«Pirms dažiem gadiem es fotografēju ģimeni, kurā aug bērns ar Dauna sindromu, un pērn aizdomājos: kāpēc gan neparādīt, ka bērni ar īpašām vajadzībām ir tikpat brīnišķīgi kā visi pārējie? Savā facebook.com lapā aicināju atsaukties ģimenes, kurās aug bērni ar invaliditāti, lai dāvinātu tām fotosesiju. Tik lielu atsaucību negaidīju – dažu dienu laikā mani uzmeklēja 15 ģimenes,» stāsta jelgavniece fotogrāfe Arita Strode-Kļaviņa. Šodien Jelgavas Svētās Trīsvienības baznīcas tornī atklāta viņas personālizstāde «Neērtie bērni», kas veltīta ģimenēm, kurās aug bērni ar invaliditāti, aicinot sabiedrību būt vairāk iecietīgai un tolerantai.
A.Strode-Kļaviņa realizējusi sociāli atbildīgu fotoprojektu, kura laikā no aprīļa līdz septembrim fotografēja 15 ģimenes, kurās aug bērni ar īpašām vajadzībām. Viņu diagnozes ir dažādas: bērnu cerebrālā trieka, Dauna sindroms, autisms, epilepsija, Spina bifida, garīga rakstura traucējumi, kā arī ļoti retas ģenētiskas saslimšanas. Ideja veidot fotogrāfiju ciklu «Neērtie bērni» viņai radusies, iedvesmojoties no līdzīga projekta ārzemēs – tur smagi slimi bērni tika fotografēti kā tēli no animācijas filmām, ar pēcapstrādes palīdzību pārvēršot viņus supervaroņos.
Jāpiebilst, ka izstādes atklāšanā piedalījās arī paši izstādes galvenie varoņi un viņu ģimenes.
«Diemžēl mūsu sabiedrība ir ļoti aizspriedumaina pret cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. No manām fotomodeļu ģimenēm ne reizi vien dzirdēju, ka citi bērni no viņu bērniem novēršas, jo uzskata, ka invaliditāte ir lipīga. Cik nav novērots, ka uz ielas vai pasākumos citi vecākiem aizrāda par to, ka viņu bērni ir neaudzināti, bet vai nosodītāji ir aizdomājušies par to, ka šim bērnam varbūt ir psihiskas problēmas un viņa rīcība tāpēc ir tāda? Mums ir jāiemācās dažkārt paklusēt, pirms nosodām otru,» atzīst fotogrāfe, piebilstot, ka šīs fotoizstādes mērķis ir parādīt, ka bērni ar īpašām vajadzībām ir tikpat brīnišķīgi kā visi pārējie, tāpēc fotogrāfijās ir nevis uzsvērta invaliditāte, bet gan izcelta individualitāte. Katras ģimenes divas fotogrāfijas papildina arī fotogrāfes rakstīts emocionāls stāsts par bērnu un viņa ģimeni.
Izstādes fotogrāfijās vecāki tur savus bērnus uz rokām un klēpī, nes uz pleciem, lidina gaisā, apskauj, samīļo un dod bučas – gluži tāpat kā klasiskās ģimenes fotosesijās. Arī vecāku siltuma pilnie skatieni un bērnu smaidi ir patiesi – vienīgi to izvilināšanai bija nepieciešams mazliet vairāk laika un pacietības. «Katrai fotosesijai gaidījām perfekto dienu. Vienam nepatīk spoža saule, citam – vējš… Bija fotosesijas, kas ilga līdz stundai, turpretī bija arī tādas, kas – pat četras stundas. Katram bērnam tika piemeklēta tāda vieta, kurā viņš justos viskomfortablāk un mierīgāk, citādi no fotografēšanas nekas nesanāk. Vienā gadījumā kopā ar vecākiem riskējām un gulošu meitenīti, kura savu ikdienu pavada tikai mājās, sarīkojām fotosesiju mežā. Protams, pagāja laiks, kamēr viņa pierada pie apkārtējās vides, iejutās, bet tas viņai un vecākiem bija liels piedzīvojums,» stāsta fotogrāfe. Fotoprojektā, kura bildes apskatāmas tornī, piedalījās ģimenes no Rīgas apkārtnes, Tukuma, Gulbenes un arī viena ģimene no Jelgavas. No mūsu pilsētas fotosesijā piedalījās 12 gadus vecais Roberts ar saviem vecākiem. Roberta diagnoze – epilepsija smagā formā, funkcionāli traucējumi un garīga atpalicība biežo epilepsijas lēkmju dēļ. Roberts un viņa ģimene fotografēta nometnē «Lediņi», kur viņam notiek dažādas attīstošas nodarbības. «Man bija iespēja ielūkoties Roberta ikdienā un iemūžināt mazu daļiņu no viņa darbošanās. Kopīgiem spēkiem centāmies no dusmīgā puiša izvilināt smaidu, un sagādājām viņa ģimenei skaistas atmiņas par šo pēcpusdienu,» teikts fotogrāfes veidotajā aprakstā.
A.Strode-Kļaviņa atzīst, ka viņai ir gandarījums par to, ka ar savu projektu izdevies palīdzēt ģimenēm arī finansiāli. «Negaidīju, ka mana iniciatīva tiks pamanīta tik plašā mērogā. Proti, pēc foto publicēšanas internetā, atsaucās labdarības organizācija «BeOpen», kas vairākām projektā iesaistītajām ģimenēm sniedza finansiālu atbalstu 1000 eiro apmērā bērna rehabilitācijai un veselības uzlabošanai, speciālistu apmeklēšanai,» stāsta fotogrāfe.
Izstāde tuvāko divu gadu laikā apceļos vairākas Latvijas pilsētas, cerībā, ka šīs fotogrāfijas darīs sabiedrību mazliet atvērtāku, saprotošāku un cilvēcīgāku.
Izstāde «Neērtie bērni» tapusi ar ziedotāju atbalstu un Jelgavas Svētās Trīsvienības baznīcas tornī būs apskatāma līdz 28. martam.
Foto: Ivars Veiliņš/«Jelgavas Vēstnesis»