No katlumājas Ganību ielā līdz «Miezītes» elektroapakšstacijai tiek izbūvēts elektrības kabelis, kas nepieciešams topošās koģenerācijas stacijas darbības nodrošināšanai. Koģenerācijas režīma ieviešana ļaus pilsētā nedaudz samazināt saražotā siltuma pašizmaksu un mazināt siltumenerģijas tarifa kāpumu nākotnē.
Anna Afanasjeva
SIA «Fortum Jelgava» valdes priekšsēdētaja Ginta Cimdiņa-Pundure stāsta, ka pilsētā pirmās koģenerācijas stacijas būvdarbi un iekārtu montāža Ganību ielā ir pabeigta. Pašlaik notiek automatizācijas vadības sistēmas un elektroiekārtu montāža, kas saistīta ar «Miezītes» elektroapakšstacijas pārbūvi un kabeļu izbūvi uz katlumāju. Maijā stacijā plāno veikt iekārtu ieregulēšanu un sākt elektroenerģijas ražošanu pārbaudes režīmā. Pilnībā visus darbus paredzēts pabeigt līdz 21. maijam. Koģenerācijas režīmu speciālisti atzīst par efektīvāko siltuma un elektroenerģijas ražošanas veidu, turklāt šajā procesā tiek izlietoti ap 90 procentu no kurināmā. Līdz ar to, kā uzsver G.Cimdiņa-Pundure, koģenerācijas procesā saražotajam siltumam, kas tiek iegūts kā blakusprodukts elektrībai, ir daudz zemāka pašizmaksa. Tādējādi koģenerācijas stacija Jelgavā ļaus nedaudz samazināt kopējā saražotā siltuma pašizmaksu un mazināt siltumenerģijas tarifa kāpumu nākotnē. Konkrētāk par nākotnes ieguvumiem varēs runāt pēc stacijas nodošanas ekspluatācijā un tās tarifu apstiprināšanas Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā jeb regulatorā.
«Fortum Jelgava» vadītāja projektu kā veiksmīgu vērtē arī tajā ziņā, ka uzņēmumam tā īstenošanai izdevies piesaistīt ES un valsts budžeta līdzekļus ap 1,1 miljona latu apmērā (bez PVN). Tādējādi nedaudz vairāk kā par ceturto daļu izdevies samazināt projekta kopējās izmaksas, kas ir turpat 4,2 miljoni latu bez PVN. Arī tas nākotnē atstās pozitīvu iespaidu uz apkures tarifu.
Tā kā dabas gāzes cenas pie mums ir neprognozējamas un tām ir tendence augt, «Fortum Jelgava» strādā pie jauna siltuma avota izbūves projekta, kas koģenerācijas režīmā varētu vienlaicīgi ražot siltumu un elektroenerģiju, kā kurināmo izmantojot biokurināmā resursus – šķeldu un kūdru. Pašlaik stacijas plānotā jauda ir 45 megavati siltumenerģijai un 18 megavati elektrībai. Jaunais koģenerācijas stacijas projekts ir izpētes procesā un to varētu īstenot nākamo trīs gadu laikā.