No 19. līdz 23. martam jau devīto gadu Latvijā norisināsies Digitālā nedēļa, kas līdz šim bija zināma kā E-prasmju nedēļa. Pasākumu organizēšanā tradicionāli iesaistījusies arī Jelgava, Zemgales reģiona Kompetenču attīstības centrā (ZRKAC), pilsētas bibliotēkās, LLU, Jelgavas tehnikumā un pilsētas medicīnas iestādēs piedāvājot piedalīties bezmaksas nodarbībās un uzlabot savas e-prasmes.
«Šā gada prioritātes Digitālās nedēļas gaitā saistītas ar kritisko domāšanu un mediju pratību, drošību digitālajā vidē, personu datu aizsardzību, kā arī specifiskiem individuāliem jautājumiem par pakalpojumiem e-vidē,» stāsta ZRKAC Informācijas resursu un tehnoloģiju nodaļas vadītāja un Digitālās nedēļas koordinatore Jelgavā Antra Škinča, uzsverot, ka šogad vairākas tēmas aktualizētas līdz ar notiekošo valstī, piemēram, jaunu likumu pieņemšanu un asākajiem jautājumiem mediju telpā. Tāpat būs pieejamas lekcijas, semināri un praktiskās nodarbības par tēmām, kas bijušas pieprasītas pagājušā gada pasākumos.
Mācīs atšķirt viltus ziņas
«Pērn Latvijā veikts pētījums, kurā noskaidrots: 83 procenti iedzīvotāju uzskata, ka mediji ietekmē sabiedrības domu. Ņemot vērā mūsdienu lielo informācijas plūsmu, Digitālās nedēļas gaitā valstī aktualizēts temats par mediju pratību, akcentējot, kā neuzķerties uz viltus ziņām, kritiski izvērtējot redzēto vai izlasīto plašsaziņas līdzekļos,» norāda A.Škinča. Viens no semināriem, kurā mācīs kritisko domāšanu, notiks 21. martā pulksten 16 ZRKAC. Savukārt 21. martā pulksten 17 seminārs par medijpratību paredzēts arī Jelgavas pilsētas bibliotēkā.
Viedās ierīces var radīt arī problēmas
Drošības tematika arī šogad tiks piedāvāta plašā klāstā. Piemēram, 21. martā pulksten 15 interesenti ZRKAC aicināti uz semināru par to, kā droši lietot datoru un internetu, veidot paroles, kā arī darboties incognito režīmā, lai personīgie dati netiktu saglabāti, strādājot ar svešu datoru. Tāpat 19. martā no pulksten 9 līdz 19 ZRKAC būs pieejamas pērn pieprasītās IT profesionāļu individuālās konsultācijas, kuru laikā speciālisti pārbaudīs cilvēka atnesto datoru, iespēju robežās uzlabojot tā darbu. Būtiski, ka šogad aktualizējies arī jautājums par viedo ierīču slēptajām iespējām. «Cilvēki ikdienā lieto dažādas viedās ierīces, piemēram, telefonus, televizorus, gudrās mājas sistēmas, kuras vadāmas ar mobilo lietotni. Tomēr jāsaprot, ka viedajām ierīcēm ir plašas iespējas un, nepārzinot drošības iestatījumus, var rasties problēmsituācijas,» atzīst A.Škinča, kā piemēru minot iespēju hakerim pieslēgties smart televizoram un noklausīties istabā notiekošo, bet televizora īpašnieks to pat nezinās. Apzināt viedo ierīču iespējas un iepazīties ar drošības aspektiem interesenti varēs seminārā 19. martā pulksten 14 ZRKAC.
Skaidros datu aizsardzības praktiskos aspektus
Ņemot vērā, ka maijā sāks piemērot Fizisko personu datu aizsardzības regulu, LLU piedāvās iepazīties ar šīs regulas praktiskajiem aspektiem. Seminārs «Jaunās datu aizsardzības regulas praktiskie aspekti» norisināsies 22. martā pulksten 15. Tā otrajā daļā tiks runāts arī par to, kā pasargāt sevi kibertelpā. Uzzināt par personu datu aizsardzību, tostarp internetā, būs iespēja arī skolēniem. «Datu aizsardzība attiecas ne tikai uz dokumentācijas apriti uzņēmumos, bet arī uz personu datu aizsardzību sociālajos tīklos. Skolēni tiks aicināti aizdomāties par to, kādas ir viņu tiesības un kā nepārkāpt citu tiesības,» uzsver A.Škinča, skaidrojot, ka tas attiecas uz fotogrāfiju publicēšanu sociālajos tīklos, kā arī virkni citām aktivitātēm, kas ikdienā populāras bērnu un jauniešu vidū. Datu aizsardzībai veltītā nodarbība 7.–8. klašu skolēniem notiks 20. martā Pārlielupes bibliotēkā.
Uzņēmējiem akcentēs mārketinga paņēmienus
«Šobrīd e-vide, tostarp sociālie tīkli, kļuvusi par neatņemamu uzņēmējdarbības daļu, kur notiek pamata mārketinga darbības. Šis uzņēmējus interesējošais temats tiks aktualizēts arī Digitālajā nedēļā,» akcentē A.Škinča. Saņemt padomus mārketinga rīku izmantošanā, veidojot video, reklāmas un infografikas, kā arī mācīties paplašināt esošos komunikācijas tīklus uzņēmēji varēs 22. martā ZRKAC, izvēloties sev piemērotu nodarbību laiku. Savukārt 20. martā ZRKAC uzņēmēji aicināti uz praktisko nodarbību, kurā tiks iepazīstināti ar tiešsaistē pieejamiem rīkiem, kas var atvieglot ikdienas darbu. Tāpat individuālās nodarbības, kurās uzņēmēji varēs uzzināt, kā uzturēt kārtību savās ierīcēs, kontrolēt e-pastus un plānot darba dienu, notiks 21. martā.
Atbildēs uz individuāliem jautājumiem
«Gadu gaitā cilvēki arvien vairāk interesējas par iespēju Digitālās nedēļas laikā profesionāļiem uzdot individuālus un specifiskus jautājumus,» atzīst A.Škinča, un arī šogad būs pieejamas dažādas praktiskās nodarbības un konsultācijas. Piemēram, Jelgavas pilsētas bibliotēka praktiskajās nodarbībās 20. martā no pulksten 10 līdz 17 aicina apgūt e-pakalpojumu, tostarp EDS, lietošanu, kā arī informācijas meklēšanu datubāzēs.
Tiešsaistē pētīs savu dzimtu
Šogad ar vēl nebijušu aktivitāti – «MyHeritage» – Digitālajā nedēļā piedalīsies Jelgavas pilsētas bibliotēka. ««MyHeritage» ir mūsdienīgs rīks dzimtas pētniecībai,» skaidro A.Škinča. Tā ir maksas platforma, kurai Digitālās nedēļas laikā Jelgavas pilsētas bibliotēka nodrošinās bezmaksas piekļuvi. Tāpat vairākas izzinošas un tehnoloģiskas nodarbes jauniešu auditorijai būs pieejamas Jelgavas tehnikumā. Digitālās nedēļas gaitā skolēni tiks aicināti iesaistīties «Lego» darbnīcā, mācīties programmēt un likt lietām strādāt ar «Arduino» programmu. Jelgavas tehnikumā arī viesosies vairāki uzņēmēji, kuri jauniešus iepazīstinās ar inovācijām, piemēram, 3D printeri un virtuālās realitātes rīkiem.
Jāpiebilst, ka līdztekus plašajam pasākumu klāstam, kas norisināsies mūsu pilsētā, ik dienu Digitālās nedēļas gaitā notiks visdažādākie semināri tiešsaistē. Iepazīties ar programmu iespējams mājaslapā www.eprasmes.lv, sadaļā «Pasākumu kalendārs».
Foto: no JV arhīva