Šodien Jelgavā notika tradicionālais Lāčplēša dienas gājiens, vienojot pilsētu un godinot mūsu senčus, kas cīnījās par Latvijas brīvību. «11. novembrī mēs atceramies savas tautas varoņus un mūsu senču drosmi. Mēs sanākam kopā, lai demonstrētu savu spēku un apņemšanos – ne tikai sev, bet arī tiem, kas par to šaubās. Šajā dienā vārdi «Gods kalpot Latvijai», kas karavīram ir ikdiena, iegūst citu nozīmi un spēku,» tā pie pieminekļa Jelgavas atbrīvotājiem, kur noslēdzās svētku gājiens, klātesošos uzrunāja Zemessardzes 52. kājnieku bataljona komandieris pulkvežleitnants Ilmārs Džeņevs.
Lāčplēša dienas gājiens ir pasākums, kas vieno – ģimenes, kolektīvus, līdzīgi domājošos. Piemēram, Gintam un Aidai jau ir tradīcija ar ģimeni piedalīties gājienā. «Pirms daudziem gadiem šajā dienā cilvēki mūsu zemē karoja, bet mēs šodien priecājamies par savu valsti, lepojamies ar to un svinam svētkus,» teic viņi, papildinot, ka uzskata: bērni izzināt valsts vēsturi var gan paši tajā iesaistoties, gan mācoties no vecāku un vecvecāku piemēra, gan izlasot par to grāmatās. Renāte pirmo reizi gājienā līdzi bija paņēmusi bērnus. «Mūsu onkulis iestājās Nacionālajos bruņotajos spēkos, tāpēc mēs arvien vairāk audzinām bērnos patriotismu. Tagad neiztrūkstošas ir arī svētku vakariņas mājās, kas šogad notiks kuplākā lokā, jo pievienosies krustvecāki,» portālam www.jelgavasvestnesis.lv pastāstīja Renāte, piebilstot, ka ģimenei valsts svētki bija svarīgi arī pirms bērnu piedzimšanas. Arī Jānis un Inita Lāčplēša dienas gājienā piedalās, lai savām meitām – septiņgadīgajai Ievai un trīsgadīgajai Laurai – rādītu, ka sava zeme un valsts ir jāmīl un jāciena. «Mēs esam Latvijas patrioti un arī savām meitenēm stāstām, ka sava valsts ir jāmīl, jāciena un visiem kopā jāsvin valsts svētki,» stāsta Inita, piebilstot, ka ģimene svin arī 18. novembri un 4. maiju. Viņa teic, ka ir jau novērojusi, ka meitām sāk veidoties piederības sajūta Latvijai, piemēram, viņas priecājas par sarkanbaltsarkano lentīšu spraušanu pie apģērba, Latvijas karodziņiem. «Pagaidām mēs visi kopā piedalāmies tikai publiskajos pasākumos, savu svētku svinēšanas tradīciju mums vēl nav, bet domāju, ka ar gadiem tādas izveidosim – meitenes augs, varēsim viņām pastāstīt vairāk par Latvijas vēsturi,» spriež mamma. Jāpiebilst, ka, neskatoties uz drēgno laiku, vairāki kungi, sākot skanēt Latvijas himnai, noņēma cepuri, demonstrējot savu attieksmi pret valsti un tās simboliem.
«Mēs šodien atdodam godu karavīriem un mierīgajiem iedzīvotājiem, kuri ziedoja svētāko – savu dzīvību – Latvijas brīvībai. Tāpēc mums ir pienākumi pret savu valsti un pret rītdienu, jo valsts spēks slēpjas katrā no mums – mums ir jābūt gan fiziski, gan garīgi gataviem aizstāvēt savu ģimeni, savu pilsētu, savu valsti un mieru pasaulē,» klātesošos pie pieminekļa Jelgavas atbrīvotājiem uzrunāja Jelgavas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš.
Pēc svētku uzrunām un ziedu, lāpu un svecīšu nolikšanas pie pieminekļa jelgavnieki nesteidzās izklīst, jo ar muzikālu sveicienu Jelgavā uzstājās Ivo Fomins ar grupu.
Jāatgādina, ka Lāčplēša ielas gājiens virzījās no Pulkveža O.Kalpaka un Svētes ielas krustojuma pa Lielo ielu, Pasta ielu un Stacijas ielu līdz piemineklim Jelgavas atbrīvotājiem pie stacijas.
Video: Māris Martinsons