«Kāpēc jūs siltuma tarifu gribat piesaistīt dabasgāzes, kas nāk no Krievijas, cenai, nevis šķeldai, ko iegūstam tepat, Latvijā?» šis 4. līnijas iedzīvotāja Romana Lejas jautājums bija viens no būtiskākajiem šodienas «Fortum Jelgava» jaunā siltuma gala tarifa projekta apspriedē.
Ilze Knusle-Jankevica
Siltuma ražošanas uzņēmuma «Fortum Jelgava» valdes priekšsēdētāja Ginta Cimdiņa skaidro, ka sagatavotais un Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijai (SPRK) izvērtēšanai iesniegtais tarifa projekts ir izstrādāts, balstoties uz esošo siltuma ražošanas bāzi. Tajā kā kurināmais tiek izmantota dabasgāze, tāpēc arī siltuma tarifs tika piesaistīts dabasgāzes cenai. Šobrīd sagatavotajā siltuma tarifa projektā samazinājums panākts uz siltuma zudumu samazināšanas rēķina, uzņēmuma rentabilitātes samazināšanas rēķina (tas gan ir uz laiku) un izmaksu samazinājumu vēl citās pozīcijās.
Tad, kad būs pabeigta jaunā biokoģenerācijas stacija, uzņēmums plāno iesniegt jaunu tarifu, kas būs piesaistīts šķeldas cenai, tomēr pilnībā atteikties no gāzes izmantošanas nav iespējams. «Līdz ar jaunās biokoģenerācijas stacijas iedarbināšanu galvenais kurināmā veids būs šķelda, kas nodrošinās ap 80 procentiem no Jelgavai nepieciešamā siltuma apjoma. Tomēr apmēram 20 procentus ražosim ar dabasgāzi – lielākoties ziemas mēnešos aukstākajās «pīķa» stundās,» stāsta viņa.
Šobrīd SPRK iesniegtais tarifa projekts paredz samazināt apkures maksu par 6,4 – 8,1 procentu atkarībā no dabasgāzes tirdzniecības cenas. «Fortum Jelgava» cer, ka šis tarifs stāsies spēkā no 1. oktobra, tomēr SPRK Siltumenerģijas nodaļas vecākais eksperts Pēteris Dzintars atturējās minēt termiņu, līdz kuram komisija būs izskatījusi tarifu projektu. Jau pēc jaunā gada «Fortum Jelgava» sāks izstrādāt citu tarifa projektu, kas jau būs piesaistīts šķeldas cenām, un paredz, ka šis tarifs no 2014. gada vasaras ļaus maksu par siltumu samazināt vēl par apmēram 5 procentiem. «Lai mēs varētu izstrādāt siltuma tarifu, kas būtu balstīts uz jauno ražošanas bāzi – koģenerācijas staciju –, nepieciešams, lai tā būtu darbojusies vismaz trīs mēnešus, lai būtu veikti nepieciešamie mērījumi,» tā G.Cimdiņa, piebilstot, ka biokoģenerācijas staciju ekspluatācijā nodot plānots oktobrī. Par to, ka aptrūksies šķeldas, uzņēmums šobrīd neuztraucas – pretendenti, kas bija pieteikušies pirmajā rīkotajā cenu aptaujā, piedāvājuši piecreiz lielāku apjomu nekā «Fortum Jelgava» nepieciešams. «Jelgava iztērēs 25 – 35 procentus no kopējā Latvijas iekšzemes šķeldas patēriņa,» papildina «Fortum Jelgava» valdes priekšsēdētāja.
Jāpiebilst, ka tarifa projekta apspriedi rīkoja SPRK.
Foto: JV
Saistītās ziņas
«Fortum» jau rudenī grib samazināt apkures tarifu