Rudenī pilsētā aktualizējas jautājums, kā atbrīvoties no nobirušajām koku lapām un sausajiem zariem, un nereti iedzīvotāji maldīgi domā, ka šos atkritumus savas privātmājas teritorijā drīkst dedzināt. Jelgavas pilsētas Pašvaldības policija uzsver: saskaņā ar pilsētas saistošajiem noteikumiem dedzināt atkritumus – lapas, zarus, zāli un jebko citu – ir stingri aizliegts.
Jelgavas pilsētas Pašvaldības policijas Pilsētas iecirkņu grupas vecākais inspektors Sandris Miezis atzīst, ka visbiežāk cilvēki dedzina lapas un zarus, bet ir bijušas reizes, kad policistiem nācies konstatēt arī dažādu citu sadzīves atkritumu dedzināšanu, piemēram, riepu un mēbeļu.
S.Miezis norāda, ka šogad saņemti seši izsaukumi par dedzināšanu, savukārt Pilsētas iecirkņu grupas darbinieki paši konstatējuši vēl 19 dedzināšanas gadījumus. «Šogad esam saņēmuši vairāk iedzīvotāju izsaukumu par dedzināšanu nekā pērn, taču, manuprāt, dedzinātāju skaits nav būtiski palielinājies – drīzāk iedzīvotāji ir vairāk informēti par to, ka atkritumus dedzināt pilsētā nedrīkst, nepaliek vienaldzīgi un par pārkāpumu ziņo likumsargiem,» spriež Pilsētas iecirkņu grupas vecākais inspektors, papildinot: pamanot pārkāpumu, svarīgi ir laicīgi par to paziņot policijai.
Jāpiebilst, ka saskaņā ar Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 75. panta 1. daļu atkritumus pilsētas teritorijā dedzināt aizliegts, turklāt par atkritumiem uzskatāmi arī zari, lapas un papīri. Par šādām darbībām var tikt piemērots brīdinājums vai naudas sods fiziskām personām no 70 līdz 1000 eiro, bet juridiskām – no 280 līdz 2100 eiro. Kā papildu sods var būt arī pārkāpumu izdarīšanai izmantoto transportlīdzekļu konfiskācija.
«Cilvēkiem jāsaprot, ka dedzināšana ir ne vien videi kaitīga, jo rada piedūmojumu, bet arī bīstama. Ja policija konstatē dedzināšanu pirmo reizi un nelielos apjomos, bieži vien tiek veiktas preventīvas pārrunas un izteikts brīdinājums. Ja persona neatzīst savu vainu, kā arī atkārto pārkāpumu, tiek piemērots naudas sods,» tā S.Miezis. «Augustā pieredzējām gadījumu, kad privātmājas teritorijā Dobeles šosejā tika dedzinātas mēbeles, ruberoīds un citi atkritumi. Ierodoties notikuma vietā, likumsargi īpašniekam lūdza nodzēst ugunskuru, bet vīrietis kategoriski to atteicās darīt. Rezultātā dzēšanas darbiem nācās piesaistīt Valsts ugunsdrošības un glābšanas dienestu,» turpina viņš, uzsverot, ka šajā gadījumā par dedzināšanu sastādīts administratīvā pārkāpuma protokols, bet par naudas soda apmēru lems Administratīvā komisija.
Jāpiebilst, ka zarus un lapas tilpumā līdz puskubikmetram bez maksas var nodot pilsētas dalīto atkritumu savākšanas laukumos Ganību ielā 84, Salnas ielā 20 un Paula Lejiņa ielā 6. SIA «Zemgales Eko» valdes loceklis Aleksejs Jankovskis gan piebilst: ja zari ir gari, ar lielu diametru, tos pieņem tikai dalīto atkritumu savākšanas laukumā Ganību ielā 84, bet koku un krūmu saknes šajos laukumos nepieņem vispār – tās var nodot poligonā «Brakšķi» par maksu.
Foto: no «Jelgavas Vēstneša» arhīva