Sākot ar jūniju, pašvaldības iestādēs, kapitālsabiedrībās un vietējos uzņēmumos darbu varēs sākt skolēni – šādu iespēju jau tradicionāli nodrošinās gan Jelgavas pilsētas pašvaldība, gan Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA). Šogad vasaras nodarbinātības pasākumā NVA Jelgavas filiālē (Jelgavā, Jelgavas un Ozolnieku novadā) plānots iesaistīt 207 skolēnus vecumā no 15 līdz 20 gadiem (ieskaitot), savukārt Jelgavas pašvaldības nodarbinātības programmas laikā darbs tiks nodrošināts apmēram 430 Jelgavas pilsētas izglītības iestāžu skolēniem vecumā no 13 līdz 17 gadiem.
Šobrīd NVA uzsākusi darba devēju pieteikumu pieņemšanu. NVA Jelgavas filiāles vadītāja Inga Lejiņa informē, ka NVA skolēnu vasaras nodarbinātības pasākums tiks īstenots no 1. jūnija līdz 31. augustam un tajā varēs piedalīties skolēni vecumā no 15 līdz 20 gadiem (ieskaitot), kuri mācās vispārējās, speciālās vai profesionālās izglītības iestādēs. «Pirmajās divās nedēļās pieteikumu filiālē bija iesnieguši divi darba devēji, taču aicinām darba devējus būt aktīviem un pieteikties pasākuma īstenošanai jau laicīgi, lai vasaras periodā dotu iespēju skolēniem strādāt, iegūt darba pieredzi un jaunas prasmes,» I.Lejiņa norāda, ka, piemēram, pērn skolēniem bija iespēja strādāt tirdzniecībā, apzaļumošanas uzņēmumos, augstskolā, kā arī ražošanas uzņēmumos.
Jāuzsver, ka NVA darba devējam nodrošinās dotāciju skolēna mēneša darba algai 50 procentu apmērā no valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas, savukārt otru algas pusi skolēnam maksās darba devējs pats. Skolēna mēneša atalgojumam par pilnu nostrādātu darba laiku jābūt vismaz valstī noteiktās minimālās algas apmērā – 370 eiro pirms nodokļu nomaksas. NVA darba devējam maksās arī dotāciju darba vadītāja darba algai. Par 10 skolēnu darba vadīšanu NVA dotācija darba vadītāja algai būs valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas apmērā, tātad par viena skolēna darba vadīšanu dotācijas apmērs būs viena desmitā daļa no valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas. Viens darba vadītājs varēs vadīt ne vairāk kā 10 skolēnu darbu. NVA apmaksās arī veselības pārbaudes skolēniem, ja to paredz normatīvie akti par obligātajām veselības pārbaudēm, kā arī apdrošinās skolēnus pret nelaimes gadījumiem darbavietā. Savukārt darba devējs par nodarbināto skolēnu veiks darba devēja un darba ņēmēja nodokļu nomaksu, informē NVA. 2016. gadā skolēnu vasaras nodarbinātības pasākumā NVA kopumā plāno iesaistīt 4128 skolēnus, tostarp 207 Jelgavas filiālē, un pasākuma īstenošanai kopējais plānotais finansējums ir 844 506 eiro.
Ar detalizētu informāciju par pieteikšanos un pasākuma kritērijiem var iepazīties NVA mājas lapas www.nva.gov.lv sadaļā «Darba devējiem». I.Lejiņa piebilst, ka skolēnu pieteikšanos NVA vasaras nodarbinātības pasākumam plānots izsludināt maijā.
Savukārt jau aprīlī savā izglītības iestādē jaunieši varēs pieteikties pašvaldības nodarbinātības programmai, un tās laikā darbu plānots nodrošināt apmēram 430 skolēniem, kas mācās Jelgavas izglītības iestādēs un ir deklarēti Jelgavā, vecumā no 13 līdz 17 gadiem. Jelgavas Izglītības pārvaldes galvenā speciāliste bērnu tiesību aizsardzības jautājumos Līvija Vilcāne skaidro, ka šim mērķim pašvaldības budžetā šogad ieplānoti 100 000 eiro, tostarp 16 000 eiro paredzēti skolēnu nodarbināšanai sadarbībā ar NVA, 70 jauniešiem vecumā no 15 līdz 20 gadiem (ieskaitot) no pašvaldības līdzekļiem sedzot pusi no valstī noteiktās minimālās algas. «Tā kā otru pusi no minimālās algas visiem šajā programmā nodarbinātajiem sedz valsts, tad faktiski sanāk, ka 70 jauniešu darba devējiem būs jāsedz tikai nodokļu izmaksas par nodarbinātajiem jauniešiem,» tā L.Vilcāne, piebilstot, ka šāds lēmums pieņemts, lai darbavietas varētu nodrošināt iespējami lielākam bērnu skaitam un lai mudinātu uzņēmējus vasarā piedāvāt darbu skolēniem.
Jāpiebilst, ka pašvaldības nodarbinātības programmā 13 – 14 gadus vecie skolēni strādās četras stundas dienā divas nedēļas, savukārt jaunieši vecumā no 15 līdz 17 gadiem – trīs nedēļas pa sešām stundām dienā. Atalgojums tiks aprēķināts pēc minimālās stundas tarifa likmes atbilstoši darba stundām konkrētā mēnesī. «Pirms darba uzsākšanas skolēnam obligāti jāvēršas Valsts ieņēmumu dienestā, lai reģistrētos par darba ņēmēju,» uzsver L.Vilcāne. Par iespējām pieteikties pašvaldības vasaras nodarbinātības programmai skolēniem jāinteresējas savā izglītības iestādē – tieši skolas organizēs izglītojamo pieteikšanos nodarbinātībai, izvērtēs pieteikumus un apstiprinās nodarbinātībā iesaistīto izglītojamo sarakstu.
Foto: no JV arhīva