«Lai ieinteresētu skolēnus mācīties fiziku, ir svarīga fizikas skolotāja izpratne par modernās zinātnes darbību un tehnoloģiju sniegtajām iespējām,» vērtē Jelgavas Spīdolas ģimnāzijas skolotājs Andrejs Sālzirnis, kurš kopā ar vēl divām Jelgavas fizikas skolotājām – Baibu Daģi un Ainu Pitrāni – apmeklēja Eiropas Kodolpētījumu centru Ženēvā, papildinot savu redzesloku mūsdienīgas fizikas apguves veicināšanai.
Aizvadītajā nedēļā 23 fizikas skolotāji no Latvijas apmeklēja pasaulē lielāko elementārdaļiņu pētījumu centru – Eiropas Kodolpētījumu centru Ženēvā, kur aizvadīja četras intensīvas mācību dienas. Spīdolas ģimnāzijas skolotājs A.Sālzirnis, Valsts ģimnāzijas skolotāja B.Daģe un 4. vidusskolas skolotāja A.Pitrāne mācību komandējuma laikā apmeklēja lekcijas un praktiskās nodarbības, kā arī Kodolpētījumu centra objektus. «Eiropas Kodolpētījumu organizācija ir viena no mūsdienu zinātnes un tehnoloģiju augstākajām virsotnēm, kas piedāvā unikālas izglītības programmas skolotājiem. Piemēram, fizikas skolotājiem ir īpaši sagatavotas lekcijas un prezentācijas par elektromagnētismu, daļiņu fiziku, kā arī ir nodrošināta iespēja strādāt laboratorijās un iepazīties ar organizācijas realizētajiem eksperimentiem,» stāsta fizikas skolotājs A.Sālzirnis. Viņš papildina, ka iegūtās zināšanas un mācību materiāli īpaši noderēs, pasniedzot fizikas stundas 11. un 12. klašu skolēniem, kuru mācību vielā iekļautas tēmas par elementārdaļiņu fiziku. «Pateicoties iegūtajām zināšanām un pieredzei, varēsim skolēniem labāk izskaidrot mācību vielu, nodarbību papildinot ar saņemtajiem prezentācijas materiāliem un eksperimentiem,» vērtē fizikas skolotājs. Protams, skolām nav pieejamas tādas demo iekārtas, ar kuru palīdzību varētu pilnvērtīgi atspoguļot eksperimentus, jo tās ir ļoti dārgas, tādēļ jāmeklē risinājumi alternatīvai eksperimentu veikšanai.
Šis bija jau otrais Latvijas fizikas skolotāju mācību brauciens uz Eiropas Kodolpētījumu centru. Iespēju to apmeklēt fizikas skolotājiem nodrošināja Latvijas Fizikas skolotāju asociācija un Rīgas Tehniskā universitāte. «Esam ļoti pateicīgi Izglītības un zinātnes ministrijai, Jelgavas Izglītības pārvaldei un mūsu skolām par finansiālu atbalstu šī brauciena norisei,» tā skolotājs. Latvija pagaidām vēl nav Eiropas Kodolpētījumu organizācijas dalībvalsts, bet norit sarunas par iespējamo sadarbību. Ja Latvija kļūs par organizācijas dalībvalsti, skolotāji un skolēni varēs doties Kodolpētījumu organizācijas apmaksātos mācību braucienos.
Foto: no arhīva