt savus spēkus. Dižošanās ar to, ka vari aizpeldēt vistālāk vai pārpeldēt pāri upei, nav tā vērta, lai riskētu ar savu dzīvību,» atgādina A.Feldmanis.
Svarīgi arī atcerēties, ka nepazīstamā vietā uzreiz nedrīkst lēkt ūdenī, bet, ja iepriekš sauļojoties cilvēks pārkarsis, ūdenī jāiet lēnām, lai nebūtu strauja ķermeņa temperatūras maiņa. Pretējā gadījumā var sākties krampji.
«Un, protams, jāatceras, ka atpūta uz ūdens vai pie ūdens nav savietojama ar alkohola lietošanu – peldēties reibumā ir ne mazāk riskanti kā vadīt automašīnu,» tā A.Feldmanis.
Īpaši lielu vērību VUGD Jelgavas brigādes priekšnieks aicina pievērst bērniem: «Vecāki nedrīkst bērnu vienu laist peldēties un nedrīkst viņu nepieskatītu atstāt ūdens tuvumā. Tas attiecināms gan uz peldvietām pie upēm vai karjeriem, gan arī pie piemājas dīķiem –nelaime var notikt pat minūtes laikā, tādēļ dīķim mājas pagalmā jābūt tā norobežotam, lai bērns tam netiek klāt,» uzsver A.Feldmanis.