Kopš 2006. gada, kad Latvijā tika ieviests elektroniskais paraksts, izsniegtas vairāk nekā 30 000 e-paraksta viedkartes. Jelgavā apstiprināti apmēram 80 paraksti. No šī gada februāra, izveidojot virtuālo e-parakstu, pakalpojums ir kļuvis lētāks, vienkāršāk izmantojams un līdz ar to arī pieprasītāks. Jelgavā e-paraksta pieteikumu var apstiprināt Jelgavas Zinātniskajā, Pārlielupes un Miezītes bibliotēkās.
www.jelgavasvestnesis.lv
Bibliotēkas Informācijas nodaļas vadītāja Dagnija Avota informē, ka virtuālā e-paraksta izmantošanai vairs nav nepieciešama viedkarte, īpašas ierīces vai programmatūra un izmaksas ir daudz zemākas par pasta sūtījumu maksu. E-paraksts ir elektronisks personas identifikācijas apliecinājums, kas pievienots datorā sagatavotam dokumentam. Izmantojot e-parakstu, netiek tērēti dabas resursi, tiek ietaupīts darba laiks, kā arī nav transporta izdevumu. Dokumentiem ar e-parakstu ir tāds pats juridiskais spēks kā papīra formā parakstītiem dokumentiem.
Iegūt jauno e-parakstu pašlaik iespējams «Swedbank», «SEB bankas», «Citadeles», Latvijas Krājbankas, «Norvik» bankas un «Nordea» bankas internetbanku klientiem vai līdzšinējā e-paraksta viedkaršu lietotājiem. Autorizējoties portālā www.eparaksts.lv ar kādu no minētajiem veidiem, pēc pases datiem jāaizpilda un jāizdrukā pieteikums. Pēc tam ar pasi jādodas uz bibliotēku, kur darbinieks apstiprinās pieteikumu. Tas nepieciešams tikai vienu reizi un ir bez maksas, pēc tam var pirkt un lietot e-parakstu.
Jelgavā e-paraksta pieteikumu var apstiprināt Zinātniskajā bibliotēkā, Pārlielupes un Miezītes bibliotēkās. Jelgavas bibliotēkās kopumā apstiprināti ap 80 parakstu, Zinātniskajā bibliotēkā – 60, Miezītes – 12, Pārlielupes – deviņi.
E-paraksts nodrošina ērtu un tiesiski saistošu komunikāciju ar Latvijas valsts un pašvaldību institūcijām, bankām, telekomunikāciju pakalpojumu sniedzējiem, līgumu slēgšanai uzņēmējdarbības vidē vai oficiālai saziņai ar Eiropas Savienības institūcijām. Jau tagad ir pieejami virkne elektronisko pakalpojumu, ko var izmantot e-paraksta īpašnieki. Piemēram, Ceļu satiksmes drošības direkcija (CSDD) ir nodrošinājusi iespēju juridiskām personām piederošos transportlīdzekļus deklarēt CSDD e-pakalpojumos, var veikt pieteikumu izdienas pensijai vai bezdarbnieku pabalstam, bērna reģistrāciju pirmsskolas izglītības iestādē, e-parakstu var izmantot elektroniskiem norēķiniem bankā, apdrošināšanas polišu pirkšanai internetā, ar to var sūtīt vēstules, pārskatus un citus dokumentus valsts un citām iestādēm.
Ar e-parakstu var parakstīt dokumentus, attēlus un citus dokumentus, turklāt kopš septembra ir iespējams parakstīt arī Latvijā un citur pasaulē plaši pielietotu dokumentu formātu – PDF.
Sīkāka informācija par e-parakstu pieejama Jelgavas Zinātniskās bibliotēkas mājas lapā www.jzb.lv.