«Šeit strādā savas profesijas entuziasti, kuriem patīk tas, ko viņi dara, tāpēc arī iegulda daudz vairāk pūļu nekā no viņiem prasa. Pat neskatoties uz zemo atalgojumu. To var redzēt gan grupu telpu noformējumā, gan pašu izgatavotajos mācību materiālos, gan radošajās nodarbībās. Ik pa laikam izskan jautājums: par ko tad mēs tiem pedagogiem maksājam?! Lai tiešām pārliecinātos par viņu ieguldījumu, rosinu bērnudārziem rīkot Atvērtās durvju dienas,» secina Jelgavas domes deputāts Andrejs Eihvalds, kurš šodien «ēnoja» pirmsskolas izglītības iestādes «Kamolītis» pedagogus.
Ritma Gaidamoviča
Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) šonedēļ rīko akciju «Skolas diena», kuras laikā 11. Saeimas un pašvaldību deputāti aicināti uz vairākām stundām kļūt par pedagogu «ēnām», lai rastu lielāku izpratni par pedagoga ikdienas darba pienākumiem un rosinātu diskusijas par pedagogu darba vides ietekmi uz izglītības kvalitāti. Šai idejai atsaucies arī Jelgavas domes deputāts A.Eihvalds, kurš šodien «ēnoja» pirmsskolas izglītības iestādes «Kamolītis» pedagogus. Viņš iepazinās ar iestādi, tās ikdienas darbu, pedagogiem, apmeklēja mācību un rotaļnodarbības. «Man bija liela interese iepazīties ar bērnudārza darbu gan kā deputātam, gan kā vecākam, lai uzzinātu, kā tiek plānota diena pirmsskolas izglītības iestādē, kā notiek mācību nodarbības, kad bērni rotaļājas, kad atpūšas, kādi viņiem šeit apstākļi. Pēc redzētā un dzirdētā gribas rosināt bērnudārzus ciemos aicināt arī citus vecākus, lai viņi redz, kā viņu bērniem šeit ikdienā klājas. Šobrīd vecāki savu bērnu tikai no rīta atved un vakarā atnāk pakaļ, taču, lai nebūtu baumu un lieku sūdzību, labāk, lai viņi paši novērtē reālo situāciju,» tā A.Eihvalds. Novērtējot pedagogu darbu un ieguldījumu, deputāts atzīst, ka pirmsskolas izglītības iestāžu pedagogiem ir neadekvāti zems atalgojums. Pedagogs ar augstāko izglītību un darba stāžu virs desmit gadiem «uz papīra» saņem 282 latus, pedagogs iesācējs ar augstāko izglītību – 272 latus «uz papīra». «Skolotāji, kuri šeit strādā, patiešām ir savas profesijas entuziasti un no savas niecīgās algas nežēlo nopirkt jaunu grāmatu, kādu darbam nepieciešamu materiālu, lai tikai bērni būtu ieguvēji. Pats esmu savulaik divus gadus strādājis bērnunamā un zinu, cik grūts ir darbs ar bērniem, cik daudz tas prasa. Tā ir kā otrā ģimene,» piebilst A.Eihvalds.
LIZDA Jelgavas pilsētas arodorganizācijas priekšsēdētāja Ināra Radčenko stāsta, ka mūsu pilsētā deputātiem piedāvāts apmeklēt bērnudārzus un «ēnot» pirmsskolas izglītības iestāžu pedagogus. «Šobrīd zināms, ka deputāte Dace Olte uz kādu no izglītības iestādēm dosies nākamnedēļ. Taču jāatzīst, ka mūsu domes vadība un deputāti ir ļoti zinoši par to, kas un kā notiek pilsētas izglītības iestādēs, jo ir klāt gan iestāžu apsekošanā, gan 1. septembra pasākumos, gan citos svarīgos notikumos un piedalās sarunās ar pedagogiem un iestāžu vadītājiem,» tā I.Radčenko.
Jāpiebilst, ka akcijā «Skolas diena» deputāti aicināti vienu dienu iejusties pedagoga dzīves un darba ritmā – jau rīta cēlienā kopā izbraukt ar skolēnu autobusu, piedalīties mācību stundās, aprunāties ar skolotājiem un skolēniem, viņu vecākiem, kopīgi vadīt mācību stundas, ieturēt maltīti skolas ēdnīcā, bet pēcpusdienā līdzdarboties pagarinātās dienas grupās un pulciņu radošajās aktivitātēs, kā arī palīdzēt labot skolēnu pārbaudes darbus un sagatavoties nākamās dienas mācību procesam.
LIZDA akcijas «Skolas diena» mērķis ir veidot lielāku lēmējvaras un sabiedrības izpratni par pedagoga darba pienākumiem, rosināt kvalitatīvas diskusijas par pedagogu darba vides attīstības galvenajām vajadzībām un aicināt deputātus nepieļaut pedagogu darba vides pasliktināšanos.
Foto: Ivars Veiliņš