Ievērojot slāvu svētku tradīcijas – dodoties rotaļās, ēdot pankūkas, dedzinot salumu lelli, šodien vairāk nekā 300 pilsētnieki Jelgavas kultūras namā un pie tā atvadījās no ziemas un sveica pavasara atnākšanu, svinot Masļeņicu.
Ritma Gaidamoviča
Tradicionāli Masļeņicu svin septiņas dienas, šogad no 28. februāra līdz 6. martam un šodien, saskaņā ar tradīcijām, ir pēdējā svētku diena, ko sauc par Piedošanas svētdienu, kad viens otram lūdz piedošanu par aizvadītā gada pāri darījumiem.
Uz slāvu svētkiem Jelgavas kultūras namā bija sanākuši vairāk nekā 300 interesenti, tostarp tādi, kas vēl ratiņos guļ, bērnudārznieki, skolēni un arī pieaugušie. Visinteresantāk šeit, protams, bija mazākajiem apmeklētājiem, jo tieši viņi kopā ar mākslinieku komanda no Rīgas Sergeja Astapenko vadībā izspēlēja dažādas spēles, pildīja uzdevumus, par ko saņēma gardas pankūkas. Bērni vāca sniegu, ķēra zivi, uz laiku, neizmantojot rokas, ēda pankūkas un daudz ko citu. Portāla www.jelgavasvestnesis.lv uzrunātie mazākie jelgavnieki atzina, ka viņiem šeit patika, jo šis nav parasts pasākums, kur tikai jāsēž malā un jāskatās, ko dara citi, bet arī paši var aktīvi līdzdarboties. Jāteic, ka atsaucība bija ļoti liela. Katrā spēlē gatavi bija piedalīties pat vairāk nekā simts bērni. Anastasija savus spēkus izmēģināja trijās spēlēs un atzina, ka viņai visvairāk patikusi sniega piku vākšana. Deviņgadīgajam Aleksandram saistošākā šķita pankūku ēšana uz laika. «Man ļoti garšo pankūkas,» tā Aleksandrs. Atzinīgi redzēto un dzirdēto novērtē arī vecāki. «Sākumā šaubījāmies par to vai jānāk, vai bērnam šeit būs ko darīt. Taču nenožēlojam. Rezultātā ir lieliski kopā pavadīta svētdiena,» tā mamma Gaļina Gribčeva.
Skatītājus iepriecināja ne tikai mākslinieki no Rīgas, bet arī pašmāju kolektīvi – Jelgavas krievu biedrības «Istok» dziedātājas ar jautrām «častuškām», bet ziemu pavadīja un tradicionālos rituālus, pie kultūras nama, dedzinot simbolisko salmu lelli, veica bērnu un jauniešu koris «Zvonņica» Jeļenas Vavilovas vadībā.
Pirmā pasākuma daļa notika kultūras nama Deju zālē, bet otrajā – ģimenes tika aicinātas ārā pie kultūras nama, kur veikti dažādi Masļeņicas svētku rituāli un dedzināta salmu lelle, kas simbolizē Masļeņicu. Šo lelli svētku noslēgumā sadedzina, tādējādi simboliski atbrīvojoties no visām aizvadītā gada likstām un nelaimēm. Vienlaikus tā ir arī ziemas pavadīšana, kas ļauj tās vietā atnākt pavasarim. Te arī pasākuma viesi varēja cienāties ar gardām kafejnīcas «Hercogs» pagatavotām pankūkām un siltu tēju.
Foto: Ivars Veiliņš