Līdz ar gāzes tarifu kāpumu, kas, visticamāk, gaidāms jau no šā gada 1.jūlija, par aptuveni 9% sadārdzināsies arī siltumenerģijas cenas, biznesa portāla Nozare.lv rīkotajā diskusijā pieļāva Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) padomes priekšsēdētājs Valdis Lokenbahs.
Viņš atgādināja, ka no 1. jūlija mainīsies akcīzes nodoklis dabasgāzei un tam sekos izmaiņas arī gāzes tarifos mājsaimniecībām, kas visvairāk ietekmēs tieši siltumenerģiju.
«Regulatoram ir stingri noteikts, ka visi izmaksu pieaugumi, kuri rodas, ražojot elektrību koģenerācijā, ir jāiekļauj tarifā. Ja arī lielajās gāzes koģenerācijas stacijās nemainās elektrības tarifs, tad mainīsies siltuma tarifs. Tādējādi siltuma cenas kāpums varētu būt 3-5%. No akcīzes nodokļa kāpuma būs vēl 6-7% pieaugums siltumam, kas kopā veidos aptuveni 9% pieaugumu,» skaidroja Lokenbahs.
Pēc SPRK aplēsēm, vismaz 70 uzņēmumi, kas strādā tikai ar gāzi, iesniegs jaunus tarifu aprēķinus. Šiem uzņēmumiem regulatoram nāksies pārskatīt visus tarifus, un tiek prognozēts, ka tas notiks līdz augustam. Lokenbahs nedomā, ka tarifi tiks samazināti, jo, izmantojot gāzi siltumenerģijas ražošanai, 76% no kopējām izmaksām veido tieši gāzes izmaksas.
Turklāt esot arī tādi uzņēmumi, kuri strādā koģenerācijā, piemēram, izmantojot šķeldu. «Esmu pārliecināts, ka arī šķeldas cena, paaugstinoties gāzes cenai, celsies, tikai tas notiks klusiņām,» teica SPRK vadītājs.
Par to, vai gāzes tarifi varētu augt arī 2012. gada janvārī, kad atkal tiks pārskatīti Latvijas Gāzes tarifi mājsaimniecībām, pagaidām vēl esot pāragri spriest, jo viss būs atkarīgs no pasaules naftas un gāzes cenām. Tomēr Lokenbahs uzsvēra, ka gāzes cena tarifa aprēķina formulā tiek skatīta deviņu mēnešu periodā. «Ja arī pašlaik gāzes cena samazinātos, tad vidējā gāzes cena pieaug vēl no iepriekšējā pieauguma,» viņš teica.
Finanšu ministrs Andris Vilks vaicāja, vai būtu vērts pārskatīt formulu un tajā iekļaut gāzes cenu trīs mēnešu periodā.
Lokenbahs atzina, ka šādu piedāvājumu var skatīties un vērtēt, taču no tā ciestu gala lietotājs, jo daudz straujāk paaugstināsies cenas un tieši tajā periodā, kad visvairāk lietojam, – ziemā. «Tagad cenas paaugstinās vasarā, kad siltums mājsaimniecībām nav vajadzīgs. Nedomāju, ka ar formulas pārskatīšanu daudz ko varēsim ietekmēt,» atzina SPRK vadītājs.
Vienlaikus viņš uzsvēra, ka tarifu aprēķina metodikas izmaiņas ir iespējamas. Piemēram, varot samazināt maksimāli pieļaujamās peļņas daļu regulētajiem uzņēmumiem, bet tas esot jautājums par valsts politiku. Tāpat varot skatīt arī kapitāla atdeves līmeni, ieskaitot nevis visus uzņēmuma aktīvus, bet tikai tos aktīvus, kas attiecas uz enerģijas ražošanu.
Vilks atzina, ka tās ir diskutējamas lietas, par kurām ir jārunā, īpaši ņemot vērā nenoteiktību pasaules tirgos. «Krīzē tik daudz esam iemācījušies, ka arī kopsaucēji varētu rasties vieglāk,» sacīja finanšu ministrs.
LETA