Šodien diplomus saņēma Jelgavas Amatu vidusskolas audzēkņu otrā grupa, kuri ar Eiropas Sociālā fonda atbalstu pusotra gada laikā, teoriju apgūstot skolā, bet praksi – izplūdes sistēmu ražošanas uzņēmumā «Dinex Latvija», ieguvuši CNC darbagaldu iestatītāju kvalifikāciju. Septiņi no puišiem ir uzņēmuma darbinieki, kuri arī pēc mācībām darbu turpina. «Protams, lielākie ieguvēji esam mēs, jo paaugstinājusies mūsu darbinieku kvalifikācija. Jūtam, ka pēc mācībām tie ir pavisam citi cilvēki, gatavi strādāt citā līmenī un just to «drēbi» citādāk,» saka uzņēmuma ražošanas nodaļas vadītājs Kaspars Teivāns.
Diplomu saņēma deviņi kvalificēti CNC darbagaldu iestatītāji, kuri šo profesiju apguvuši duālās izglītības sistēmā, un divi uzņēmuma darbinieki, kuri savu varēšanu apliecināja ārpus formālās izglītības. Proti, viņi Amatu vidusskolā tikai kārtoja kvalifikācijas eksāmenu. «Šis ir vēl viens apliecinājums tam, ka Amatu vidusskola var ienākt uzņēmumā un, kopā strādājot, izaudzināt labus kadrus. Skolas Metālapstrādes nodaļas vadītājs uzsvēra, ka labākie darbi šobrīd ir nākuši tieši no puišiem, kuri CNC darbagalda iestatītāja profesiju apguva sadarbībā ar «Dinex Latvija»,» saka Amatu vidusskolas direktore Edīte Bišere.
Jāpiebilst, ka duālās izglītības sistēmā mācības 50 uz 50 notiek skolā un uzņēmumā. Tas nozīmē, ka vakaros pēc darba vairākas reizes nedēļā darbinieki dodas uz teorētiskajām mācībām Amatu vidusskolā, bet praksi apgūst, strādājot uzņēmumā. Uzrunātie absolventi, «Dinex Latvija» darbinieki, atzīst, ka nebija viegli pēc smagas darbadienas vēl iet un mācīties, taču iespēja paaugstināt savu kvalifikāciju, līdz ar to arī nodrošināt labāku amatu, likusi piespiesties. Tāpat svarīgs bijis dokuments, jo visi kā viens strādāt uz uzņēmumu atnākuši bez atbilstošas izglītības.
«Man ir vidējā profesionālā izglītība celtniecībā, un pirms trim gadiem atnācu strādāt uz «Dinex Latvija», sākot kā atslēdznieks, bet šobrīd esmu lāzeroperators un apmācu jaunos. Pirms pusotra gada nāca piedāvājums iegūt diplomu kā CNC darbagaldu iestatītājam, un es to izmantoju, jo papildu diploms nekad nenāk par ļaunu,» stāsta absolvents Igors Gasparaitis, atzinīgi novērtējot duālās izglītības sistēmu, kas ļauj paralēli strādāt un reizē mācīties. «Manuprāt, tas ir ļoti labs modelis. Domāju, ka esmu lielāks ieguvējs, nekā četrus gadus sēžot skolas solā. Paralēli strādājot, reāli saproti, par ko vispār ir runa,» tā Igors.
Līdzīgās domās ir arī Silvestrs Skrūzmanis, kurš šobrīd «Dinex Latvija» strādā par CNC darbagaldu operatoru. «Dzīvē bija divi mēģinājumi mācīties augstskolā. Vispirms uzņēmējdarbību, jo vēl nezināju, ko vēlos darīt, pēcāk e-biznesu, loģistikas vadības sistēmu, taču nesanāca. Strādāju par viesmīli, bet cik tad ilgi tādu darbu darīsi? Nolēmu pamēģināt spēkus metālapstrādes nozarē. Tad arī atradu šo variantu – apgūsti kvalifikāciju darba vidē. Tieši pirms pusotra gada arī uzsāku strādāt šajā uzņēmumā,» stāsta Silvestrs. Viņš uzskata, ka darbam metālapstrādes nozarē ir perspektīva un šīs mācības devušas stimulu, tāpēc viņam ir iecere jau drīzumā turpināt apmeklēt kursus Zemgales reģiona Kompetenču attīstības centra Metālapstrādes mācību parkā.
Absolventus sveica arī Jelgavas domes priekšsēdētāja vietnieks Aigars Rublis, uzsverot, ka šī profesija pilsētai ir vajadzīga, jo metālapstrādes speciālisti, kuri prot programmēt, virpot, metināt, būs nepieciešami. «Jelgava sevi pozicionē kā metālapstrādes pilsētu, un arī šobrīd investori ir izrādījuši interesi atvērt jaunas ražotnes, kur būs nepieciešami kvalificēti darbinieki. Ļoti ceru, ka arī citi uzņēmumi veidos sadarbību ar Amatu vidusskolu, sagatavojot sev vajadzīgos speciālistus,» tā A.Rublis.
Jāpiebilst, ka Amatu vidusskolas un «Dinex Latvija» sadarbība turpinās. Šobrīd duālās izglītības sistēmā arodu apgūst atslēdznieki un plānots veidot jaunu grupu arī CNC darbagaldu iestatītājiem.
Foto: Raitis Supe